Wybrali projektanta tramwaju na Gocław

Wizualizacje trasy tramwajowej na Gocław
Tramwaj na Gocław
Źródło: Tramwaje Warszawskie
Warszawa wybrała projektanta trasy tramwajowej na Gocław. Najkorzystniejszą ofertę - dziewięć milionów złotych - złożyła firma Databout. Ratusz prognozuje, że przetarg na prace budowlane uda się ogłosić za dwa lata.

- Wybraliśmy ofertę w postępowaniu przetargowym na opracowanie dokumentacji wykonawczej oraz pozyskanie zgód i pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia robót budowlanych przy nowej trasie tramwajowej na Gocław. Zakładamy, że w 2027 r. pozyskamy dokumenty i decyzje umożliwiające realizację prac - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Oferta na dziewięć milionów złotych

Ratusz wyjaśnił, że Tramwaje Warszawskie dysponują już projektami budowlanymi nowej trasy, zatwierdzonymi projektami stałej organizacji ruchu oraz ważną decyzją środowiskową. "Teraz pora na kolejny krok - rozstrzygnięcie postępowania przetargowego na opracowanie projektów wykonawczych oraz korektę i aktualizację posiadanej dokumentacji. W ramach prawa opcji przewidziane jest również opracowanie materiałów i uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej, która pozwoli na dysponowanie nieruchomościami na cele budowlane" - poinformował ratusz.

Urzędnicy wskazali, że najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Databout na kwotę nieco ponad dziewięć milinów złotych brutto. "Mieści się ona w zakładanym budżecie - zarówno jeżeli chodzi o zamówienie podstawowe, jak i opcjonalne. Teraz wybór musi się uprawomocnić. Po zabezpieczeniu środków finansowych możliwe będzie - w 2027 roku - ogłoszenie przetargu na budowę nowej trasy" - podkreślił ratusz.

Tramwaj na Gocław

Torowisko tramwajowe w kierunku Gocławia będzie odchodzić od istniejącej trasy w al. Waszyngtona w rejonie Kanału Wystawowego. Następnie tory zostaną poprowadzone wzdłuż kanału, wiaduktem nad al. Stanów Zjednoczonych i w rezerwie terenu tzw. Trasy Tysiąclecia. Dalej tramwaj pojedzie w ciągu ul. Bora-Komorowskiego do pętli tramwajowo-autobusowej Gocław w rejonie Trasy Siekierkowskiej.

Wybudowanych zostanie: sześć zespołów przystankowych z 14 nowymi platformami, most tramwajowo-pieszo-rowerowy nad Kanałem Wystawowym, trzy kładki pieszo-rowerowe nad Kanałem Wystawowym oraz wiadukt nad obniżoną do poziomu -1 al. Stanów Zjednoczonych.

Ponadto projekty budowlane zakładają nasadzenie co najmniej 320 drzew, blisko 7000 krzewów ozdobnych oraz byliny. Ponad dwa i pół z czterech kilometrów nowej trasy będzie zielonym torowiskiem.

Przebieg trasy tramwajowej na Gocław
Przebieg trasy tramwajowej na Gocław
Źródło: UM Warszawa
Czytaj także: