"Ten niepozorny maluch, to pisklę wieloszpona pawiego (Polyplectron malacense) które wykluło się w ubiegłym tygodniu" - napisała w mediach społecznościowych ptaszarnia warszawskiego zoo. Ptak ten należy do rodziny kurowatych. Jak zauważono we wpisie, wieloszpona pawiego niełatwo zobaczyć w ogrodach zoologicznych. Oprócz Warszawy zamieszkuje wyłącznie w zoo w Pradze oraz w Chester.
W hodowli sprawiają problemy
Ptak ten ma opinię trudnego w hodowli. Dlaczego? Reprezentantów tego gatunku jest mało, poza tym w lęgu składają tylko jedno jajo. Wieloszpony pawie są wrażliwe na choroby oraz późno dojrzewają. Rola ogrodów zoologicznych w przetrwaniu tego gatunku jest więc istotna.
Niestety również w środowisku naturalnym sytuacja wieloszpona pawiego robi się coraz trudniejsza.
"Z roku na rok kurczy się jego areał występowania co oczywiście ma bezpośredni wpływ na kondycję i liczebność dzikiej populacji. Hodowlę wieloszponów pawich prowadzimy w ramach specjalnego programu EEP i podobnie jak w przypadku pawi kongijskich, każde pisklę jest niezmiernie ważne a tym samym daje nadzieję że los tego wyjątkowego gatunku w ogrodach zoologicznych nie jest jeszcze przesądzony" - podkreśliła we wpisie ptaszarnia warszawskiego zoo.
Przeczytaj także: Jest gołębiem, choć przypomina bażanta. Jedyny taki w kraju >>>
Tańczą, gdy starają się o samicę
Jak przekazało warszawskie zoo, samce wieloszponów charakteryzują się wyjątkowym upierzeniem i słyną z niesamowitych tańców, gdy starają się o względy samicy. Wykonują wtedy skomplikowane pozy, mające na celu zaimponowanie znacznie skromniej upierzonej samicy.
"Spośród ośmiu gatunków wieloszponów, pawi nazywany również malajskim jest zdecydowanie jednym z najciekawszych i najpiękniejszych" - napisano.
Autorka/Autor: mg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Demid Aleksandrovich i Tomasz Doroń