Ratusz utworzył punkty informacyjne w Centrum Wielokulturowym na Pradze oraz w Pałacu Kultury i Nauki. Kolejne organizowane są na dworcach: Wschodnim oraz Zachodnim. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował też o infolinii.
- Przerażające są obrazy bombardowanych ukraińskich miast i ludzi, którzy w jednej chwili stracili wszystko. Wielu z nich będzie uciekać przed tą straszną wojną do Polski, do Warszawy. Przygotowujemy się na udzielanie im konkretnej, nie tylko symbolicznej pomocy. Żeby mieli dach nad głową, mogli znaleźć pracę, posłać dzieci do szkół czy przedszkoli, a nawet się zaszczepić. Żeby mogli żyć godnie i bezpiecznie - w strasznym momencie, kiedy rosyjski agresor niszczy ich domy - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Jak dodaje, stolica uruchomiła punkty informacyjne. - Pierwszy powstał w Centrum Wielokulturowym na Pradze Północ. Pracują tam osoby posługujące się językiem ukraińskim. Numery telefonu do Centrum to: +48 22 648 11 11 oraz +48 604 932 969.
- Zwiększamy tam też liczbę godzin pomocy prawnej i psychologicznej, w ciągu najbliższych tygodni uruchomimy też kursy języka polskiego dla cudzoziemców. Będziemy pomagać także w szukaniu pracy czy mieszkania - podkreśla prezydent Warszawy.
Kolejny punkt działa już w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od Dworca Centralnego), gdzie również uruchomiono infolinię: +48 22 656 64 63. Punkt ten będzie czynny przez całą dobę. Na miejscu znajduje się kącik dla dzieci. Każdy odwiedzający będzie mógł się napić ciepłej kawy czy herbaty i otrzyma maseczki ochronne.
Kolejne punkty zostaną uruchomione na Dworcu Wschodnim (ul. Kijowska 20, hala główna – szklany kontener) i na Dworcu Zachodnim (al. Jerozolimskie 142) – w Punkcie Obsługi Pasażera.
Wsparcie psychologiczne
Ratusz przygotowuje wolne miejsca w przedszkolach i szkołach – szykując te placówki na przyjęcie dzieci. W przychodniach i placówkach medycznych trwa przegląd kadr – m.in. pod kątem pracowników znających język ukraiński. Spodziewając się napływu wniosków o pozwolenie na pracę, zwiększone zostało zatrudnienie w Urzędzie Pracy.
W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP (na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10) powstaje Psychologiczne Centrum Wsparcia. Specjaliści z tej poradni od lat pracują z cudzoziemcami i są przygotowani, żeby zapewnić wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym. - Wsparcie psychologiczne w tej tragicznej sytuacji, szczególnie dla dzieci i młodzieży, jest niesamowicie ważne. I to również zapewnimy osobom uciekającym przed wojną, która toczy się za naszą wschodnią granicą – mówi Rafał Trzaskowski.
Wszystkich, którzy chcieliby pomóc jako wolontariusze w punktach, poprosił o zgłaszanie się poprzez stronę internetową. "Każde wsparcie jest teraz na wagę złota" - napisał.
Prezydent Trzaskowski zapewnił, że organizowane jest wsparcie psychologiczne "osobom uciekającym przed wojną". "Jesteśmy w stałym kontakcie z organizacjami pozarządowymi i zbieramy informacje o tym, jakie potrzeby i pomoc jest w tym momencie najpilniejsza. Rozmawiam również z prezydentami innych miast w kraju czy w ramach Paktu Wolnych Miast. Działamy i będę Was na bieżąco informował o kolejnych krokach" - podsumował prezydent stolicy.
Czytaj też: Pomoc dla obywateli Ukrainy. Na jakich warunkach można wjechać do Polski i gdzie można uzyskać pomoc?
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM