"Do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego został wpisany zespół mebli stanowiący wyposażenie apteki z lat 80. XIX w. zlokalizowanej w budynku przy ul. 1 Maja 50 w Żyrardowie" - przekazał w piąstek w mediach społecznościowych Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Wpisem objęte zostały meble z izby ekspedycyjnej, tj. stół ekspedycyjny, trójskrzydłowy, przyścienny regał (repozytorium) oraz dwie ławy z oparciami.
"Świadectwo historii miasta"
Konserwator przypomniał też historię mebli. Jak opisał, powstanie apteki w Żyrardowie nierozerwalnie wiąże się z założoną w I poł. XIX w. fabryką włókienniczą.
"Pierwsze w osadzie fabrycznej ambulatorium medyczne, przy którym działała apteka, powstało w 1860 r. W początkowym okresie mogli korzystać z apteki tylko pracownicy zakładów żyrardowskich. W 1883 r. została przemianowana na aptekę ogólnie dostępną. W 1886 r. ukończony został osobny budynek przeznaczony przez właściciela – Towarzystwo Aukcyjne Zakładów Żyrardowskich "Hille i Dietrych" – na nową siedzibę ambulatorium oraz aptekę. Z tego okresu pochodzi wyposażenie apteki. W latach powojennych placówka prowadzona była przez Państwowe Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Farmaceutycznego "Cefarm" w Łodzi, po czym, w 1991 r. koncesja oraz meble, stanowiące wyposażenie apteki przeszły w ręce prywatne" - przypomniał.
Poinformował też, że lokal przy ul. 1 Maja 50 został przeznaczony na aptekę przez właścicieli fabryki i nieprzerwanie zachowuje ciągłość historyczną funkcji.
"Zachowane w niezmienionym stanie oryginalne wyposażenie apteki stanowi świadectwo historii miasta i jest cennym przykładem rozwiązań konstrukcyjnych i stylistycznych mebli aptecznych z końca XIX w. a także plastyki i sztuki użytkowej tego okresu" - stwierdził.
Autorka/Autor: kz
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków