Zapowiedzią wniosku do sądu o ukaranie za wykroczenia prezesa zarządu agencji pracy tymczasowej zakończyła się blisko trzymiesięczna kontrola prowadzona przez strażników granicznych. Grozi mu wysoka grzywna. Kary grożą także kilkudziesięciu obcokrajowcom.
31 października funkcjonariusze Zespołu ds. Kontroli Legalności Zatrudnienia z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców w jednej z agencji pracy tymczasowej na terenie powiatu wołomińskiego
Kontrola trwała blisko trzy miesiące
- Kontrola miała na celu przede wszystkim ustalenie, czy właściciel kontrolowanego podmiotu zatrudniający cudzoziemców, powierzył im legalne wykonywanie pracy, a cudzoziemcy ją legalnie wykonywali i nie naruszali przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Trwała blisko trzy miesiące. Sprawdzono ogółem 84 cudzoziemców narodowości ukraińskiej, białoruskiej i gruzińskiej, których zatrudniano głównie w charakterze pakowaczy oraz pracowników fizycznych w innych firmach na terenie Mazowsza. Stwierdzono poważne naruszenia, zarówno ze strony prezesa zarządu agencji pracy tymczasowej, który powierzył nielegalne wykonywanie pracy 78 cudzoziemcom, jak i 67 obcokrajowców, którzy nielegalnie tę pracę wykonywali - przekazuje w komunikacie Dagmara Bielec, rzeczniczka prasowa Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
PRZECZYTAJ: Skokowy wzrost liczby pracujących cudzoziemców. Najnowsze dane
Strażnicy graniczni wskazali też nieprawidłowości w zakresie powiadamiania Powiatowego Urzędu Pracy o podjęciu czy braku podjęcia pracy przez cudzoziemców na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy w ustawowo określonym terminie, co stanowi wykroczenie z art. 120 ust. 10 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
"Kto nie dopełnia obowiązku, o którym mowa w art. 88z ust. 13, lub przekazuje nieprawdziwe informacje o podjęciu, niepodjęciu lub zakończeniu pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, podlega karze grzywny".
W sprawie prezesa wniosek do sądu
- Wobec prezesa zarządu agencji pracy tymczasowej – 46-letniego obywatela Polski - zostanie skierowany wniosek do sądu w związku z popełnionymi wykroczeniami. Zgodnie z art. 120 ust. 1. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - dodaje Dagmara Bielec.
"Kto powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 złotych"
Kary grzywny grożą również 67 cudzoziemcom, którzy pracowali nielegalnie.
ZOBACZ: Tyle zezwoleń na pracę wydała Polska. W czołówce obywatele Indii, Uzbekistanu i Turcji.
103 kontrole legalności zatrudnia w tym roku
W tym roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin przeprowadzili 103 kontrole legalności zatrudnienia, którymi objęto trzy tysiące cudzoziemców. Odnotowali 171 przypadków, w których pracodawcy nielegalnie powierzyli pracę cudzoziemcom. Z kolei 134 cudzoziemców wykonywało pracę na terytorium Polski nielegalnie - bez odpowiedniego zezwolenia na pracę czy też na innych warunkach niż określone w odpowiednim zezwoleniu na pracę lub bez zawarcia wymaganych umów cywilnoprawnych. Dodatkowo stwierdzono, że 29 pracodawców popełniło wykroczenia wynikające z naruszenia ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Autorka/Autor: pop
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: NOSG