Rozrasta się sieć ośrodków wsparcia dla osób z chorobą Alzheimera 

Choroba Alzheimera zobrazowana metodą rezonansu magnetycznego (MRI)
Naukowcy zidentyfikowali 13 nieznanych wcześniej genów choroby Alzheimera
Źródło: Shutterstock
Wsparcie dla osób w pierwszej fazie chorób otępiennych, w tym ich aktywizacja oraz terapia - na ten cel Mazowsze przeznaczy ponad 30 milionów złotych z budżetu województwa. Dzięki kolejnej edycji programu dla chorych na alzheimera, powstaną nowe ośrodki pomocy.

- Ten problem dotyczy coraz większej liczby osób. Wychodzimy naprzeciw potrzebom chorych i ich rodzin - powiedziała we wtorek członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc, przy okazji podpisania umów na realizację programu.

Mazowsze dofinansuje pięć ośrodków, które powstały w poprzedniej edycji programu i wyłoży środki na siedem kolejnych. Łącznie chorzy będą mogli skorzystać w pomocy w dwunastu domach dziennego pobytu na Mazowszu.

PRZECZYTAJ: W Polsce na alzheimera cierpi ponad 580 tysięcy osób. "Już niedługo będzie to milion".

Ponad 31 milionów z budżetu Mazowsza

We wtorek podpisano umowy na ok. 15,4 mln zł dofinansowania dla pięciu z nich: dwóch już działających – w Serocku i Ząbkach (Drewnica), oraz trzech nowych: kolejnego w Ząbkach (Drewnica), w Piasecznie i w Pułtusku.

"Łącznie na Mazowszu na sieć wsparcia dla osób z chorobą Alzheimera przeznaczono ponad 31,7 mln zł z budżetu województwa" - podkreślili samorządowcy.

Przewodniczący sejmikowej komisji ds. społecznych Piotr Kandyba tłumaczył, że od aktywizacji seniorów na wczesnym etapie choroby otępiennej zależy, jak długo utrzymają oni świadomość. Poza tym dzienne domy pomocy są wielkim wsparciem dla rodzin, dla których diagnoza alzheimera u seniora często oznacza trzęsienie ziemi.

ZOBACZ: W wieku 57 lat usłyszała, że ma alzheimera, ale już kilka lat wcześniej wystąpiły pierwsze objawy. Opisuje jakie.

Czytaj także: