Areszt dla zatrzymanej w sprawie fikcyjnych faktur za usługi transportowe i marketingowe

Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP
ShutterstockFuncjonariusze KAS zatrzymali kolejną osobę w śledztwie dotyczącym wystawiania fikcyjnych faktur VAT

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali kolejną osobę w śledztwie dotyczącym wystawiania fikcyjnych faktur VAT między innymi za usługi transportowe i marketingowe, by zaniżyć należności podatkowe. Do tej pory zarzutami objęto dziewięć osób.

- Podejrzaną 45-latkę zatrzymano w powiecie otwockim. Nadzorująca to śledztwo Prokuratura Regionalna w Warszawie postawiła kobiecie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i tak zwanej zbrodni fakturowej - poinformował w piątek oficer prasowy podlaskiej KAS Maciej Czarnecki.

Przy takich zarzutach grozi nawet do 25 lat więzienia. Na wniosek śledczych sąd aresztował podejrzaną na trzy miesiące. Czarnecki dodał, że w mieszkaniu kobiety zabezpieczono telefony oraz elektroniczne nośniki danych wykorzystywane w przestępczym procederze.

Rozbita grupa

W listopadzie ubiegłego roku podlaska KAS i CBA informowały o wspólnej akcji rozbicia grupy przestępczej, której członkowie podejrzani są o wystawienie ponad 2,8 tys. fałszywych faktur VAT, m.in. za usługi transportowe i marketingowe, na niemal 71 mln zł.

Według śledczych, grupa działała w latach 2018-2020. Wśród zatrzymanych wówczas ośmiu osób były zarówno te podejrzane o wprowadzanie do obrotu faktur VAT poświadczających nieprawdę, jak i te, które nabywały takie "puste" faktury, by obniżyć w ten sposób należny podatek VAT w ramach prowadzenia legalnej działalności gospodarczej. Straty budżetu państwa szacowane są na około 12 mln zł.

Czytaj też: Była księgowa wodociągów skazana za wyłudzenia. Miała zabierać rodzinę na egzotyczne wycieczki

Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i KanalizacjiArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Autor:dg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości