Zmiany personalne w zarządzie lotniska w Modlinie. "Stołeczna": to cena za odblokowanie środków na rozwój

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl, PAP
Puste lotniska, inwestycja w Radomiu kontynuowana
Puste lotniska, inwestycja w Radomiu kontynuowanaTVN24
wideo 2/3
Puste lotniska, inwestycja w Radomiu kontynuowanaTVN24

Szykują się zmiany w zarządzie lotniska w Modlinie. Rada nadzorcza zamierza wymienić wszystkich dotychczasowych członków. Według "Gazety Stołecznej" miejsce jednego z nich ma zająć były wiceburmistrz Żoliborza i radny PiS Grzegorz Hlebowicz. Personalne roszady mają być warunkiem odblokowania pieniędzy na ratowanie podupadającego portu.

Ogłoszenie o postępowaniu kwalifikacyjnym na członków zarządu spółki zostało opublikowane w drugiej połowie sierpnia na stronie internetowej lotniska w Modlinie. Poszukiwania dotyczą osób na stanowisko prezesa oraz trzech wiceprezesów: ds. sprzedaży i marketingu, ds. operacyjnych i ds. korporacyjnych. W piątek minął termin zgłaszania kandydatur, po weekendzie zostaną one otwarte, a na początku września rada nadzorcza ma przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne.

W piątek "Gazeta Stołeczna" przypomniała, że to już kolejny konkurs ogłaszany na przestrzeni ostatnich lat, ale "pierwszy, gdy do zmian we władzach ma rzeczywiście dojść, bo udziałowcy ustalili je między sobą wcześniej". Według dziennika do zarządu spółki ma wejść Grzegorz Hlebowicz, były wiceburmistrz Żoliborza i obecny radny tej dzielnicy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, a wcześniej także rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Z kolei strona samorządowa miała wytypować na kandydata do zarządu Tomasza Szymczaka, byłego prezesa łódzkiego lotniska.

Z ustaleń "Stołecznej" wynika, że żaden z nich nie będzie prezesem lotniska Modlinie.

Zmiany oznaczają odejście Leszka Chorzewskiego, związanego z lotniskiem w Modlinie od początku jego istnienia, a od 2006 roku pełniącego funkcję prezesa. Odejść po 11 latach ma również Marcin Danił, co według "Stołecznej" miało być jednym z warunków "Portów Lotniczych" do zawarcia porozumienia z udziałowcami ze strony samorządowej. "Danił oficjalnie potwierdził nasze informacje o swoim odejściu" - podaje "Stołeczna".  

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Porozumienie odblokuje pieniądze na rozwój lotniska?

O plany wejścia do zarządu Hlebowicza i Szymczaka pytany był przewodniczący rady nadzorczej lotniska w Modlinie Marek Mieszalski, który jest jednocześnie skarbnikiem samorządu Mazowsza. - Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Mamy nadzieję na porozumienie z "Portami Lotniczymi", co odblokuje pieniądze, by spółka mogła dotrwać do lepszych czasów. Na stole leżą różne kwoty - powiedział "Stołecznej".

Według dziennika, zmiany personalne mają być ceną za odblokowanie środków na rozwój Modlina. Mowa o kwocie 50 milionów złotych, przy czym na początek lotnisko otrzymałoby pięć milionów i kolejne 20 milionów w roku 2022. Pieniądze mają wyłożyć wszyscy udziałowcy, a nie wyłącznie samorząd Mazowsza. "Stołeczna" spekuluje, że są szanse, by lotnisko nie zbankrutowało. Podaje też, że negocjowany jest kontrakt z nowym przewoźnikiem, dzięki któremu uruchomione zostaną kolejne kierunki.

Przypomnijmy, że dotychczas zarzucano lotnisku nierentowność, bo jego głównym partnerem był Ryanair, oferujący tanie loty. Podczas czerwcowej debaty SOS dla Modlina Marcin Danił informował, że w latach 2017 - 19 port lotniczy przynosił przychód na poziomie miliona złotych miesięczne. - Byliśmy od początku portem dedykowanym dla linii niskokosztowych. Dlatego mamy za partnera największego przewoźnika niskokosztowego, więc trudno mówić o złym modelu biznesowym - przekonywał. Podkreślał jednocześnie, że jeżeli chodzi o ruch lotniczy, to Modlin jest jednym z lotnisk najszybciej wracających do normalnego funkcjonowania po pandemii.

Lotnisko w ModlinieArchiwum TVN

Spór między udziałowcami lotniska w Modlinie

Udziały w Mazowieckim Porcie Lotniczym Modlin ma kilka podmiotów: 27,86 proc należy do Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", województwo mazowieckie posiada 36,17 proc., Agencja Mienia Wojskowego - 31,56 proc., samorząd Nowego Dworu Mazowieckiego - 4,41 proc. udziałów. Wszelkie decyzje w sprawie lotniska muszą zapadać jednogłośnie, a ze względu na powiązania udziałowców z odrębnymi stronami sceny politycznej, od kilku lat trwa impas. Lotnisko popadło w międzyczasie w kłopoty finansowe, udziałowcy nie byli w stanie dogadać się w sprawie rozbudowy zatłoczonego terminalu pasażerskiego, jeden z nich zablokował też sprzedaż części udziałów prywatnemu inwestorowi, co było nadzieją na uniknięcie bankructwa.

Koalicja PO-PSL rządząca Mazowszem zarzuca PiS-owi i Portom Lotniczym celowe utrudnianie ratowania Modlina. - Mam takie nieodparte wrażenie, że stronie rządowej, a zwłaszcza PPL-owi nie zależy na tym, żeby to lotnisko w ogóle funkcjonowało - stwierdził podczas debaty SOS dla Modlina Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Lotnisko w Modlinie ma uchodzić w oczach władzy za niepotrzebną konkurencję dla portu lotniczego w Radomiu i planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie.

Z kolei prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Stanisław Wojtera mówił na czerwcowym spotkaniu z dziennikarzami, że warunkiem istnienia lotniska w Modlinie jest zmiana modelu biznesowego, a także zmiana zarządu, który przeprowadzi głęboką restrukturyzację. - W mojej ocenie, na podstawie rozmów z przedstawicielami Agencji Mienia Wojskowego, nasze spojrzenie na spółkę jest bardzo zbliżone, co sprawia, że można postawić tezę, że to większościowi udziałowcy mają takie samo spojrzenie na spółkę, a mniejszościowy ma inne. I to mniejszościowy w tej chwili blokuje szereg działań, które my ze swojej strony zaproponowaliśmy - mówił Wojtera.

Lotnisko ModlinShutterstock

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: "Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl