TVN24 Biznes | Z kraju

Państwowa spółka nie zgadza się na prywatnego inwestora na lotnisku w Modlinie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Dr Zaczyński: jeżeli będziemy mieli majówkę i epidemia się rozbuja, to wakacje staną pod znakiem zapytaniaTVN24
wideo 2/6
TVN24Dr Zaczyński: jeżeli będziemy mieli majówkę i epidemia się rozbuja, to wakacje staną pod znakiem zapytania

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" nie zgadza się na prywatnego inwestora w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin – informuje "Puls Biznesu". Zainteresowana zakupem udziałów w spółce jest francuska firma Egis.

Gazeta informuje, że państwowy udziałowiec odcina podwarszawski port od pieniędzy: nie zgadza się ani na prywatnego inwestora, ani na covidowe wsparcie, ani na dotychczasową pomoc w spłacie rat.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ma 27,86 proc. udziałów w spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Pozostali udziałowcy to: województwo mazowieckie (36,17 proc.), Agencja Mienia Wojskowego (31,56 proc.) oraz samorząd Nowego Dworu Mazowieckiego (4,41 proc.).

"PB" podał, że "francuski Egis, który zaproponował odkupienie do 25 proc. udziałów w Porcie Lotniczym Modlin od PPL, dostał czarną polewkę". Gazeta przypomina, że propozycję Francuzów zaprezentował na konferencji prasowej w marcu marszałek województwa mazowieckiego.

"PPL nie wyraża zainteresowania propozycją"

"Zgodnie ze strategią PPL nie są planowane żadne dezinwestycje w spółkach zależnych zarządzających polskimi portami lotniczymi. Dotyczy to także Modlina. Zatem PPL nie wyraża zainteresowania propozycją Egis nabycia udziałów należących do przedsiębiorstwa. […] Podniesioną w trakcie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników propozycję odbycia spotkania wspólników z kierownictwem Egis uznać należy za bezprzedmiotową" – napisał do zarządu Modlina Stanisław Wojtera, prezes PPL.

- To wielka szkoda, bo Egis jest gotów objąć 20-25 procent udziałów i zainwestować tyle, ile potrzebujemy na rozwój, czyli 10-20 milionów euro. Jedyny warunek – firma chce mieć wpływ na zarządzanie. Zamierza włączyć Modlin do sieci 17 lotnisk, których jest właścicielem, co oznacza szansę na wzrost przewozów cargo i pasażerskich – mówi w rozmowie z "PB" Marcin Danił, wiceprezes Modlina.

Egis zarządza 17 portami lotniczymi w siedmiu krajach na czterech kontynentach. Chodzi o lotniska m.in. w Belgii, na Cyprze oraz we Francji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Egis nie odpuszcza

Gazeta wskazuje jednak, że "Egis nie odpuszcza". - W ostatnich dniach przesłaliśmy do zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Modlin prośbę o przekazanie udziałowcom potwierdzenia naszego zainteresowania i wskazania nowej propozycji. Po rozmowach w Warszawie otrzymaliśmy od dwóch udziałowców wyraźnie zapewnienie woli współpracy w rozbudowie i dalszym owocnym funkcjonowaniu lotniska. Wysoko sobie cenimy stanowisko podmiotów samorządowych, widzących w nas partnera strategicznego – mówi Krzysztof Bernatowicz, prezes Egis Projects Polska.

- Dziwi nas natomiast postępowanie PPL, który nie tylko odmawia dopuszczenia zewnętrznego partnera branżowego, ale nawet nie chce się z nim spotkać i przeprowadzić rozmowy. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję spotkać się także z PPL i Agencją Mienia Wojskowego, aby zaprezentować naszą firmę – dodaje Bernatowicz.

Z informacji "PB" wynika, że o ile początkowo Francuzi proponowali odkupienie udziałów od PPL lub Agencji Mienia Wojskowego, o tyle teraz są gotowi dołączyć jako kolejny udziałowiec.

Najpopularniejsze lotniska

Z ostatnich dostępnych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że lotnisko w Modlinie w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku obsłużyło ponad 750,6 tys. pasażerów, co oznaczało spadek o 69,1 procent rok do roku. Podwarszawski port został sklasyfikowany na 6. miejscu.

Najwięcej pasażerów obsłużyło Lotnisko Chopina w Warszawie – prawie 4,8 mln pasażerów, po spadku o 66,8 procent. Na podium znalazły się także lotniska Kraków-Balice oraz Gdańsk-Rębiechowo.

ULC

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock