TVN Warszawa | Okolice

Warszawa wraz z całym krajem w strefie żółtej, dwa mazowieckie powiaty w czerwonej

TVN Warszawa | Okolice

Aktualizacja:
Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
Premier: chcemy zastosować podobną strategię do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temu
Premier: chcemy zastosować podobną strategię do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temuTVN24
wideo 2/11
TVN24Premier: chcemy zastosować podobną strategię do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temu

Warszawa, podobnie jak reszta kraju, będzie od soboty w żółtej strefie - to oznacza między innymi konieczność noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej. W czerwonej znalazły się dwa mazowieckie powiaty: otwocki i szydłowiecki. Jak twierdzi wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, Warszawa jest gotowa na nowe obostrzenia, ale problemem jest brak covidowych łóżek w szpitalach. Bardzo obciążony jest także warszawski sanepid.

Na czwartkowej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego spodziewaliśmy się ogłoszenia nowej listy powiatów, które znajdą się w żółtej lub czerwonej strefie. W czwartek rano wiceminister zdrowia zapowiadał, że Warszawa znajdzie się w żółtej strefie.

Jak przypomniał jednak premier, mamy obecnie największy do tej pory przyrost zakażeń. W czwartek potwierdzono ponad cztery tysiące nowych przypadków. Jak wskazał, to o 30 procent więcej niż poprzedniego dnia. Ocenił też, że podwojenia liczby zakażeń można się spodziewać co trzy dni.

- Mija siedem miesięcy od pierwszych obostrzeń, nakazów i zakazów. Dzisiaj, jesienią, ta druga fala do nas dotarła i musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany i kategoryczny. Nie możemy zmarnować dorobku przez zbyt łagodne podejście. Dlatego podjęliśmy decyzję: od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj - zapowiedział premier.

Kraska: dodatkowe obostrzenia w innych dużych miastach

- Tak, Warszawa będzie w żółtej strefie, mogę to powiedzieć - mówił jeszcze rano w Trójce wiceszef MZ.

Kraska dodał, że nowe obostrzenia, które wejdą w życie od soboty, zostaną rozszerzone o noszenie maseczek nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale także otwartych.

Obostrzenia w strefie żółtej

Maseczki - obowiązek zakrywania ust i nosa wszędzie w przestrzeni publicznej

Transport publiczny - pojazd może przewozić tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich miejsc siedzących albo połowa liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu co najmniej połowy miejsc siedzących niezajętych, podróżujący muszą zakrywać usta i nos.

Wydarzenia sportowe i kulturalne - mogą się odbywać z 25 proc. publiczności.

Wydarzenia kulturalne na otwartej przestrzeni - limit do 100 osób.

Gastronomia - w lokalu gastronomicznym może przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe, klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, przy których będą jeść i pić; usta i nos musi zakrywać również obsługa.

Zgromadzenia - utrzymany zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób, odległość między poszczególnymi zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów, a uczestnicy (zasłaniający usta i nos) muszą pozostawać w odległości półtora metra od siebie.

Kościoły - jeśli wydarzenie odbywa się w budynku (miejscu kultu), to uczestnicy muszą zakrywać nos i usta, z wyłączeniem osób sprawujących kult, a jeśli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, to uczestnicy muszą zachować półtora metra odległości lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne - może w nich przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Siłownie - może w nich przebywać jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

Kina - w czasie seansu w sali może przebywać 25 proc. publiczności.

Wesela i inne rodzinne uroczystości - limit 75 osób z wyjątkiem obsługi (te zmiany wchodzą w życie od 17 października 2020 roku), dopuszcza się, aby na takich uroczystościach nie zakrywać ust i nosa.

Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju - limit 100 osób z wyjątkiem obsługi.

Kluby nocne i dyskoteki - utrzymany zakaz prowadzenia działalności.

Dwa powiaty w strefie czerwonej

Z aktualnej mapy opublikowanej w czwartek przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że dwa powiaty na Mazowszu: otwocki i szydłowiecki zostały objęte strefą czerwoną.

 

Sklepy, restauracje, salony fryzjerskie w żółtej i czerwonej strefie. Co trzeba wiedzieć?

Obostrzenia w strefie czerwonej

Jakie obostrzenia wejdą w życie w strefie czerwonej i co pozostaje bez zmian? Gastronomia W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach - od 6.00 do 22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość - na jedną osobę powinny przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe. W całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust przez klientów zarówno w lokalach, jak i ogródkach, do czasu zajęcia przez nich miejsc, przy których będą jeść i pić. Usta i nos musi zakrywać również obsługa.

Dyskoteki i kluby Utrzymany zostaje zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych. Dodatkowo wprowadzono zakaz działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.

Na imprezach okolicznościowych - mniej gości W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania epidemii zdecydowano o zmniejszeniu liczby osób (z wyłączeniem obsługi) biorących udział w przyjęciach ślubnych, stypach lub przyjęciach komunijnych, a także innych przyjęciach okolicznościowych. W strefie czerwonej - do 50 osób. To ograniczenie wejdzie w życie 17 października.

Wydarzenia kulturalne W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych i uczestniczenia w nich. W kinach może przebywać 25 procent publiczności. Konieczne jest zachowanie 1,5 metra odstępu między widzami, którzy muszą zakrywać nos i usta.

Sklepy W kwestii handlu nie wprowadzono dodatkowych obostrzeń w strefie czerwonej. Jak w całym kraju podczas zakupów towarów lub usług obowiązkowe jest noszenie przez klientów rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk.

Hotele Działalność hotelarska jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu.

Siłownie W strefie czerwonej w siłowni może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu Bez zmian w strefie czerwonej. Obecnie w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Rabiej: mamy zapaść, oczekujemy na bardzo szybkie decyzje rządu

Do zapowiedzi wiceministra odniósł się w czwartek w południe wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

- Warszawa jest gotowa do wejścia w żółtą strefę. Pracowaliśmy nad tym jako sztab kryzysowy od początku września, licząc się ze wzrostem zachorowań, z tym, że taka sytuacja może nastąpić. Jesteśmy przygotowani do informowania mieszkańców, co się zmieni. Przede wszystkim konieczność noszenia maseczki, konieczność ograniczenia udziału w imprezach kulturalnych, sportowych do 25 procent (wszystkich miejsc - red.). Będą ograniczenia w restauracjach co do czasu funkcjonowania – wskazał wiceprezydent.

Rabieja niepokoi jednak kwestia łóżek covidowych w stołecznych szpitalach. Ocenił, że to poważny problem, za który odpowiada rząd. - Sytuacja w mieście, jeśli chodzi o szpitale, jest bardzo zła. Alarmujemy i wojewodę, i rząd w tym zakresie. Jest dużo gorsza niż na początku pandemii - przyznał wiceprezydent. - Dzisiaj mamy pacjentów covidowych i pacjentów, którzy są normalnie w szpitalach. Łóżek jest za mało. Powinno być około 300, a nawet więcej. Realnie jest około 150 w Warszawie - dodał.

Jak powiedział dalej, rząd powinien je zapewnić, żeby zakażeni pacjenci z Warszawy nie jeździli np. do Siedlec czy Kozienic, jak zdarzało się w ostatnich dniach. - Mamy zapaść i oczekujemy na bardzo szybkie decyzje rządu. Inaczej będziemy mieli potężne kolejki na SOR-ach i będziemy mieć zapchane szpitale - ocenił wiceprezydent.

Dodał też, że poważne problemy ma sanepid. - Od początku pandemii sanepid warszawski jest bardzo obciążony. Jesteśmy dużym miastem, urzędnicy mają tam niezwykle dużo pracy i też o tym informują. Oczekiwałbym, że rząd tutaj zatrudni dodatkowe osoby albo je oddeleguje - powiedział Rabiej. - Nie możemy wpłynąć na działania sanepidu, bo jest to instytucja rządowa - podsumował.

W strefie żółtej od soboty obowiązkowe będzie noszenie maseczek w przestrzeni publicznej. Na razie, do piątku włącznie, usta i nos trzeba zakrywać tylko w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych (chyba że będzie zachowana odległość 1,5 metra), w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej, obiektach handlowych lub usługowych oraz w trakcie sprawowania kultu religijnego w kościołach i na cmentarzach.

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości