Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Wiatrakowiec rozbił się na lotnisku pod Warszawą. Zginął mistrz świata w motolotniarstwie

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
mp/kz/kk/pm,ec
W wypadku wiatrakowca zginęły dwie osoby Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Wypadek na lotnisku w Chrcynnie

Dwie osoby zginęły w wypadku na lotnisku w miejscowości Chrcynno w gminie Nasielsk. Jak podaje Aeroklub Polski, jedną z ofiar jest Alojzy Dernbach, pilot i instruktor, wielokrotny mistrz Polski i świata w locie na motolotni.

Do wypadku doszło około godziny 12. - Na płycie lotniska rozbił się wiatrakowiec - informowała Joanna Wielocha z nowodworskiej policji.

Tomasz Wołoszyn ze straży pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim potwierdzał, że dwie osoby poniosły śmierć na miejscu. - Maszyna spłonęła całkowicie. Na miejscu pracowali strażacy, ale tak naprawdę dogaszali już tylko zgliszcza samolotu - dodał.

Oprócz strażaków na miejscu pracowała policja, prokurator oraz Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Do wypadku doszło na lotnisku w Chrcynnie
Google Maps

"Zaczął się rozpadać jeszcze w powietrzu"

- Z naszych informacji wynika, że wiatrakowiec zaczął się rozpadać jeszcze w powietrzu - poinformował zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych ds. pilotażowych Andrzej Pussak. Dodał, że w wypadku zginął doświadczony instruktor razem ze swoim uczniem.

Jak dodał Pussak, wiatrakowiec spadł na murawę na skraju lotniska.

Wiatrakowiec przypomina śmigłowiec. Różni się od śmigłowca tym, że główny wirnik nie jest napędzany silnikiem, tylko siłą wiatru. Silnik napędza wirnik tylny. - Ten silnik napędza śmigło pchające. Dzięki temu wiatrakowiec może mieć bardzo krótki rozbieg i lądowanie - tłumaczył zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych ds. pilotażowych.

Nie żyje Alojzy Dernbach

We wtorek wieczorem na profilu Aeroklubu Polskiego pojawiła się informacja, że w wypadku zginął pilot i instruktor Alojzy Dernbach.

"Z ogromnym żalem i poczuciem wielkiej straty zawiadamiamy, iż dzisiaj na lotnisku w Chrcynnie w wypadku wiatrakowca zginął Alojzy Dernbach, wielokrotny mistrz świata i Europy, członek Kadry Mikrolotowej, instruktor, pilot lotniowy, motoparalotniowy, motolotniowy, samolotowy i wiatrakowcowy" - napisano na Facebooku.

Członkowie Aeroklubu Polskiego złożyli też kondolencje rodzinie i przyjaciołom zmarłego pilota.

tvnwarszawa.pl / PAP

mp/kz/kk/pm,ec