Ochota

Ochota

Mieszkańcy oskarżają: mogliśmy uniknąć "festiwalu stłuczek"

Mieszkańcy przekonują, że można było uniknąć "festiwalu stłuczek" na ul. Siemieńskiego. Pierwsze zgłoszenie w tej sprawie straż miejska otrzymała w piątek wieczorem. - Chcieliśmy poinformować dzielnicę, ale tam już nikt nie pracował - bronią się strażnicy.

Ulica jak lodowisko. Stłuczka za stłuczką

To nie była udana sobota dla kierowców, którzy zawitali na ulicę Siemieńskiego. Ta zmieniła się bowiem w tor do ekstremalnej jazdy. Na oblodzonej ulicy doszło od rana do kilku kolizji. Dopiero po południu na miejscu pojawiły się służby, które posypały ulice solą.

Pieszy wpadł pod tramwaj

Na skrzyżowaniu Grójeckiej i Wawelskiej mężczyzna wpadł pod tramwaj. Przed 20 minut ruch w kierunku Okęcia był utrudniony.

Warszawa dla rowerzystów. "4,7 tys. miejsc parkingowych do likwidacji"

Transprojekt Gdański przygotował na zlecenie ratusza koncepcję, która pokazuje jak dostosować miasto do potrzeb rowerzystów i systemu Veturilo. Projekt przewiduje m.in. likwidację ok. 4,7 tys. miejsc parkingowych. – Nie mamy zamiaru wprowadzać tej koncepcji ślepo i w całości – zapewnia pełnomocnik prezydent ds. transportu rowerowego.

Kolej inwestuje w monitoring

Kolejarze chcą podnieść poziom bezpieczeństwa na dziesięciu warszawskich dworcach. Na montaż monitoringu i alarmów chcą wydać 26 mln zł. Kolejne 23 miliony pochłonie instalacja systemów przeciwpożarowych na Dworcu Centralnym i Śródmieście.

Większa strefa płatnego parkowania. Abonamenty od marca

Choć 1 kwietnia rozszerzona zostanie strefa płatnego parkowania, mieszkańcy nie mogą na razie wyrabiać abonamentów uprawniających do postoju przed domem. - Będziemy świadkami kolejek, złości i zdenerwowania petentów - ostrzega internauta. Co na to urzędnicy?

"Przenieśmy Emilię na Pole Mokotowskie"

- Emilię trzeba starannie rozebrać i te części przenieść na wybrane miejsce na Polu Mokotowskim. By tam ją ponownie zmontować – proponują członkowie grupy M20, która zajmuje się przestrzenią miejską. Władze Ochoty, w granicach której wskazany teren leży, nie mówią "nie", ale przypominają, że mają własny pomysł na pawilon.

Przy Częstochowskiej spłonął bus

W nocy z poniedziałku na wtorek strażacy gasili pożar busa na Ochocie. Nikt nie został ranny. Filmy z akcji straży otrzymaliśmy na Kontakt 24 od użytkownika mario1701.

Ochota przeciwko likwidacji miejsc parkingowych

Samorządowcy i mieszkańcy Ochoty mówią "nie" likwidacji miejsc parkingowych w związku z rozszerzeniem strefy płatnego parkowania.O tym, że na Ochocie są likwidowane miejsca parkingowe, pisaliśmy miesiąc temu.- Nic nie zlikwidowaliśmy, po prostu uporządkowaliśmy miejsca, które w gruncie rzeczy nigdy nie były parkingiem - odpowiadał wówczas Zarząd Dróg Miejskich.Mieszkańcy poszli do radnychTo jednak mieszkańców nie przekonało. Zaczęli szukać pomocy u radnych Ochoty. Podczas czwartkowego spotkania na komisji polityki przestrzennej, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska wypracowali postulaty, które - ich zdaniem - miejscy urzędnicy powinni uwzględnić.- Strefa płatnego parkowania ma wejść w życie 1 kwietnia tego roku. Będziemy chcieli jednak zaapelować do radnych miasta, by odłożyli w czasie ten termin. Projekt organizacji ruchu wymaga poprawek i naniesienia między innymi dodatkowych miejsc parkingowych, a także szczegółowej analizy - mówi tvnwarszawa.pl Karol Wiszniewski (PO), przewodniczący komisji.O co walczą?

Małe narty w wielkim mieście

Dzięki igielitowej nawierzchni na Górce Szczęśliwickiej można jeździć na nartach przez cały rok. Ale największą popularnością jedyny warszawski stok z profesjonalnym wyciągiem cieszy się zimą. Najmłodszych adeptów białego szaleństwa podglądała kamera programu "Wstajesz i Weekend" w TVN 24.

"Parówki" zjechały do zajezdni. "Przyszedł czas na pożegnanie"

Po 53 latach pracy, tramwaje typu 13 N przeszły do historii. W zajezdni "Żoliborz" uroczyście zostały pożegnane przez urzędników i miłośników komunikacji miejskiej. - Przychodzi taki czas, że trzeba się pożegnać. Tramwaje, które stanowiły o sile warszawskiej komunikacji tramwajowej, zasługują na takie uroczyste pożegnanie – mówił Krzysztof Karos prezes Tramwajów Warszawskich.

"Parówki" wyjadą po raz ostatni

Po 53 latach tramwaje typu 13N przeszły do historii. Ponad pół wieku były symbolem Warszawy, jednak z pewnością nie zostaną zapomniane. Na sobotę planowana jest parada - to także ostatnia okazja, by się nimi przejechać.

Nowe fotoradary zasłaniają znaki drogowe

Strażnicy miejscy najwyraźniej zapomnieli, że fotoradary mają zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Te przy ul. Grójeckiej zostały ustawione tak, że zasłaniają znaki drogowe. – Problem dotyczy obu stron ulicy –poinformował na warszawa@tvn.pl Maciej.

Więcej kolizji niż pijanych kierowców

W Wigilię i Boże Narodzenie w Warszawie i w okolicach stolicy doszło do ponad 40 kolizji i 6 wypadków. Od soboty funkcjonariusze zatrzymali ponad 30 pijanych kierowców.

"Nie wolno manipulować istotą małżeństwa i rodziny"

Tradycyjnie o północy w kościołach w całej Polsce odprawione zostały pasterki. Kapłani w homiliach podkreślali przede wszystkim konieczność zachowania tradycyjnego kanonu rodziny oraz wsparcie dla potrzebujących. Jak mówił metropolita warszawski kard. Nycz, dziś niektórym ludziom nie podoba się, że "rodzina nie jest z ustanowienia ludzkiego, że małżeństwa nie ustanowił człowiek, ale Bóg". - Dlatego nie wolno człowiekowi w niczym zmieniać, nie wolno człowiekowi dokonywać żadnych manipulacji z definicją, z istotą małżeństwa i rodziny - powiedział hierarcha.Kard. Nycz dodał, że jest to szczególnie aktualne teraz, "w dobie dyskusji nad próbą manipulowania rodziną i małżeństwem w kierunku zrównania z nimi wszystkich innych związków, które współczesny człowiek wymyślił".Pomoc dla potrzebującychKard. Nycz podkreślił, że Kościół w Boże Narodzenie apeluje o pomoc wszystkim rodzinom, a szczególnie wielodzietnym, które "bardzo często płacą za wielodzietność karę". - Jest to wołanie o pomoc rodzinie - skuteczną i owocną tak, by rodziny chciały i mogły mieć więcej dzieci - dodał.Metropolita warszawski zwrócił także uwagę, na sytuację ludzi w trudnej sytuacji materialnej.- Z niepokojem obserwujemy ciągle jednak powoli rosnące bezrobocie. Zwłaszcza, kiedy to bezrobocie dosięga ludzi młodych, chcących zakładać rodziny, zawierać małżeństwa. Zwłaszcza, jeżeli to bezrobocie dotyka ludzi wykształconych - powiedział.- Kościół woła i będzie wołał także w tej sprawie, że pogłębia się różnica między tzw. Polską A i Polską B. Są takie tereny, gdzie bezrobocie jest większe, gdzie ludzie mają o wiele mniejsze uposażenie, gdzie mają mniejsze możliwości kształcenia dzieci - dodał kard. Nycz. Wskazał, że rozwiązanie tych problemów powinno być troską państwa i samorządów.Nie ignorujmy drobnych rzeczyJak mówił hierarcha, Boże Narodzenie pokazuje, że nie zawsze ważne są sprawy, które takimi się wydają.Metropolita podkreślił, że narodzenie Jezusa w niewielkim Betlejem, w ubogich warunkach, świadczy o tym, że z prostych rzeczy, których ludzie nie doceniają, często powstają sprawy wielkie, zmieniające otaczający nas świat.PAP/tvn24.plCZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Zakupy na ostatnią chwilę?

Nie masz jeszcze prezentów? Nie zdążyłeś zaopatrzyć się na święta? To ostatni dzwonek. W wigilijny poniedziałek centra handlowe w Warszawie będą czynne maksymalnie do godz. 16.00.