Dziennie obok podstacji trakcyjnej przy ul. Armatniej 1 za Dworcem Zachodnim przejeżdża nawet 800 pociągów. Śmiało można stwierdzić, że codziennie nowy mural-neon będzie oglądać nawet kilka tysięcy osób.
"Pierwszy taki w Polsce"
Neonowa panorama Warszawy ma wymiary 15 na 9 metrów. Neony "rysują" kontury stołecznych symboli takich jak Pałac Kultury, most Świętokrzyski i Stadion Narodowy. Reszta to już klasycznie namalowany mural. Jego twórcą jest grupa Good Looking Studio, która wcześniej stworzyła m.in. mural przedstawiający Fryderyka Chopina przy ul. Tamka.
- Mural przedstawia nowoczesną Warszawę. Najważniejsze jej symbole, dlatego też znalazły się tam Stadion Narodowy i wieżowce, bo możemy już mówić o sky-linie Warszawy. Spółce bardzo zależało, żeby podkreślić nowoczesność miasta przez umieszczenie na muralu pociągu pendolino – mówi Bartek Leśniewski z Good Looking Studio.
Mural-neon powstał na ścianie podstacji trakcyjnej Warszawa Zachodnia wybudowanej w 1951 roku. Według twórców, to pierwsza tego typu instalacja w Polsce.
Dojdą halogeny
- Chcemy jeszcze dodatkowo podświetlić ten mural, żeby wieczorem było widać nie tylko instalację neonową, ale cały mural. Najprawdopodobniej zamontujemy jeszcze halogeny, które pozwolą pasażerom oglądać mural w pełnej okazałości – zapowiada Leśniewski.
Nowy mural przy Dworcu Zachodnim powstał na zlecenie PKP Energetyka. - Cena muralu jest tajemnicą umowy, ale mogę zapewnić, że nie przekracza kosztów tradycyjnej reklamy umieszczanej na budynku - mówi Monika Żychlińska, rzeczniczka PKP Energetyka.
Jak dodaje, spółka nie wyklucza, że podobne murale-neony powstaną również w innych miastach Polski.
band/b
Nowy neon