- NSA uznał, że cofnięcie koncesji było nieuprawnione - poinformowała tvnwarszawa.pl agencja Zubrzycki.
W uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego napisano, że "skarga kasacyjna nie zawiera usprawiedliwionych podstaw".
NSA wytyka błędy ministerstwa
Naczelny Sąd Administracyjny w pełni podzielił zdanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i wskazał, że dowody, które miały świadczyć na niekorzyść agencji, zostały zebrane sprzecznie z prawem.
- Sąd pierwszej instancji wytknął szereg nieprawidłowości w postępowaniu administracyjnym, a w szczególności na etapie postępowania dowodowego, prowadzonego przez organ administracyjny - czytamy w uzasadnieniu wyroku.
Sędzia Janusz Zajda w uzasadnieniu zauważył również, że nie wyjaśniono w pełni kwestii szczegółowego zakresu zadań przydzielonych agencji ochrony oraz okoliczności wezwania ochrony do czynności egzekucyjnych. Podkreślił, że policja, straż miejska, komornik nie kwestionowały podziału ról, w tym zadań zleconych do wykonania przez agencję.
W wyroku sędzia wyjaśnia również, że ministerstwo nie przesłuchało pracowników ochrony, a także policjantów ochraniających komornika, a tylko podjęło nieudane próby uzyskania z prokuratury protokołów przesłuchań różnych osób. - Takie postępowanie organu administracyjnego jest sprzeczne z zasadami postępowania administracyjnego - czytamy w uzasadnieniu.
- Już tylko na marginesie należy wskazać, ze takim oczywistym przejawem naruszenia tej zasady, właśnie w odniesieniu do strony postępowania administracyjnego było całkowite pominiecie wyjaśnień złożonych przez Skarżącego (agencję ochrony - przyp. red.), a dotyczących przedstawienia okoliczności zawiązanych z dokonywanymi czynnościami przez pracowników ochrony. Organ administracyjny (ministerstwo - przyp. red.) ustalając stan faktyczny w zasadzie pominął te wyjaśnienia i uznał je za niebyłe. W konsekwencji nie ustosunkował się do nich. Nie wypowiedział się, dlaczego odmówił wiary tym wyjaśnieniom - możemy przeczytać w uzasadnieniu wyroku.
PRZECZYTAJ CAŁE UZASADNIENIE WYROKU NSA.
Ponad 2 lata procesu
Spór sądowy miał swój początek ponad dwa lata temu. W maju 2010 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (obecnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) cofnęło koncesję agencji ochrony Zubrzycki. Jej właściciel zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
W październiku 2010 roku sąd przychylił się do skargi Zubrzyckiego i uchylił decyzję wydaną przez ministra. Ten z kolei sprawę skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego, wnosząc o uchylenie zaskarżonego wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez WSA.
Wyrok NSA jest ostateczny i kończy spór pomiędzy ministerstwem a agencją ochrony Zubrzycki.
Ministerstwo cofnęło koncesję
Do eksmisji kupców z hali Kupieckich Domów Towarowych przy pl. Defilad doszło w 2009 roku. Zarząd Terenów Publicznych nie mógł odzyskać obiektu, dlatego sprawę skierowano do sądu. Wyznaczono komornika, który miał w imieniu miasta odzyskać teren zajmowanej hali. Część handlarzy zabarykadowała się w środku. Doszło do starć z wynajętymi przez komornika ochroniarzami z agencji Zubrzycki.
Kilkadziesiąt osób poszkodowanych.
W 2010 roku ministerstwo postanowiło cofnąć koncesję Zubrzyckiemu. Urzędnicy uznali, że akcja ochroniarzy była bezprawna, naruszała przepisy ustawy o ochronie osób i mienia. Decyzję poparła Komenda Główna Policji. Firma skorzystała z możliwości odwołania się. Do czasu ostatecznego wyroku sądowego mogła normalnie działalność i z tej możliwości korzystała.
lata/bako/roody/bf//mz
Źródło zdjęcia głównego: TVN Warszawa