Fundacja prowadzi właśnie nabór na kurs przewodnika miejskiego po Warszawie. Trzeba spełnić tylko dwa warunki: mieć status osoby pracującej i zameldowanie na Pradze Północ. Mile widziane są osoby w wieku 45+.
- Kursanaci uzyskają wiedzę jak oprowadzać po Pradze, oferujemy także kurs angielskiego z ukierunkowaniem na słownictwo dotyczące zabytków i kurs komputerowy - zachęca Hanna Dzielińska z fundacji Hereditas.
Klimat starej Warszawy
O urokach Pragi rozmawiali goście wtorkowego "Rytmu Miasta".
- Jestem świeżo upieczonym prażaninem, ale odzysku. Wychowałem się na Pradze, teraz wracam tu jako dziad – żartuje Maciej Łubieński, dziennikarz i historyk – Mam taką mieszaninę sentymentu i historycznego zainteresowania – dodaje.
- To dzielnica, w której zachował się klimat starej Warszawy. Warto zagłębić się w podwórka, zwłaszcza po zmroku. Nie ma się czego bać – zachęca Hanna Dzielińska.
Łubieński przypomniał, że Praga ocalała z wojennej pożogi. Tam bezpośrednio po wojnie działały wszystkie urzędy i przenosiły się restauracje. Zauważył też, że do XVIII wieku Praga była odrębna i rozwijała się niezależnie od Warszawy. Jedną z różnic było to, że tylko na prawym brzegu pozwalano się osiedlać Żydom. Dzięki temu do dziś można tam znaleźć interesujące judaika.
Trójkąt trzech religii
Posmakować praskiej wielokulturowości można obchodząc trójkąt trzech religii. - Na wprost dworca Wileńskiego cerkiew, kawałek dalej przy ulicy Szerokiej (dzisiejsza Kłopotowskiego) stała synagoga, a tuż obok katedra, czyli kościół św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Praga to miejsce, w których można doświadczyć trzech religii w kwadrans - opowiada Dzielińska.
bako/par
SPRAWDŹ JAK ZOSTAĆ PRZEWODNIKIEM