Zostań powstańczym fotoreporterem

fot. Julia Sielicka-Jastrzębska/MPW
fot. Julia Sielicka-Jastrzębska/MPW
5-kilometrowa, nocna trasa, a na niej liczne zadania: budowa barykady, przenoszenie tajnego meldunku, znalezienie ukrytego łącznika. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety. Nagrody czekają też na najlepszych fotografów. 6 sierpnia rusza piąta edycja fotograficznej gry miejskiej "Twoja klisza z Powstania".

Podczas gry uczestnicy dowiedzą się jak robiło się zupę "pluj", gdzie mieścił się szpital pod złamaną latarnią i gdzie była ulica Ślepa. Motywem przewodnim tegorocznej "Twojej kliszy z Powstania" będzie postać Wiesława Chrzanowskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego i dokumentatora walk na Starówce.

Powstaniec, saper, fotoreporter

- Skupienie się na jednej postaci to powrót do korzeni. Pierwsza edycja "Twojej kliszy" w 2007 roku inspirowana była postacią i zdjęciami Eugeniusza Lokajskiego – przypomina Dorota Serwa z Muzeum Powstania Warszawskiego – Kiedy wydawaliśmy album ze zdjęciami Lokajskiego postanowiliśmy, że kolejny będzie zawierał fotografie Wiesława Chrzanowskiego – dodaje.

Chrzanowski był saperem, podporucznikiem, odpowiedzialnym za 2 pluton kompanii "Anna", a równocześnei reporterem wojennym. Wykonał kilkaset zdjęć, upamiętniających zarówno tragiczne wydarzenia, jak chwile odpoczynku od walki. W tym roku zostanie wydany album z fotografiami jego autorstwa. Powstańcza twórczość Chrzanowskiego będzie również prezentowana od 2 sierpnia na wystawie "Ludzie Starówki" od w Fotoplastikonie Warszawskim.

- Niestety pan Wiesław nie doczekał tej chwili. Zmarł w kwietniu tego roku. Album, gra i wystawa to swego rodzaju hołd, który mu składamy – tłumaczy Dorta Serwa.

Nocne oblicze Starówki

Piąta edycja "Twojej Kliszy" rozegra się na terenie najbardziej zaciekłych walk 1944 roku – na Starym Mieście. Scenariusz zmusi do zajrzenia w mniej znane rejony Starówki, a późna pora pozwoli odkryć jej nocny urok. Głównym zadaniem gry będzie zidentyfikowanie kilkunastu Powstańców ze zdjęć Wiesława Chrzanowskiego, którego będą ukryte w kilkunastu zakonspirowanych i specjalnie podświetlonych punktach. W każdym z nich uczestnik będzie miał do wykonania inne zadania, dzięki którym cofnie się w czasie o 67 lat.

Dodatkowo, uczestnicy wcielą się w rolę fotoreporterów. Każdy będzie mógł wziąć udział w konkursie na najlepsze zdjęcie wykonane podczas gry. - Tegoroczną innowacją jest wybór najlepszego filmu. Jury dokona preselekcji wybierając 20 najciekawszych ich zdaniem zdjęć i 20 filmów – informuje Serwa. Najlepsze z nich wyłonią internauci tvnwarszawa.pl głosujący w sondzie. Swoje nagrody przyzna także jury. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe.

Zabierz aparat i latarkę

Żeby wziąć udział w grze, należy wcześniej zarejestrować się na stronie www.klisza.1944.pl. Po rejestracji uczestnik otrzyma wiadomość zwrotną z zaszyfrowanym miejscem startowym, gdzie będą rozdawane karty do gry. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aparatu fotograficznego z lampą błyskową i latarki. W grze można wziąć udział samemu, lub ze znajomymi czy rodziną.

Jan Ołdakowski - fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Jan Ołdakowski - fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Czytaj także: