Zielona aleja do zmiany. Ograniczenie prędkości, zakazy parkowania

[object Object]
Miasto przeprowadziło konsultacje Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Mieszkańcy wypowiedzieli się o przyszłości alei Wojska Polskiego. Chcą ławek, chodników i zakazów parkowania. Drogowcy podsumowali konsultacje społeczne i pokazali wizualizację.

O odświeżeniu alei na odcinku od Cytadeli do Boguckiego mieszkańcy rozmawiali w marcu. Wzięli udział w spacerze, warsztatach, wysyłali maile, przedstawiali swoje uwagi w punktach konsultacyjnych. Łącznie urzędnicy dostali kilkadziesiąt wiadomości.

Na tej podstawie powstał projekt, który uczestnicy konsultacji zobaczyli pod koniec maja. "Mieszkańcy ponownie mogli wnieść swoje uwagi, które pozwoliły udoskonalić koncepcję. Teraz prezentujemy jej ostateczną wersję oraz raport po konsultacjach" - podaje Zarząd Dróg Miejskich.

Jaka będzie aleja Wojska Polskiego? ZDM

Ławki, chodnik, kosze

Podczas konsultacji społecznych mieszkańcy podkreślali historyczny aspekt alei. Zwrócili również uwagę, że jest to miejsce rekreacji i spacerów. "Podkreślano wartość zieleni, zarówno w kontekście estetycznym, jak i praktycznym (cień, odpylanie, redukcja hałasu). Aleja jest miejscem nawiązującym do historii, poprzez estetyczne nawiązania do okresu modernizmu oraz funkcję reprezentacyjnej osi, mieszczącej pomniki związane z historią oręża polskiego" - czytamy w raporcie.

W pasie zieleni przy alei stoją: Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej przy placu Grunwaldzkim, Pomnik I Dywizji Pancernej w Warszawie przy placu Inwalidów, a kilka miesięcy temu na przedłużeniu osi ul. Bitwy pod Rokitną stanął pomnik Witolda Pileckiego.

Już w tym roku drogowcy powstaną nowe ławki, kosze i pojemniki na psie odchody.

"Ponadto mają powstać przejścia dla pieszych na odcinkach dróg przecinających ciąg centralny oraz ograniczenia prędkości i zakaz zatrzymywania dla samochodów. Pozostałe elementy prezentowanej koncepcji mogą być realizowane w przyszłości, w zależności od środków przeznaczonych na ten cel" - informuje ZDM.

KONCEPCJA, CZĘŚĆ I

KONCEPCJA, CZĘŚĆ II

Weekendowy remont

Dodatkowo, jeszcze w tym roku planowana jest wymiana nawierzchni jezdni na odcinku od Popiełuszki do placu Inwalidów. Jak informuje ZDM, w tym miejscu zostanie położona nowa nawierzchnia, krawężniki, miejscami remont przejdą też chodniki.

kz/ran

Pozostałe wiadomości