Budynek stanie w miejscu, które w ostatnich latach pełniło funkcję parkingu. Dopełni pierzeję ul. Senatorskiej. Teren został już ogrodzony, wcześniej wycięto drzewa.
- Przy projektowaniu budynku nadrzędnym celem było oddanie szacunku do otaczającej go zabudowy, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności oraz nowoczesnych rozwiązań – zapewnia Maksymilian Marcinkowski, prezes spółki Senatorska Investment.
30 miesięcy konsultacji
Jak zapewnia inwestor, ze względu na wyjątkowe otoczenie wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO Starego Miasta, konsultacje z konserwatorem zabytków trwały 2,5 roku.- W lutym 2012 roku stołeczny konserwator zabytków wydał pozwolenie na realizację nowego budynku w rejonie ul. Senatorska, Miodowa i Podwale wraz z przebudową istniejącego budynku przy ul. Podwale 1, który nie jest zabytkiem. Zabudowa pierzei została oceniona przez biegłego rzeczoznawcę ministerstwa kultury, który złożył korektę przedstawionego projektu. Najważniejsza dotyczyła zmiany ukształtowania dachów narożnych. Ta zmian została przez inwestora naniesiona – informuje Magdalena Łań z biura prasowego ratusza.
Rozbiorą samowolę
Budowa będzie wymagała częściowej rozbiórki kamienicy, na rogu Podwala i Senatorskiej. Wiadomość o tym dwa tygodnie temu obiegła internet i wywołała niemałe kontrowersje. Okazało się jednak budynek nie jest zabytkiem - powstał w 1980 roku i w dodatku był... samowolą budowlaną.
- Według informacji uzyskanych w biurze konserwatora budynek ten został zbudowany bez zachowania jakichkolwiek standardów konserwatorskich. To jest atrapa zabytku - przekonuje Magdalen Łań i dodaje, że zabudowa działki była rozważana już na etapie odbudowy Starego Miasta przez Biuro Odbudowy Stolicy.
Projekt z niemieckiej pracowni
Nowy budynek zaprojektowali architekci z niemieckiej pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.Całkowita powierzchnia inwestycji to 9 500 m kw. Część usługowa będzie zlokalizowana na parterze i zajmie 1640 m kw. Przestrzeń biurowa znajdzie się na trzech wyższych kondygnacjach. Dwa poziomy pod ziemią znajdzie się miejsce na parking dla 27 samochodów.
Zakończenie budowy i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest w pierwszym kwartale 2015 roku
bako/roody
Źródło zdjęcia głównego: mat. inwestora