Część Ogrodu Krasińskich z placem zabaw jest już otwarta, ale cały park po rewitalizacji będziemy mogli obejrzeć dopiero na początku przyszłego roku, bo wciąż trwają prace w pozostałej części ogrodu.
Do ogrodu wróciły właśnie historyczne ławki z tzw. "palmetką" (metalowa ozdobą łącząca nogi ławki). Historyczne ławki stały się wzorem dla replik, których będzie 81. Uzupełnią one wyposażenie w szaniorowskiej części parku. Łącznie na terenie Ogrodu Krasińskich będzie 99 takich ławek.
Prawie gotowy jest staw. Zakończone zostały prace archeologiczne na wzgórzu widokowym. Potwierdziły one przebieg w jego sąsiedztwie XVII-wiecznego Wału Zygmuntowskiego. Znaczna część ogrodu jest już ogrodzona. Docelowo będzie się do niego wchodzić przez 10 bram, trzy z nich - od ul. Bohaterów Getta, Barokowej i pl. Krasińskich - są już gotowe.
Ostatni dzień
Wciąż jednak nie wiadomo czy do Ogrodu będzie można wejść tylko w ciągu dnia. Urzędnicy chcą, by ogród był zamykany na noc. Proponowane godziny otwarcia to 5.00 - 24.00. W projekcie regulaminu znalazły się także zapisy o wprowadzaniu psów na teren parku. Dopuszcza opcję, by mogły po nim chodzić, ale na smyczy i w kagańcu.
Piknikowanie i leżenie na trawniku dozwolone ma być tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Ale będzie można wchodzić na trawniki, z wyjątkiem miejsc gdzie zasadzone będą kwiaty i krzewy.
Poniedziałek jest ostatnim dniem, żeby swoją opinię wysłać mailem do na adres: konsultacje@um.warszawa.pl.
ZOBACZ CAŁY PROJEKT REGULAMINU.
Kontrowersyjna rewitalizacja
Rewitalizacja Ogrodu Krasińskich dla wielu mieszkańców Warszawy wiązała się z dużymi kontrowersjami. Uważali, że konsultacje były źle przeprowadzone, w efekcie czego w ramach prac z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców.
Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew. Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.
Protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac. Modernizacji bronili z kolei projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych. Tłumaczyli, że wycinane są głównie drzewa chore.
TAK WYGLĄDAŁO OTWARCIE CZĘŚCI OGRODU:
DYREKTOR ZTP O KONSULTACJACH:
Otwarcie części Ogrodu Krasińskich
lata/par
O planowanych konsultacjach społecznych
Źródło zdjęcia głównego: UM