Zabytki, smog i chaos przestrzenny. Eksperci o problemach stolicy

Nagranie ze spotkania autorstwa organizacji Miasto Jest Nasze
Nagranie ze spotkania autorstwa organizacji Miasto Jest Nasze
Nagranie ze spotkania autorstwa organizacji Miasto Jest Nasze

W Warszawie należy, przy współpracy władz miasta i organizacji pozarządowych, zadbać o zabytki, walczyć ze smogiem, reklamami i chaosem w zabudowie miejskiej - podkreślali uczestnicy kongresu "Czyje jest miasto".

Kongres zorganizowała organizacja Miasto Jest Nasze; wzięli w nim udział m.in. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Jezierska, naczelnik Wydziału Estetyki Publicznej Urzędu Miasta Warszawy Wojciech Wagner, Bartłomiej Kolipiński z Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Przeciwsmogowego.

"Mniej lub bardziej udane próby transplantacji"

Jezierska mówiła, że Warszawa nie potrafi dostatecznie dbać o zabytki w przestrzeni miejskiej. Krytykowała szczególnie "quasi-modernistyczne nadbudówki" na zabytkowych lub zbudowanych zupełnie w innym stylu kamienicach i domach, "mniej lub bardziej udane próby transplantacji" elementów zabytkowych, brak zainteresowania dla niszczejących zabytków miasta. Zdaniem Jezierskiej, ratusz często skupia się "nie na tym co trzeba" - np. "pompując sprawę rewitalizacji Pragi, co jest działaniem bardziej propagandowym niż rzeczywistym", zamiast pilnować np. działalności deweloperów. Wagner oraz Łukasz Fiszer z zarządu Miasto Jest Nasze skupili się na problemie obecności zbyt dużej liczby reklam w Warszawie. Fiszer opowiadał o działaniach internetowych aktywistów na rzecz "właściwego kształtu" przyjętej w maju 2015 roku tzw. ustawy krajobrazowej, która m.in. daje radom gmin narzędzia do podejmowania decyzji w zakresie obecności reklam w przestrzeni publicznej.

"Zupełnie wybijały zęby"

Przypomniał, że początkowo Sejm wniósł do ustawy poprawki, które - jak ocenił - "zupełnie wybijały jej zęby". - Posłowie chcieli m.in., by kary za nielegalne rozwieszanie reklam były skandalicznie niskie i nakładane tylko raz na dany podmiot, by kwestia wielkości i rodzaju wieszanych szyldów na miejskich budynkach była nieuregulowana, by ustawa stała się atrapą - powiedział. Dlatego - mówił Fiszer - internauci zorganizowali się i postanowili z pomocą organizacji i ruchów miejskich przekonać senatorów, by te poprawki "zlikwidowali". "Nie odpuściliśmy; wysyłaliśmy setki maili, przede wszystkim do senatorów z Warszawy, byliśmy na komisjach, spotkaniach z ich udziałem. Udało się" - powiedział.

"Zapanować nad chaosem przestrzennym"

O realizacji ustawy krajobrazowej mówił Wagner. Przypomniał, że ustawa krajobrazowa daje pewne możliwości samorządom, co do regulowania wyglądu i funkcjonowania przestrzeni publicznej. Zapewnił, że władze Warszawy chcą, by stosowna uchwała dot. miasta powstała jeszcze w tym roku. Wskazywał, że sprawa nie jest prosta, ponieważ dotyczy dużej i zróżnicowanej przestrzeni miasta; mówił, że dotyczy nie tylko wielkości i rodzaju reklam, ale też płotów i ogrodzeń. Zaznaczał, że niektóre z nich powinny zostać natychmiast zlikwidowane, szczególnie gdy zaburzają ciągi komunikacyjne - czyli np. "ucinają" dostęp do dróg czy ścieżek rowerowych. Podkreślał, że inne, np. obrośnięte zielenią ogrodzenia na Żoliborzu, powinny być pozostawione. Bartłomiej Kolipiński przekonywał z kolei, że Warszawa powinna "zapanować nad chaosem przestrzennym". Mówił, że jest on efektem "odreagowania systemu socjalistycznego, a także wiary w moc niewidzialnej ręki rynku". Według eksperta oba te czynniki doprowadziły do przyjęcia prawa, unieważniającego istniejące plany miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Na terenach pozbawionych takiego planu - zauważył - można było prowadzić niemal dowolne działania inwestycyjne, jedynie na postawie decyzji o warunkach zabudowy. - Tak Polska stała się krajem przestrzennego bezprawia - ocenił. Podkreślił, że w związku z tym dziś w Polsce "mamy do czynienia ze swoistym wyścigiem: czy miasto szybciej uchwali plan miejscowego zagospodarowania czy deweloper uzyska tzw. wuzetkę - czyli decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu". - Polska zabudowa przestrzenna ma teraz następujące cechy: jest nieprzewidywalna - bo nie wiadomo, co jutro wybuduje sąsiad; konfliktogenna, nieefektywna, niebezpieczna, a poza tym bezładna i brzydka - ocenił. Podczas kongresu do walki ze smogiem zachęcał Jakub Jędrak. Według niego jesteśmy w tej sprawie "niechlubnym liderem w Europie", a niektóre polskie miasta - szczególnie Kraków i Nowy Sącz - mają kilkudziesięciokrotnie większe stężenie m.in. będących w składzie smogu bezopirenów niż największe metropolie europejskie. Alarmował, że to powoduje większą śmiertelność mieszkańców, a także rosnącą liczbę zachorowań na choroby nie tylko układu oddechowego, ale i krążenia.

PAP/ran

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP