To będzie niezwykła lekcja historii. W tym roku mija 250 lat od założenia pierwszego teatru publicznego w Polsce. Z tej okazji Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, razem ze stołecznym ratuszem zaprasza na cykl bezpłatnych spacerów po znanych i mniej znanych zakątkach stolicy.
Motywem przewodnim będzie historia stołecznych teatrów i kabaretów.
- Warszawa zawsze żywo reagowała na teatr. Wyczekiwała na nowe premiery. Komentowała. Żyła teatrem. Część teatralnej historii umyka, a my chcemy ją utrwalić, pokazać, zaprzyjaźnić dzisiejszego widza ze śladami przeszłości. Powiązać ją z dniem dzisiejszym tak warszawskiego, jak i polskiego teatru. Inspirującego, poszukującego, twórczego. Spacery pozwolą na taką poznawczą podróż. Otworzą na teatr nowych fanów – przekonuje dyrektor biura kultury Tomasz Thun-Janowski.
Narodowy, Wielki, Dramatyczny...
Jakie atrakcje czekają na warszawiaków? Będzie można przekonać się o tym już w niedzielę, 11 października. Wtedy to odbędzie się pierwszy z cyklu spacerów. Ruszy on o godz. 13 z pl. Krasińskich. Tego dnia w rolę przewodnika wcieli się Paweł Płoski, badacz dziejów instytucji teatralnych. Na początek uczestnicy spaceru przejdą ulicą Miodową, zatrzymując się przy Collegium Nobilium, siedzibach Teatru Nowości, kabaretów Qui pro Quo i Momusa, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Teatru Narodowego, Teatru w Pałacu Radziwiłłowskim, Teatru Żydowskiego, Teatru Studio i Dramatycznego. W każdym z odwiedzanych miejsc na spacerowiczów czekać będą niespodzianki – wśród nich spotkania i opowieści artystów związanych z poszczególnymi scenami.
Teatr Warlikowskiego pół roku później. "Zmiana zakresu robót budowlanych"
Teatralny harmonogram
To jednak dopiero początek. W czasie kolejnych spacerów wielbiciele teatru i ci, którzy chcieliby poznać inne oblicze Warszawy, będą mogli wybrać się na spacer śladami Wojciecha Bogusławskiego, Jerzego Grzegorzewskiego czy Tadeusza Łomnickiego. Chętni będą mogli poznać także szlak dawnych kawiarni artystycznych i literackich. Swoją autorską trasę przygotowała również aktorka Joanna Szczepkowska.
Dokładny harmonogram będzie można znaleźć na stronie spacerownikteatralny.pl.- Zależało nam nie tylko na tym, aby w tej niekonwencjonalnej i bardzo przyjaznej formie przybliżyć nieco historię polskiego teatru publicznego. Naszymi spacerami chcemy również "wydobyć" z miejskiej architektury miejsca dla teatru niegdyś bardzo ważne, a dziś zapomniane i przywrócić im należną rolę dzięki wspomnieniom i opowieściom. Chcielibyśmy znów skierować na nie uwagę i przypomnieć, że to właśnie one pracowały na piękną historię polskiego teatru – podkreśla Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.
Nie tylko w Warszawie
Na teatralne spacery będzie można wybrać się nie tylko w Warszawie. Do akcji przyłączyły się także takie miasta jak: Kraków, Wrocław, Łódzi, Gdańsk i Lublin.
Wszystkie spacerowe scenariusze znajdą się na poświęconej projektowi stronie internetowej. Dokładne plany tras, dostosowane także do łatwego posługiwania się nimi na urządzeniach mobilnych, zostaną tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Ważnym miejscem na stronie internetowej będzie sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru.
jk/r
Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora / Tony Castle CC BY SA, domena publiczna Wikipedia