Wystawa, marsz i koncert w rocznicę likwidacji getta

Pojmani przez SS Żydzi w trakcie powstania w getcie warszawskimwikipedia

Otwarciem wystawy "Dziennik Getta" w Kordegardzie, marszem pamięci z Umschlagplatz pod dom dziecka, w którym pracował Janusz Korczak oraz koncertem Ohel Warszawa stolica 22 lipca uczci 70. rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta warszawskiego informuje PAP. 22 lipca 1942 r. rozpoczęła się pierwsza akcja likwidacji getta warszawskiego, w wyniku której zamordowano w obozie zagłady w Treblince ponad 250 tys. żydowskich mieszkańców Warszawy.

Zginęło 70 procent warszawskich Żydów - W stolicy pamiętamy dzień rozpoczęcia powstania w getcie i ta rocznica weszła do historii polskiej i światowej, natomiast 22 lipca 1942 r. jest mniej pamiętany, a przecież to data początku akcji, w której zginęło 70 proc. warszawskich Żydów. A sam 1942 rok jest rokiem akcji Reinhardt, która zakładała fizyczną likwidację wszystkich Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa i okręgu Białystok. I poprzez te obchody pragniemy uczcić pamięć ofiar tamtych wydarzeń - powiedział PAP dyrektor organizującego obchody Żydowskiego Instytutu Historycznego Paweł Piewak. Obchody rozpoczną się w południe otwarciem w Kordegardzie wystawy rysunków artystów z getta warszawskiego, z kolekcji Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma) pt. Dziennik Getta - Rysunki.

5 rysunków i kromka chleba

- Pokazanych zostanie pięć rysunków nieznanego z imienia żydowskiego artysty Rozenfelda. Będą to: "Punkt etapowy", "Chaimek Sztarkman", "Szpital po tamtej stronie", "Pogrzeb wózkarzowej i Fundusz Pogrzebowy". To rysunki po raz pierwszy pokazywane i stanowiące w pewnym sensie taką kronikę getta, przejmujący zapis ludzkich zmagań z codziennocią życia w nim - podkreślił Piewak. Na wystawie zostanie zaprezentowany także rysunek Witolda Lewinsona "Głód" i współczesna wideo-projekcja Mirosława Bałki pt. "Apple T." zrealizowana na terenie obozu w Treblince. Dodatkowym elementem będzie umieszczona w centrum ekspozycji symboliczna kromka chleba wypieczona według receptury z getta, dzienna racja żywnościowa wynosząca ok. 140 gram. Honorowy patronat nad wystawą objęli prezydent Bronisław Komorowski i wicepremier Waldemar Pawlak.

Marsz dla najmłodszych

O godz. 17 spod d. Umschlagplatz wyruszy marsz, którego celem jest uczczenie pamięci najmłodszych ofiar Zagłady, a także przypomnienie postaci ich opiekuna Janusza Korczaka, który wyruszył stamtąd ze swymi wychowankami w ostatnią drogę do Treblinki. Trasa przebiegać będzie ulicami: Stawki, Karmelicką, Dzielną, Smoczą, Nowolipie, Żelazną, Chłodną, Towarową do Jaktorowskiej. Marsz ma być symboliczną drogą powrotną od miejsca wywózki do domu dziecka przy ul. Jaktorowskiej, gdzie dzieci mieszkały. Na początku marszu każdy z uczestników otrzyma wstążkę z imieniem jednego z zamordowanych dzieci. Niektóre wstążki będą puste, by przypominać bezimienne ofiary. Uczestnicy będą na nich mogli także wpisywali imiona bliskich zamordowanych podczas Shoah. Na koniec marszu wstążki zostaną zawieszone przy dzisiejszym Domu Dziecka nr 2 im. Janusza Korczaka, by stworzyć symboliczny pomnik pamięci najmłodszych ofiar Zagłady.

Wieczorny koncert plenerowy

- Mam nadzieję, że w uroczystościach weźmie udział wiceminister edukacji Izraela, ale nie jako polityk, lecz jako rabin i przeczyta Tren Jeremiasza po hebrajsku. Ten sam tekst po polsku przeczyta też ktoś z naszej strony. Tren ten jest związany z ważnym w judaizmie świętem zniszczenia Jerozolimy. W 1942 r. początek wywózki Żydów z Warszawy zaczął się dokładnie w to święto, także był bardzo świadomie wybraną przez Niemców datą - poinformował PAP dyrektor ŻIH. Podczas zakończenia marszu planowane jest też wystąpienie rzecznika praw dziecka Marka Michalaka i solowy występ jazzmana Mikołaja Trzaski, który ma być wstępem do ostatniego punktu obchodów - wieczornego koncertu plenerowego Ohel Warszawa na ul. Bohaterów Getta, przy parku Krasińskich. Podczas koncertu wystąpią Ircha Gdola Mikołaja Trzaski oraz Shofar i From thee to thee - projekt Raphaela Rogińskiego. Usłyszymy też m.in. Marka Sandersa, Wacława Zimpla, Olie Bricea, Macia Morettiego, Olę Bilioską, Michała Górczyńskiego, Pawła Szamburskiego i Michała Moniuszkę. Zabrzmi tam piękna, poważna muzyka, nawiązująca do tradycyjnych brzmień żydowskich. Koncert będzie w niezwykłym miejscu, pamiętającym jeszcze przedwojenną Warszawę i jej dawnych żydowskich mieszkańców - dodał Piewak. Honorowy patronat nad obchodami objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

PAP//su/b

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl