"Wyrobimy się przed Świętami". Wylotówka na Katowice na ukończeniu

"Realny termin oddania inwestycji to 12 grudnia"
"Realny termin oddania inwestycji to 12 grudnia"
Tomasz Zieliński/Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
"Realny termin oddania inwestycji to 12 grudnia"Tomasz Zieliński/Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Koparki na poboczach, zwężone jezdnie oklejone żółtymi znakami i korki – to codzienność kierowców podróżujących między południem Polski a Warszawą, przez budowę przyszłej, ekspresowej ósemki. Drogowcy zapowiadają, że jeszcze w grudniu te problemy się skończą a szeroka i bezpieczna droga zostanie oddana kierowcom. Jeśli pozwoli na to pogoda.

Remont wylotówki na Katowice i Wrocław daje się we znaki kierowcom od 2 lat. Choć w lipcu udało się otworzyć ekspresową obwodnicą Raszyna, która jest fragmentem tej inwestycji, to pomogło to zmotoryzowanym tylko w części.

W szczytach komunikacyjnych korki nadal się tworzą, ale w innym miejscu. Spora część aut omija dotychczas zatłoczoną al. Krakowską. Natomiast kierowcy stoją na południowej wylotówce z Warszawy tuż za zjazdem z nowej trasy w Jankach, aż do odzieżowego centrum handlowego w Nadarzynie. Nierzadko można tam utknąć na kilkadziesiąt minut.

Prace utrudniają też ruch w stronę Krakowa. Korki tworzą się na remontowym odcinku krajowej siódemki od świateł na skrzyżowaniu Krakowskiej i Mszczonowskiej w Jankach, do skrzyżowania z drogą wojewódzką w Sękocinie.

O problemach w tym miejscu informowaliśmy na początku listopada.

Wcześniejszy prezent na gwiazdkę?

Drogowcy zapowiadają, że te wszystkie problemy mają się skończyć jeszcze przed świętami, kiedy skończy się budowa trasy szybkiego ruchu z Opaczy do Paszkowa - Obecnie mamy 90 procent zaawansowania realizacji prac. Realny termin oddania całości to 12 grudnia. To data zgodna z kontraktem – mówi Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Plac budowy odwiedził nasz reporter. – Obietnice drogowców mogą się spełnić. Jezdnie wyglądają na skończone, nawet wymalowano już linie. Głównie prace toczą się przy jezdniach bocznych, ekranach akustycznych, na poboczach i wiaduktach – opowiada Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Potwierdza to Krynicki. – Na 10 procent pozostałych prac składają się: roboty brukarskie i wykończeniowe, instalacja oznakowania i elementów systemu bezpieczeństwa, np.: barierek i montaż ekranów – wymienia rzecznik.

Istnieje też szansa, że i ten termin uda się skrócić. – Jeśli któryś fragment drogi będzie gotowy, to zostanie udostępniony kierowcom – dodaje Krynicki. Nie byłaby to sytuacja nowa na tej budowie. Wspomniana wcześniej obwodnica Raszyna została oddana kierowcom pół roku przed terminem, a już we wrześniu – trzy miesiące przed czasem - oddano do użytku łącznik między ekspresową S8 a drogą krajową nr 7, czyli wylotówką na Kraków.

Kluczowa pogoda

Teraz drogowcy i wykonawcy zapewne gorliwie sprawdzają prognozy pogody. - Dokończenie prac wiąże się głównie z warunkami atmosferycznymi – przyznaje Krynicki. Jak tłumaczy, np.: nie można malować oznakowania na drodze jeśli intensywnie pada deszcz czy kończyć prac brukarskich przy dużym mrozie.

- Jeśli będzie załamanie pogody, wówczas wykonawca będzie wykonywać odpowiednie do warunków prace. Monitorujemy sytuację – zapewnia rzecznik.

Widmo kar

Jeśli wykonawca, firma Strabag, nie zdąży oddać całej inwestycji do 12 grudnia, będzie musiał liczyć się karami. – Będą naliczane za każdy dzień opóźnienia – mówi Krynicki, jednak o jej ewentualnej wysokości rozmawiać nie chce.

Jednak zapowiada, że tylko „obiektywne, niezależne czynniki” będą mogły uchronić wykonawcę przed płaceniem za opóźnienie. Jakie? – To sytuacje, gdy firma nie mogła pracować, a nie była to jej wina, czyli np.: nagłe załamanie pogody lub prace archeologiczne na budowie. Wówczas można rozpatrzeć przedłużenie terminu oddania inwestycji – wyjaśnia przedstawiciel GDDKiA.

Stan prac pod koniec listopadatvnwarszawa.pl

Ekspresowo na południe

Jak dalej pobiegnie trasa S8 w stronę Wrocławia i Katowic? GDDDKiA ma już podpisaną umowę na budowę 11,6 kilometrowego fragmentu drogi od węzła Paszków do miejscowości Przeszkoda. Ta trasa jest już w realizacji.

Na kolejny odcinek o długości prawie 10 kilometrów, od Przeszkody do Radziejowic (tu jest już ekspresówka aż do Piotrkowa Trybunalskiego) nadal trwa przetarg. W lipcu GDDKiA zapowiadała, że dwa odcinki S8 będą gotowe w 2018 roku.

Drogowcy szukają też wykonawcy ekspresowej „siódemki” z Warszawy, od węzła Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy, aż do Grójca. Nowa droga w rejonie Grójca połączy się z S7, którą można już dojechać do przedmieść Radomia. W przyszłości trasa ma ekspresowo połączyć stolicę z Krakowem i zastąpić całkowicie starą "siódemkę". W czerwcu GDDKiA informowała, że trasa ze stolicy do Grójca ma być gotowa w drugiej połowie 2020 roku.

jb

Pozostałe wiadomości

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 17-latka. Jak ustalili, najpierw ukradł farbę w sprayu, a potem pomalował nią samochody, witryny lokali, czy elewację budynku. Szkody oszacowano łącznie na 16 tysięcy złotych.

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grodziscy policjanci znaleźli w ich domu prawie 60 gramów mefedronu, amfetaminy i marihuany. Zatrzymana 56-latka i jej 27-letni syn odpowiedzą nie tylko za posiadanie, ale również za handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Został złapany na gorącym uczynku, gdy kradł elektryczną szczoteczkę do zębów w drogerii w centrum stolicy. Okazało się, że to kolejna taka kradzież dokonana przez 35-latka w ciągu ostatnich kilku dni. Mężczyzna upodobał sobie ten sam model szczoteczki i zabierał go, nie płacąc.

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dobra informacja dla zwiedzających. W najbliższą sobotę, 20 lipca, częściowo otwarty zostanie ogród Łazienek Królewskich. Teren był zamknięty po tym, jak nawałnica uszkodziła parkowe drzewa. Wrócą Festiwal Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Źródło:
PAP

Z powodu awarii taboru Kolei Mazowieckich na przystanku Warszawa Stadion, na podmiejskiej linii średnicowej występowały utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników - informowała w piątek po południu Szybka Kolej Miejska w Warszawie. Uszkodzony pociąg udało się naprawić w niecałą godzinę.

Awaria pociągu na przystanku Warszawa Stadion

Awaria pociągu na przystanku Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie Lotnisko Chopina prosi pasażerów o weryfikowanie statusu lotu bezpośrednio u przewoźnika w aplikacji lub na stronie internetowej. Apel w mediach społecznościowych ma związek z licznymi sygnałami o utrudnieniach w systemach odpraw przewoźników. Pasażerowie linii Wizz Air powinni się zgłaszać minimum trzy godziny przed odlotem, mówią o "dużej niespodziance", jaka czekała ich na lotnisku.

Odwołane loty i kolejki na Lotnisku Chopina

Odwołane loty i kolejki na Lotnisku Chopina

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do niebezpiecznego zderzenia doszło na Bielanach. Na nagraniu, do którego dotarł nasz reporter, widać, jak osobówka wyprzedza pojazd ciężarowy i z impetem zderza się z innym samochodem, jadącym z naprzeciwka.

Wyprzedził ciężarówkę i czołowo zderzył się z innym samochodem. Nagranie

Wyprzedził ciężarówkę i czołowo zderzył się z innym samochodem. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Widok małego chłopca siedzącego o godzinie 1 w nocy samotnie na ławce na Bielanach zaskoczył strażników miejskich. W pobliżu nie było widać nikogo dorosłego. Rodzice 11-latka byli przekonani, że ich syn śpi w domu.

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Drobin pod Płockiem podczas obsługi kombajnu 17-latek został najprawdopodobniej porażony prądem. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca quada ucierpiał w wypadku pod Sochaczewem. Mężczyzna zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie. Okazało się, że 31-latek był pod wpływem alkoholu.

Quadem zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie

Quadem zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Starówka w najbliższych dniach zamieni się w kulturalne centrum stolicy. W 71. rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta 40 instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych atrakcji. Wśród najciekawszych są zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. Wydarzenia zaplanowano od 19 do 21 lipca.

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl