Wyjątkowe odkrycie na dworcu kolejowym

Znalezisko z 1919 roku
Znalezisko z 1919 roku
Źródło: Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
W trakcie prac remontowych na dworcu kolejowym w Sochaczewie dokonano niezwykłego odkrycia. Robotnicy znaleźli szklaną butelkę, w której znajdował się akt erekcyjny niezachowanej tablicy pamiątkowej z 1919 roku.

Sochaczewski dworzec kolejowy aktualnie przechodzi kapitalny remont. Podczas prac ekipa budowlana natknęła się na wyjątkowe znalezisko.

Akt i marki polskie

W jednej ze ścian zewnętrznych dworca znaleziono szklaną butelkę, w której znajdował się akt erekcyjny niezachowanej tablicy pamiątkowej. Została ona ufundowana przez pracowników Polskich Kolei Państwowych z okazji pierwszej rocznicy odzyskania niepodległości.

Oprócz tego w butelce znajdowały się ówcześnie używane banknoty, czyli marki polskie. Znalezisko zostało przekazane Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie przez PKP S.A. i w przyszłości będzie eksponowane na przygotowywanej wystawie "Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej". Treść dokumentu:

Działo się dnia 11 listopada roku pańskiego 1919 o godzinie 10 rano, jako w pierwszą rocznicę oswobodzenia Polskich Kolei Państwowych od najeźdźców. Z dobrowolnych składek pracowników stacji Sochaczew położono niniejszą tablicę poświęconą przez Dziekana Sochaczewskiego ks. Grzeszczaka.

W ostatnich tygodniach na Białołęce robotnicy natrafili na secesyjne polichromie. Pochodzą sprzed I wojny światowej i przedstawiają wizerunki aniołów:

Zabytkowe polichromie na Białołęce (styczeń 2016)

Czytaj także: