Wspólny bilet stolicy i Łodzi? Rozmowy o "Migawce warszawskiej"

ztm, migawka.lodzMigawka i Warszawska Karta Miejska

Zarząd Transportu Miejskiego chciałby wprowadzić wspólną kartę miejską z Łodzią. "Migawka warszawska" mogłaby zacząć obowiązywać już od przyszłego roku.

Z pomysłem połączenia biletów, do łódzkiego urzędu miasta, wystąpił stołeczny ZTM. Jeżeli dojdzie do porozumienia, to na Warszawskiej Karcie Miejskiej będzie można zakodować bilet, który obowiązywać będzie w obu miastach. Co ważne, ma on kosztować mniej niż suma dwóch biletów kupionych oddzielnie.

- Kartę, w ramach oferty "Migawka warszawska – bilet łódzko-warszawski", będzie można zakodować w punktach obsługi pasażerów w Łodzi oraz w Punktach Obsługi Pasażera w stolicy – wyjaśnia Magdalena Potocka z zespołu prasowego ZTM. - Bilet honorowany będzie w komunikacji miejskiej na terenie Łodzi oraz w pojazdach komunikacji miejskiej ZTM w Warszawie w 1. strefie biletowej – dodaje.

Dlaczego nie w obu strefach? - Oferta przeznaczona jest dla łodzian dojeżdżających do Warszawy do pracy, więc większość z nich porusza się w właśnie w pierwszej strefie – mówi Potocka.

Tylko na WKM

Nie obejdzie się bez problemów natury technicznej. Oba miasta mają inny system kart, a kontrolerzy muszą mieć możliwość sprawdzenia pasażera w Warszawie i w Łodzi. W związku z tym bilety nie będą mogły być zapisywane na łódzkiej Migawce, odpowiedniku Warszawskiej Karty Miejskiej.

- Karty bazują na różnych systemach informatycznych i nie mogą być stosowane wymiennie. Po konsultacjach z informatykami ustaliliśmy, że łatwiej będzie dostosować łódzki system do warszawskiego – tłumaczy Potocka.

"Trwają rozmowy"

W ofercie znajdą się bilety długookresowe: 30- i 90-dniowy. - Obecnie trwają rozmowy mające na celu ustalenie szczegółów współpracy, zasad kontroli biletów oraz terminu wprowadzenia oferty – informuje Magdalena Potocka.

Pomysł wprowadzenia wspólnego biletu nie jest nowy. Pojawił się już w lutym 2011 roku, kiedy to samorządowcy obu miast postanowili zbliżyć je do siebie. Wspólny bilet ma ułatwić podróżowanie osobom dojeżdżającym do pracy w Warszawie. Łódź chce się zaprezentować jako idealne miejsce do życia z cenami mieszkań o połowę mniejszymi niż Warszawa.

Obecnie podróż pociągiem do Łodzi zajmuje 1h 45 minut. Po zakończeniu modernizacji trwać ma niewiele ponad godzinę.

su,wp/b

Źródło zdjęcia głównego: ztm, migawka.lodz

Pozostałe wiadomości