- Trwają czynności związane ze przedstawieniem zarzutów i przesłuchaniem w charakterze podejrzanych - powiedziała Anna Zimoląg.
Nie chciała ujawnić treści zarzutów ani powiedzieć, którzy z zatrzymanych zostali już doprowadzeni do wrocławskiej prokuratury. - Do czasu zakończenia czynności ze wszystkim zatrzymanymi nie ujawnimy treści zarzutów – kwitowała krótko.
Dodała, że w Warszawie nadal prowadzone są czynności z dwoma pozostałymi zatrzymanymi. - Nie wiemy kiedy one się zakończą, są związane między innymi z zabezpieczaniem dokumentacji - powiedziała.
Zawiadomienie ratusza
W poniedziałek rano CBA zatrzymało pięć osób związanych z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Wśród nich jest znany mecenas Robert N., były wiceszef Biura Gospodarki Nieruchomościami w stołecznym ratuszu Jakub R., jego rodzice: Wojciech R. i Alina D oraz architekt Marcin L. (jak twierdzą śledczy, jego działania nie miały związku z wykonywanym zawodem).
Podczas konferencji Zimoląg przypomniała, że zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło od stołecznego ratusza. - Dotyczyło ono nabycia przez byłego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami praw do nieruchomości i w konsekwencji do nabycia prawa wieczystego gruntu do tej nieruchomości - doprecyzowała.
W wydanym w poniedziałek oświadczeniu ratusz podkreślał, że na bieżąco współpracuje z organami ścigania w sprawach związanych z reprywatyzacją. "Jesteśmy zdeterminowani, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości" – przekonują urzędnicy. Przypominają o rozwiązaniu BGN we wrześniu 2016 roku i prowadzonym w urzędzie wewnętrznym audycie, którego wyniki mają być opublikowane w najbliższych miesiącach.
Ratusz nie dodaje jednak, że zrezygnował z audytu prowadzonego przez zewnętrzną firmę. Dwa przetargi w tej sprawie zostały unieważnione. W związku z czym wiceprezydent Witold Pahl stwierdził, że audyt "stracił rację bytu".
13 postępowań
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi 13 postępowań dot. zwrotu nieruchomości w Warszawie. Śledztwa prowadzone we Wrocławiu dotyczą przede wszystkim nieruchomości przy ulicach Nowogrodzkiej 18, Smolnej 17, Foksal 179, Brackiej 23, Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70), Kazimierzowskiej, Narbutta 60, Puławskiej 141, Schroegera 72 i 74 oraz Książęcej.
Postępowania dotyczą m.in. usiłowania doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie urzędników w błąd co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. W postępowaniach tych badane są również działania funkcjonariuszy publicznych - między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m.st. Warszawy czy z Ministerstwa Finansów.
ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN:
Reprywatyzacja. Pięć osób zatrzymanych przez CBA
kw/r