Wołoska za szeroka i za głośna. Postawią fotoradar czy ekrany?

[object Object]
Głośno na WołoskiejArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Ratusz zmierzył hałas na zmodernizowanym odcinku Wołoskiej. Z analizy wynika, że jest tam za głośno. To może oznaczać, że ulica zniknie jednak za ekranami akustycznymi. Urzędnicy zapowiadają wprawdzie, że najpierw sięgną po inne metody "przyciszania" ulicy, ale możliwości mają niewielkie.

Wołoską na odcinku od Wiktorskiej do Konstruktorskiej poszerzono w 2015 roku. W projekcie początkowo były ekrany, ale pomysł ich stawiania w środku miasta spotkał się z krytyką. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych wystąpił więc o nową decyzję środowiskową, dotyczącą ochrony przed hałasem. Zamiast ekranów zastosowano tzw. cichy asfalt.

Zgodnie z decyzją środowiskową, rok po zakończeniu inwestycji drogowcy sprawdzili poziomu hałasu. Analiza miała wykazać czy zastosowane rozwiązania spełniają swoją rolę.

Już wiadomo, że nie spełniają.

"Przekroczenia w różnych miejscach"

- Badania wykazały przekroczenia w różnej skali (w zależności od miejsca pomiaru), które oscylują w granicach, o których mowa w raporcie oddziaływania na środowisko - zawile podsumowuje Paweł Olek z zespołu prasowego Zarządu Dróg Miejskich. I dodaje, że w raporcie, który był podstawą wydania decyzji środowiskowej, przewidywano - w pierwszych latach po oddaniu inwestycji - przekroczenia o około 3 decybele.

Jakie konkretnie były wyniki przeprowadzonych pomiarów? Na to pytanie rzecznik nie dał rady odpowiedzieć, mimo konsultacji z kilkoma innymi instytucjami, które zajęły mu trzy tygodnie. Nie był też w stanie udostępnić nam samej analizy. - Wciąż czekamy, aż nasze informacje zostaną uzupełnione przez urzędników w ratuszu - tłumaczył.

Analiza do powtórki

Nie wiemy więc, jak duże są przekroczenia, a co za tym idzie nie wiemy, czy odpowiedzią będzie ustawienie ekranów. Wiemy za to, że na pewno nie pojawią się od razu. Drogowcy przyznają bowiem, że wykonana właśnie analiza... za chwilę będzie nieaktualna.

Wszystko przez trwający remont Marynarskiej i planowane przebicie Woronicza do Żwirki i Wigury. - Zakończenie tych inwestycji może spowodować konieczność aktualizacji analizy. Wyniki mogą ulec zmianie, więc podejmowanie tak radykalnych działań, jak budowa ekranów akustycznych, nie jest uzasadnione – tłumaczy Olek.

Na razie drogowcy chcą zmusić kierowców, by poszerzoną ulicą jeździli wolniej. - Nieprzestrzeganie ograniczenia jest jedną przyczyn przekroczenia norm hałasu – przyznaje Olek.

Nie jest to niespodzianka. Już na etapie projektu miejscy aktywiści zwracali uwagę, że jest on przeskalowany. Wołoska zmieniła się w szeroką arterię o pasach zachęcających do szybkiej jazdy. I choć obawy się potwierdziły, drogowcy nie myślą o zwężaniu pasów czy uspokajaniu ruchu. Zamiast tego proponują... fotoradar.

Wołoskiej nie ma na liście

Tyle, że miasto nie ma już uprawnień do stawiania tego typu urządzeń. Może jedynie wystąpić do Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego z wnioskiem o jego postawienie, a do stołecznej drogówki - o częstsze kontrole prędkości, aby zmusić kierowców do jazdy przepisowymi 50km/h. Trudno więc liczyć na szybką i trwałą poprawę.

Tym bardziej, że Wołoskiej nie ma nawet w planach GITD, która niedawno uruchomiła 20 fotoradarów na stołecznych ulicach. Był to efekt wielomiesięcznych negocjacji między nimi a warszawskim ratuszem. Przedstawiciele Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym CANARD, które formalnie zarządza radarami, poinformowali nas, że przygotowują się jeszcze do uruchomienia jeszcze trzech urządzeń - przy Przyczółkowej, u zbiegu Górczewskiej i Budy, a także na Wisłostradzie przy Karowej.

W nowej perspektywie finansowej UE CANARD chce ustawić ponad 200 nowych urządzeń w całym kraju, a 400 starych wymienić na nowocześniejsze. Nie wiadomo jednak, gdzie miałyby stanąć. - Wydatkowanie środków unijnych z nowej perspektywy jest przewidziane aż do 2023 roku, więc jest jeszcze dużo czasu -mówił niedawno w tvnwarszawa.pl Krzysztof Łazarowicz z wydziału prasowego Centrum.

Przebudowa Wołoskiej kosztowała 81,7 mln zł.

skw/r

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24