Wkrótce decyzja w sprawie "kamienicy Waltzów"

Komisja weryfikacyjna
Komisja weryfikacyjna
Źródło: archiwum TVN
W przyszłym tygodniu komisja weryfikacyjna ogłosi decyzję w sprawie nieruchomości przy Noakowskiego 16, do której części praw nabył mąż prezydent Warszawy. Ogłoszone zostanie również rozstrzygnięcie w sprawie budynku przy Schroegera 72.

O terminie wydania decyzji poinformował w niedzielę Oliwer Kubicki, rzecznik komisji. Zbadała ona sprawę Noakowskiego 16 w początkach grudnia, a decyzję ma ogłosić w piątek 22 grudnia.

Sprzedana kamienica

Przedwojennymi właścicielami kamienicy były osoby pochodzenia żydowskiego, które zginęły w czasie II wojny światowej. W 1945 r. Leon Kalinowski, wraz z Leszkiem Wiśniewskim i Janem Wierzbickim, zaczął posługiwać się w warszawskich urzędach antydatowanym na czas sprzed wojny pełnomocnictwem właścicieli do dysponowania przez niego ich nieruchomością; miał on sfałszować akt notarialny i wypisy z niego. Dzięki temu Kalinowski sprzedał kamienicę Romanowi Kępskiemu (wujowi Andrzeja Waltza) i Zygmuntowi Szczechowiczowi. Potem okazało się, że wojnę przeżyła Maria Oppenheim, żona jednego z dawnych właścicieli, która wykazała oszustwo. Pod koniec lat 40. Kalinowski został skazany na więzienie. Sąd unieważnił też wtedy pełnomocnictwa, którymi się posługiwał.

Po wydaniu "dekretu Bieruta", Kępski i Szczechowicz wszczęli - jako pokrzywdzeni przez dekret - postępowanie o ustanowienie prawa własności czasowej gruntu pod kamienicą, czego odmówiono im w 1952 r. W 2001 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło orzeczenie z 1952 r. W 2003 r. prezydent m.st. Warszawy ustanowił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz kilkunastu spadkobierców Kępskiego i Szczechowicza, w tym - Andrzeja Waltza i jego córki. W 2007 r. 91 proc. udziału kamienicy nabyła od nich Fenix Group. Według mediów, rodzina Gronkiewicz-Waltz miała na tym zarobić 5 mln zł.

Szef komisji Patryk Jaki podkreślał, że rodzina Waltzów przekonywała, iż Kępski nie miał świadomości, że kamienica pochodzi z przestępstwa. Komisja twierdzi jednak, że w archiwum w Sądzie Okręgowym w Olsztynie i Mławie akta postępowania dyscyplinarnego jednego z oszustów, sędziego Jana Wierzbickiego. - Znaleźliśmy również dowód na to, że Roman Kępski miał pełną świadomość, czyli rodzina Waltzów miała pełną świadomość, że próbuje odzyskać kamienicę w złej wierze - podkreślał Jaki.

Andrzej Waltz zeznał przed komisją, że nie rozmawiał z żoną o sprawie Noakowskiego 16. "To była moja sprawa spadkowa, ustaliliśmy, że ona się tym nie interesuje" - mówił. Sama Gronkiewicz-Waltz odmówiła zeznań jako świadek, bo sprawa dotyczy jej męża.

Lokatorzy zeznawali przed komisją o nękaniu ich przez spółkę Fenix, która w 2007 r. nabyła większość udziałów w kamienicy. Po reprywatyzacji czynsze w dwa lata podwyższono ponad o 1000 proc. - mówili. Fenix Group nabyła kamienicę zgodnie z prawem za rynkową cenę około 16 mln zł; z punktu widzenia kupującego sytuacja nieruchomości była przejrzysta - oświadczyła spółka.

Brak oryginału pełnomocnictwa

Kubicki podał też, że w środę 20 grudnia będzie ogłoszona decyzja komisji w sprawie nieruchomości Schroegera 72. Jej reprywatyzację komisja zbadała w listopadzie. Miasto przekazało nieruchomość spadkobiercom dawnych właścicieli. Wątpliwości budzi m.in. brak oryginału pełnomocnictwa, udzielonego pod koniec lat 40. adwokatowi przez ówczesnych właścicieli. Na wniosek lokatorów kamienicy Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie uchyliło decyzję prezydent stolicy o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości, uznając, że nie wyjaśniono należycie, czy pełnomocnictwa udzieliły "uprawnione osoby".

Komisja uchyliła już decyzje władz miasta o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do nieruchomości Sienna 29; o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70; o przyznaniu spadkobiercom i Markowi M. praw do Nabielaka 9 (gdzie mieszkała Jolanta Brzeska); o zwrocie spadkobiercom trzech działek na pl. Defilad; o przyznaniu poszczególnym spadkobiercom praw do Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Nowogrodzkiej 6a. Żadnej z tych decyzji nie zbadał jeszcze sąd administracyjny.

TAK WYGLĄDAŁO POSIEDZENIE W SPRAWIE NOAKOWSKIEGO:

Posiedzenie w sprawie Noakowskiego II DZIEŃ

Źródło: "Fakty" TVN
"Kamienica Waltzów" na komisji weryfikacyjnej
"Kamienica Waltzów" na komisji weryfikacyjnej
Teraz oglądasz
Andrzej Waltz na posiedzeniu komisji
Andrzej Waltz na posiedzeniu komisji
Teraz oglądasz
"Co musi się stać, by Hanna Gronkiewicz-Waltz przyszła na komisję?"
"Co musi się stać, by Hanna Gronkiewicz-Waltz przyszła na komisję?"
Teraz oglądasz
Lokatorka o śmierci swojego syna
Lokatorka o śmierci swojego syna
Teraz oglądasz
Lokatorka o uciążliwych remontach w kamienicy
Lokatorka o uciążliwych remontach w kamienicy
Teraz oglądasz
Świadek o remontach przy Noakowskiego
Świadek o remontach przy Noakowskiego
Teraz oglądasz
Mieszkaniec o Andrzeju Waltzu
Mieszkaniec o Andrzeju Waltzu
Teraz oglądasz
Właściciel Noakowskiego 16 zeznaje przed komisją
Właściciel Noakowskiego 16 zeznaje przed komisją
Teraz oglądasz
Martyniak pokazuje zdjęcia Noakowskiego przed i po remoncie
Martyniak pokazuje zdjęcia Noakowskiego przed i po remoncie
Teraz oglądasz
Posiedzenie przerwane z powodu lampy
Posiedzenie przerwane z powodu lampy
Teraz oglądasz
Posiedzenia w sprawie Noakowskiego 16
Posiedzenia w sprawie Noakowskiego 16
Teraz oglądasz

Posiedzenie w sprawie Noakowskiego II DZIEŃ

PAP/ran/mś

Czytaj także: