Większe kary za nielegalne reklamy. Senat wstawia zęby ustawie


Kary za nielegalne reklamy będą wynosić czterdziestokrotność opłat reklamowych, a więc będą zależeć od stawek ustalonych przez samorządy i od wielkości reklamy - taką poprawkę do prezydenckiej ustawy krajobrazowej zaproponował w czwartek Senat. Przegłosowanym projektem ustawy zajmie się teraz Sejm.

Najważniejsza zmiana, którą zaproponował Senat do ustawy krajobrazowej, dotyczy naliczania kar za nielegalne reklamy. Zgodnie z poprawką Senatu byłaby to 40-krotność opłaty reklamowej, której wysokość będzie zależała od stawek określonych przez samorządy.

Janusz Sepioł z Platformy Obywatelskiej, który jest przewodniczącym komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej, powiedział, że ustawa określa stawki maksymalne, jakie mogą przyjąć gminy. Jest to - jak powiedział Sepioł - 2,5 zł opłaty stałej za dzień postawienia reklamy plus 20 gr za każdy metr kwadratowy powierzchni reklamy (także naliczane dziennie).

W wersji ustawy, która poparli posłowie, kary za nielegalne reklamy mogły wynosić najwyżej 5 tys. zł.

Zgodnie z propozycją Senatu, dodatkowa opłata byłaby nakładana za czas, w którym właściciel reklamy zewnętrznej będzie ją likwidował. Ma to przyspieszyć działania ukaranych. Kary będą w pierwszej kolejności nakładane na podmioty, które umieściły reklamę. Jeśli ich ustalenie nie będzie możliwe, karani mają być właściciele nieruchomości, na których stoją reklamy.

Aktywiści i samorząd na tak

Zmiany przyjęte przez Senat z dużym zadowoleniem przyjęli aktywiści miejscy. - Jeszcze tylko Sejm, podpis prezydenta, "dotarcie" przepisów w praktyce i za jakiś czas nie musielibyśmy wstydzić się za polskie krajobrazy opakowane w reklamy - napisało na jednym z portali społecznościowych stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim, które było jednym z inicjatorów akcji wysyłania listów do senatorów w sprawie "wstawienia zębów ustawie".

- 13 tysięcy wysłanych listów zrobiło swoje. Teraz trzymajmy kciuki, żeby sejm nie zawalił sprawy - skomentowało stowarzyszenie Miasto jest Nasze.

Także samorządowcy patrzą pozytywnie na poprawki senatu. - Nie wszystko udało się załatwić, ale odnoszę wrażenie, że jesteśmy świadkami ważnego procesu nie tylko dla polskiego krajobrazu, ale i mechanizmów społecznej artykulacji tzw. dobra wspólnego. Podziękowania należą się wszystkim osobom zaangażowanym w sukces tej ustawy, w tym senatorom - napisał na jednym z portali społecznościowych Wojciech Wagner, naczelnik wydziału estetyki w stołecznym ratuszu.

Szyldy bezpłatne

Kolejna z poprawek Senatu reguluje sprawę szyldów, które w przeciwieństwie do reklam mają być bezpłatne - jako tablice informacyjne o działalności gospodarczej prowadzonej na danej nieruchomości. - Dodatkowe regulacje służą temu, by nie nadużywano przepisów dotyczących szyldów - powiedział senator PO.

Kolejna z poprawek porządkuje sprawę reklam przy drogach. Zakłada ona, że ustawianie reklam nieprzytwierdzonych do gruntu przy drogach, czyli np. balonów reklamowych, będzie się odbywać na takich samych zasadach, jakie dotyczą obiektów budowlanych.

Zgodnie z kolejną senacką propozycją z opłat zwolnione byłoby trwałe upamiętnianie osób i instytucji; poprzednie rozwiązanie zakładało, że zwolniona z opłat byłaby też ich promocja. Senat zaproponował także, aby gminy ustanowiły minimum 12 miesięcy na dostosowanie się reklamodawców do nowych przepisów. Sepioła powiedział, że chodzi o tych reklamodawców, którzy reklamy postawili przed wejściem przepisów w życie.

Plakaty wyborcze jak reklamy

Senat nie zgodził się na poprawkę, która z ustawy krajobrazowej wyłączała plakaty i ogłoszenia wyborcze wykorzystywane do agitacji. Początkowo poprawki w tej sprawie zgłosili senatorowie PO i Prawa i Sprawiedliwości. Jednak jeszcze przed głosowaniem poprawka PO została wycofana, głosowana była poprawka PiS.

Zdaniem senatora Bogdana Pęka (PiS) po wejściu w życie ustawy, podczas kolejnych kampanii wyborczych, zwiększą się znacznie koszty reklamy wyborczej i będzie ona - jak mówił Pęk - wbrew Kodeksowi wyborczemu podlegała karom. - Wydaje się, że jest to działanie nieracjonalne i niezrozumiałe - powiedział senator PiS.

Senator Sepioł, pytany o wycofanie poprawki powiedział, że jej przyjęcie "oznaczałoby, że politycy stoją ponad społeczeństwem". - Nie widzę różnicy w zaśmiecaniu Polski plakatem komercyjnym i politycznym - dodał. Senator PO ocenił, że sprawy reklamy wyborczej powinny być uregulowane w Kodeksie wyborczym; zapowiedział inicjatywę legislacyjną w tej sprawie.

Ustawę z poprawkami poparło 53 senatorów; 26 było przeciwnych; trzech wstrzymało się od głosu. Senackimi poprawkami do ustawy zajmie się teraz Sejm.

Ustawa bez zębów

Ustawa o ochronie krajobrazu, którą zajmowali się senatorzy, została skierowana do Sejmu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w ramach inicjatywy ustawodawczej latem 2013 r. Podczas prac nad projektem wprowadzono do niego wiele zmian.

Sejmowe poprawki są mocno krytykowane przez samorządowców oraz aktywistów miejskich. – Jesteśmy bardzo rozczarowani projektem ustawy. Wyrwano jej wszystkie zęby – mówiła prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy o zmianach, które do ustawy wprowadził Sejm:

"Wieszanie reklam nadal będzie się opłacać"
"Wieszanie reklam nadal będzie się opłacać"Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

PAP/jb/r

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl