Węższy dojazd do mostu Krasińskiego? Urzędnicy są gotowi na ustępstwa

Okrągły stół ws. mostu Krasińskiegotvnwarszawa.pl

Drugie spotkanie tzw. okrągłego stołu w sprawie mostu Krasińskiego nie przyniosło przełomu. Ratusz dopuszcza pewne ustępstwa w sprawie ulicy Krasińskiego, kształt samej przeprawy raczej już się nie zmieni - zostanie zrealizowana zgodnie z projektem sprzed kilku lat.

Ponad trzy godziny trwało drugie spotkanie okrągłego stołu, na które zaproszono strony zainteresowane mostem Krasińskiego: przedstawicieli Żoliborza, Targówka, Pragi Północ, miejskich biur i instytucji. Celem było wypracowanie kompromisu, który będzie satysfakcjonował skonfliktowane w sprawie inwestycji dzielnice.

Wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak (zastąpił chorego wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza) nakreślił zakres zmian, które ratusz byłby w stanie dopuścić. Dotyczą one przede wszystkim kształtu ulicy Kraińskiego. - Liczba jezdni, ich szerokość, sposób prowadzenia ruchu rowerowego, szerokość chodników, lokalizacja przejść dla pieszych i miejsc parkingowych, zieleń, wielkość węzła z Wisłostradą, skręt w Czarnieckiego. Tu widzimy możliwość dyskusji – wyliczał Jóźwiak.

Za akceptowalne uznał też ograniczenie zabetonowania skweru na Śliwicach oraz zmiany organizacji ruchu na samym moście (np. wytyczenie buspasa).

Wiceprezydent wykluczył natomiast jakiekolwiek zmiany w konstrukcji mostu, lokalizację jego podpór, umiejscowienie linii tramwajowej i ścieżki rowerowej. - To byłaby zbyt duża ingerencja w gotowy projekt, generująca zbyt duże koszty – uzasadniał.

"Pytania tendencyjne, działania podprogowe"

Zanim jednak zapadną decyzje o ostatecznym kształcie inwestycji, miasto zapyta o nią mieszkańców w dwuetapowym procesie. Najpierw badanie opinii publicznej (telefoniczne, na próbie 1100 mieszkańców, w wieku powyżej 15 lat), potem konsultacje społeczne. Część z dziewięciu przygotowanych pytań nie spodobała się przedstawicielom Żoliborza. Zostały uznane za zbyt ogólne i tendencyjne, przygotowane "pod miasto", mające na celu zdobycie poparcia dla istniejącego projektu, niesygnalizujące zagrożeń jakie on niesie.

- Pytania mają charakter plebiscytowy. Ciekawe, czy na pytania o potrzebę budowy kolejnych mostów "tak" zagłosuje 99 czy 101 procent respondentów – kpił wiceburmistrz Żoliborza Grzegorz Hlebowicz. - Zamieniacie obiecane konsultacje z wariantem zerowym, w zamian dajecie ogólnomiejski plebiscyt – krytykował.

Jolanta Zjawińska ze Stowarzyszenia Żoliborzan mówiła wręcz o "działaniu podprogowym" ratusza. – Ogólna świadomość tego co się dzieje w mieście, jest wśród mieszkańców niewielka, a narracja jest taka, że mosty są potrzebne – zauważyła.

Przedstawiciele Targówka uznali pytania za właściwe i kolejny raz zaapelowali do adwersarzy zza Wisły o nieblokowanie inwestycji. – Nie może być tak, że jedna dzielnica będzie decydować o strategicznej inwestycji. Trzeba twardo iść do przodu, to konieczne – apelował jeden z uczestników obrad.

Jakich odpowiedzi boi się ratusz?

Ogólności pytań bronił Jarosław Jóźwiak . – Potrzebujemy zobiektywizowanej wiedzy ogółu mieszkańców Warszawy na temat tej inwestycji, bo dotychczas wypowiadali się o niej głównie ci bezpośrednio zainteresowani z Żoliborza i Targówka. Stąd próba zdobycia jej na podstawie kwestionariusza przygotowanego zgodnie z metodologią badań socjologicznych – przekonywał i dodał, że na profesjonalną dyskusję o szczegółach będzie czas na konsultacjach społecznych.

Przedstawiciele Żoliborza przekonywali, że najpierw należy pytać o priorytety inwestycyjne miasta. Zastępca prezydenta Warszawy argumentował, że to nie ma sensu, bo takie pytania są zadawane w Barometrze Warszawskim. I z badań tych wynika, że budowa mostów jest wśród trzech najczęściej wskazywanych zadań miasta. - Nie chcecie pytania o priorytetowość inwestycji, bo mogłoby się okazać, że mieszkańcy wskażą Inną – atakował żoliborski radny Tomasz Michałowski, jeden z liderów protestu przeciwko mostowi.

Uczestnicy dopytywali, jak zachowa się ratusz, jeśli ankietowani opowiedzą się w większości przeciw inwestycji. - Jeśli z badania wyjdzie, że mieszkańcy nie potrzebują nowego mostu, sprawa stanie na Radzie Warszawy – zadeklarował Jóźwiak.

Nie zadowoliło to radnego Michałowskiego, który stwierdził, że postawa miasta prącego ku budowie wbrew woli kilku tysięcy żoliborzan, którzy podpisali się pod protestem, zmusza go do opuszczenia sali. - Będziemy protestować, na każdym etapie będziemy się starali zablokować tę inwestycję – zapowiedział wprost.

ZMID: ekranów akustycznych nie będzie

W dalszej części spotkania przedstawiciel Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych przekonywał, że projektowane skrzyżowanie Krasińskiego/Wisłostrada, które żoliborzanie uważają za przeskalowane będzie mniejsze niż jest dziś. - Pomierzyliśmy powierzchnię węzła istniejącego i projektowanego. Powierzchnia istniejącego wynosi 56 tys. mkw., projektowanego 54 tys. mkw. – poinformował Dariusz Mosak i dodał, że ZMID będzie się starał jeszcze zmniejszyć skalę węzła.

Zapewnił też, że wzdłuż planowej trasy nie staną ekrany akustyczne (po stronie Targówka miały mieć nawet 6 metrów wysokości). Mają na to pozwolić obniżone w 2012 normy hałasu oraz zastosowanie nowoczesnej nawierzchni bitumicznej, tzw. cichego asfaltu znanego z Wołoskiej, a na Krasińskiego także zielonego torowiska.

Przyznał, że nie uda się ocalić całego skweru na Śliwicach (przy ul. Kotsisa). - Ale możliwe jest ograniczenie ingerencji w ten teren – zapewnił.

Do kiedy ważna decyzja środowiskowa?

Antoni Ożyński ze Stowarzyszenie Żoliborzan podniósł kwestię ważności decyzji środowiskowej dla inwestycji. Stwierdził, że znowelizowane prawo pozwala je automatycznie wydłużyć o dwa lata (w tym wypadku do 2018 roku). Pozwoliłoby to pracować nad aktualizacją projektu bez nadmiernego pośpiechu, którego jesteśmy świadkami. Ożyński dopytywał, dlaczego urzędnicy ukryli informację o takiej możliwości. W odpowiedzi usłyszał, że ZMID nie chce się narażać na skutki różnych interpretacji przepisów i "dla bezpieczeństwa" woli złożyć wniosek o pozwolenie budowlane w pierwotnym terminie, czyli do 7 sierpnia 2016.

Pojawiły się też wątpliwości, do kogo powinien być złożony wniosek o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Według analizy prawnej stowarzyszenia do prezydent Warszawy, według ZMID - do wojewody.

- Droga jest powiatowa, ale łączy drogi krajowe, więc jest pewien dylemat, czy to właściwość prezydenta czy wojewody. Myślimy, że wojewody, ale jeśli się mylimy, to wojewoda nas skoryguje odsyłając wniosek do prezydenta. Państwa opinia prawna nie wstrzyma nas w działaniach – ucięła Anna Piotrowska, dyrektorka ZMID.

W Wieloletniej Prognozie Inwestycyjnej budowa Trasy Kraińskiego wraz z mostem przewidziana jest na lata 2021-23.

Żoliborz nie chce mostu:

Żoliborz nie chce mostu Krasińskiego
Żoliborz nie chce mostu Krasińskiegotvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl