We wrześniu rusza festiwal "Przemiany"

fot. CNK
fot. CNK
Na początku września wystartuje festiwal "Przemiany". Organizuje go Centrum Nauki Kopernik. Dla mieszkańców Warszawy zaplanowano warsztaty rowerowe i fotograficzne, pokazy kuchni molekularnej. czy spacery po nietypowych miejscach. Nie zabraknie też koncertów nad nadwiślańskimi brzegami.

Podczas festiwalu "Przemiany" (1-4 września) nad nadwiślańskimi brzegami będzie można uczestniczyć m.in. w warsztatach fotografii, wikliniarstwa, ekologicznego projektowania, koncertach i pokazach filmowych na wolnym powietrzu oraz zjeść śniadanie na trawie, które zaserwuje szef kuchni molekularnej Łukasz Konik. Zapaleni cykliści podzielą się swoją wiedzą na temat rowerów, a na spacer po warszawskiej Pradze zabiorą chętnych młodzi mieszkańcy tej dzielnicy.

Artystyczne i naukowe projekty, które zostaną zrealizowane podczas festiwalu, przygotowali artyści, kuratorzy oraz działacze skupieni w organizacjach społecznych. Festiwalowe przedsięwzięcia będą odbywać się m.in. w Centrum Nauki Kopernik, klubie Cud nad Wisłą oraz w powstałym niedawno nad brzegiem Wisły Parku Odkrywców, przylegającym do budynku centrum.

Najmłodsi przewodnicy

Po Pradze Północ oprowadzą warszawiaków 3 września jej najmłodsi mieszkańcy, czyli ci, którzy znają ją i rozumieją najlepiej. Młodzi prażanie, wspólnie z Pawłem Althamerem i Stowarzyszeniem Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ, opracowali trasę, która obejmie miejsca zazwyczaj nieznane warszawiakom, a chętnie odwiedzane przez mieszkające tam dzieci.

W pierwszy weekend września warszawiacy i odwiedzający Centrum Nauki Kopernik będą mogli wziąć udział w czterodniowych warsztatach fotografii dokumentalnej i reportażowej. Zainteresowani będą fotografować okolice Wisły pod kierunkiem specjalistów ze Stowarzyszenia Sputnik, organizacji skupiającej fotoreporterów z Europy Środkowo-Wschodniej i Gruzji.

Muzyka i filmy dokumentalne

W programie festiwalu wiele miejsca zajmuje też muzyka. W podziemiach Centrum Nauki Kopernik w sobotę 3 września odbędzie się koncert "Sonic Fiction" z udziałem polskich i zagranicznych twórców muzyki elektronicznej. Podczas występu zostaną zaprezentowane m.in. utwory muzyki klasycznej w aranżacjach na instrumenty elektroniczne. Na temat Soundcloud, internetowej platformy pomagającej twórcom w promowaniu muzyki, porozmawia z przedstawicielami polskiego rynku muzycznego szwedzki muzyk Eric Wahlforss.

W ramach festiwalu odbędą się pokazy filmów dokumentalnych opowiadających o rzekach świata. Zostaną wyświetlone cztery dokumenty: "W górę Jangcy", "Rzeka Kongo" i "Planeta Galata: most w Stambule" i "Dziedzictwo: opowieść rybaka". 3 września rozgwieżdżone niebo nad Wisłą będzie można bezpłatnie obserwować w Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Zdaniem dyrektora CNK, ważną częścią "Przemian" będzie badanie, które socjologowie przeprowadzą w czasie festiwalu. Jego celem jest analiza tego, co mieszkańcy stolicy myślą na temat Wisły i jakie okoliczności mogą ich zachęcić do częstszego przebywania nad jej brzegiem. Zarówno atrakcyjne, jak i nielubiane miejsca nad rzeką warszawiacy będą zaznaczać na wielkiej mapie przy Centrum Nauki Kopernik. "Warto zastanowić się, jak dobrze wykorzystać tereny otaczające Wisłę" - powiedział Firmhofer zachęcając do udziału w badaniu.

PAP/bf

Czytaj także: