Wątpliwości w sprawie referendum. "PO popełniła błędy w procedurze"

O losie referendum proceduje wojewoda
O losie referendum proceduje wojewoda
TVN24
O losie referendum proceduje wojewodaTVN24

Uchwała Platformy o referendum warszawskim może być nieważna. Zdaniem eksperta od samorządu zawiera proceduralne błędy. Politycy zapomnieli o mieszkańcach, a to właśnie oni - nie radni powinni wyjść z inicjatywą referendalną. Ale PO jest pewna swego. - Jeśli trzeba będzie, udowodnimy to w sądzie - mówi rzecznik ratusza.

Referendum w sprawie zmiany granic Warszawy miało się odbyć 26 marca. Zadecydowali o tym w poniedziałek stołeczni radni. Z inicjatywą wyszła warszawska Platforma Obywatelska wraz z niezależną radną - Pauliną Piechną-Więckiewicz. Mieli większość i przegłosowali uchwałę.

Zdaniem eksperta od referendów lokalnych – nieco się w tej sprawie pospieszyli.

Dlaczego? - Zasady przeprowadzania referendów w sprawie zmian granic gmin reguluje ustawa o samorządzie gminnym. Zgodnie z nią takie referendum może się odbyć wyłącznie na wniosek mieszkańców, a konkretniej minimum 15 obywateli – wyjaśnia Tomasz Zakrzewski, radca prawny i twórca portalu referendumlokalne.pl.

Jak dodaje, w poniedziałek radni zgłosili inicjatywę na swój własny wniosek, więc nie dostosowali się do powyższej ustawy. – Popełnili błąd w procedurze – zauważa.

Warszawa jak Rzekuń?

Warszawscy radni nie byli zresztą pierwszymi, którzy pospieszyli się w tej sprawie. W grudniu ubiegłego roku podobnie zachowali się radni z Rzekunia, gminy położonej niedaleko Ostrołęki. Przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum, w którym mieszkańcy mieli zdecydować o odłączeniu od ich gminy trzech miejscowości: Ława, Goworki i Nowa Wieś Wschodnia i przyłączenia ich do Ostrołęki.

Nie zdecydowali, bo wojewoda – zresztą ten sam, który zajmie się sprawą warszawskiego referendum – uchwałę unieważnił. W uzasadnieniu podkreślił, że "została podjęta pomimo braku inicjatywy mieszkańców (…) co czyni ją sprzeczną z prawem". I zamknął sprawę.

- Jeśli wojewoda będzie konsekwentny w swojej interpretacji, można się spodziewać, że uchwałę Rady Warszawy również uzna za nieważną – przewiduje Zakrzewski.

Zbyt ogólne pytanie

Jak dodaje, niezgodność z ustawą to nie jedyny problem z uchwałą Platformy. - Jest również kwestia samego pytania referendalnego. Ono powinno być maksymalnie szczegółowe, tymczasem tutaj jest bardzo ogólne. Wojewoda może mieć co do tego wątpliwości – przyznaje.

Przypomnijmy, pytanie zaproponowane przez PO brzmi następująco: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Pod nim umieszczone mają zostać dwa warianty odpowiedzi: TAK lub NIE.

PO: nasza uchwała zgodna z prawem

Co na to wszystko warszawska Platforma? Jak to się stało, że nie wyciągnięto wniosków ze sprawy Rzekunia i zgłoszono projekt, co do którego są poważne wątpliwości? Pytany o komentarz rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział nam krótko: - Jesteśmy pewni, że ta uchwała jest dobra. Jeśli trzeba będzie, udowodnimy to w sądzie.

W rozmowie z Ewą Paluszkiewicz, reporterką TVN24 pracownicy ratusza dodali, że przypadek stolicy różni się od Rzekunia. Referendum nie dotyczy bowiem zmiany granic gminy na wniosek samej Warszawy, ale odnosi się do pomysłu poselskiego, który mówi o zmianie granic i poszerzeniu stolicy o 32 okoliczne gminy.

Przewodniczący klubu radnych PO zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. – Podstawą prawną naszej uchwały jest ustawa o referendum lokalnym, a nie ustawa o samorządzie gminy – mówi Jarosław Szostakowski i dodaje – w ocenie naszych prawników ta uchwała jest w pełni zgodna z prawem. Jeśli wojewoda ją uchyli, będzie to spowodowane wyłącznie pobudkami politycznymi (wojewoda jest z PiS – red.), a nie niezgodnością z procedurami.

Chodzi o granice stolicy

Platforma podpiera się opinią profesora Adama Jaroszyńskiego. Ten potwierdza stanowisko Szostakowskiego. - Podstawą tej uchwały jest ustawa o referendum lokalnym, która przewiduje, że mieszkańcy mogą wyrażać swoją wolę we wszystkich sprawach, które ich dotyczą - przekonuje.

Poza tym zwraca uwagę również na inną rzecz. - Tu wcale nie chodzi o zmianę granic miasta Warszawy, ale o granice stolicy. Pod tym względem projekt ustawy (proponowany przez PiS – red.) jest sprzeczny z Konstytucją. Ta mówi, że stolicą Rzeczpospolitej jest Warszawa. Gdyby ustawa została uchwalona w takiej postaci w jakiej jest, okazałoby się, że stolicą jest Warszawa i te wszystkie okoliczne gminy – dodaje.

Profesor nie zgadza się też z zarzutem, że pytanie referendalne jest zbyt ogóle. – Rozmyślnie zostało ono tak sformułowane – zapewnia. – Pytanie wcale nie musi nawiązywać do konkretnego projektu ustawy. Tu chodzi o pewną ideę, którą ten projekt wyraża – dodaje.

Opinia prof
Opinia profTVN24

Minimum 15 mieszkańców

Jednak Tomasz Zakrzewski, ekspert od referendów lokalnych ma na ten temat inne zdanie. W jego opinii przepisy ustawy o samorządzie gminnym mają charakter szczególny, co oznacza, że mają wyższość nad ustawą o referendum lokalnym.

- Zastanawiające jest więc, dlaczego rada Warszawy w ogóle posłużyła się akurat ustawą o referendum lokalnym – przyznaje.

Jednym z koronnych argumentów mógł być czas. W przypadku kiedy inicjatywę zgłaszają obywatele, jest ona dłuższa i bardziej skomplikowana. - Najpierw minimum 15 mieszkańców musi powiadomić władze Warszawy o chęci przeprowadzenia referendum. Od momentu tego powiadomienia mają 60 dni na zebranie podpisów od 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców Warszawy – przypomina Zakrzewski.

Dopiero kiedy będą mieli gotowe podpisy, składają do Rady Warszawy oficjalny wniosek o przeprowadzenie referendum. – Radni muszą potem powołać specjalną komisję, która przeanalizuje ten wniosek i wyda odpowiednią rekomendację. Ma na to 30 dni, więc łącznie taka procedura zajmuje około 90 dni – podkreśla nasz rozmówca.

Referendum zwołane z inicjatywy radnych nie wymaga zbierania podpisów mieszkańców.

Zdecyduje wojewoda

Dwugłos ekspertów pokazuje, że sprawa budzi kontrowersję. Ostateczną decyzję o losach referendum warszawskiego podejmie wojewoda Zdzisław Sipiera. To do jego obowiązków należy bowiem analiza uchwały pod kątem prawnym. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, ma na to 30 dni od momentu doręczenia dokumentu do jego urzędu.

Konferencję prasową Sipiera zaplanował już na środę, na godz. 15.00.

[object Object]
Samorządowcy rozmawiali o poszerzeniu Warszawytvn
wideo 2/16

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl