Kilkadziesiąt najpiękniejszych warszawskich mozaik wyznacza trasę czwartej z serii map-przewodników wydanych przez Instytut Stefana Starzyńskiego. W piątek premiera "Archimapy – Mozaiki warszawskie".
- Prezentowane dzieła pochodzą głównie z lat 60. XX wieku – czasu dla mozaik najbardziej sprzyjającego. 50 prezentowanych tu znakomitych dzieł sztuki to ledwie skromna cząstka imponującej liczby mozaik powstałych po 1945 roku. Patrząc z innej perspektywy, to niestety niemal wszystko, co z owej liczby pozostało – mówi Paweł Giergoń, historyk sztuki i autor "Archimapy".
Najciekawsze mozaiki
Na mapie można znaleźć informacje historyczne dotyczące m.in. mozaiki Wojciecha Fangora na Dworcu PKP Warszawa Śródmieście, mozaiki-zegara Kazimierza Gąsiorowskiego i Teresy Chromy na Starym Mieście, czy mozaiki Ewy Kuleszy, Wandy Rodowicz i Wandy Skonieckiej na dawnym hotelu dla cudzoziemców (PUMA). Część opisów, w wersji polskiej i angielskiej, została wzbogacona archiwalnymi zdjęciami.
Wodoodporny papier
Wydrukowana na wodoodpornym papierze mapa będzie do kupienia od piątku w sklepie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na www.sklep.1944.pl, a od połowy przyszłego tygodnia także w księgarniach.
CZYTAJ WIĘCEJ O GINĄCYCH MOZAIKACH14 grudnia o godz. 18.30 w klubokawiarni Syreni Śpiew przy ul. Szarej 10a odbędzie się spotkanie z autorem Pawłem Giergoniem. Wstęp jest wolny.
bako/roody
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Giergoń