Warszawski laur dla "Róży"

fot. materiały dystrybutora
fot. materiały dystrybutora

Film "Róża" Wojciecha Smarzowskiego został laureatem Grand Prix 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Argentyńczyk Santiago Amigorena za film "Inna cisza", nagrodę specjalną dla najlepszego aktora - Robert Więckiewicz. Laureatów festiwalu ogłoszono w sobotę wieczorem na gali w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Nagrodzony Grand Prix film "Róża" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego opowiada historię żołnierza Armii Krajowej Tadeusza, który latem 1945 roku podczas tułaczki po Mazurach trafia do domu wdowy po niemieckim żołnierzu. W rolach głównych wystąpili Marcin Dorociński i Agata Kulesza.

Trudny kontekst

Choć historyczny kontekst filmu Smarzowskiego może być nieczytelny dla osób nieznających dobrze polskiej historii, członek międzynarodowego jury, nominowany do Oscara macedoński reżyser Miłczo Manczewski przyznał, że przekaz "Róży" jest nade wszystko uniwersalny.

- Film jest połączeniem ludzkiej tragedii, pożądania i aspiracji, to klasyczna tragedia, bardzo dobrze opisana, która w uderzający sposób mówi o ludzkim położeniu i o sposobie, w jaki ludzie traktują siebie nawzajem. Oczywiście historyczny kontekst może stanowić pewną trudność, ale są to jedynie szczegóły - mówił Manczewski, który za film "Zanim spadnie deszcz", przybliżający konflikty etniczne pomiędzy Serbami a Albańczykami w Macedonii, otrzymał w 1995 roku nominację do Oscara. W tym samym roku film zdobył Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Nie tylko w Polsce

Smarzowski w rozmowie z dziennikarzami wyraził przekonanie, że dzięki tej nagrodzie jego film będzie pokazywany na światowych festiwalach oraz że istnieje duża szansa, iż będzie go można zobaczyć za granicą.

- Ta nagroda [przyznana przez międzynarodowe jury - red.] potwierdza, że ten film jest uniwersalny, że może być odbierany nie tylko w Polsce i przez Polaków - powiedział reżyser.

"Róża" to czwarty pełnometrażowy film Smarzowskiego. Wcześniej wyreżyserował on "Małżowinę" (1998), "Wesele" (2004) i "Dom zły" (2009).

"Do głowy by mi nie przyszło"

Robertowi Więckiewiczowi, który zagrał w filmie "Wymyk" Grega Zglińskiego, jury przyznało Nagrodę Specjalną dla Najlepszego Aktora. - Do głowy by mi nie przyszło, że mógłbym zostać uhonorowany nagrodą dla aktora na festiwalu, na którym było pokazywanych kilkaset filmów - powiedział dziennikarzom aktor po rozdaniu nagród. Film Zglińskiego otrzymał również Nagrodę Jury Ekumenicznego.

Najlepsza reżyseria, dokument i inne

Międzynarodowe jury - w którym obok Manczewskiego zasiadali m.in. rumuński reżyser Bogdan George Apetri i szwajcarska producentka Christa Saredi - przyznało też nagrodę za najlepszą reżyserię argentyńskiemu twórcy Santiago Amigorenie za film "Inna cisza" oraz wyróżnienie "Drodze na drugą stronę" w reżyserii Rumunki Ancy Damian.

"Droga na drugą stronę" - animowany film dokumentalny opowiadający o Rumunie Claudiu Crulicu, który po oskarżeniu o kradzież i osadzeniu w krakowskim areszcie rozpoczyna strajk głodowy - jest jednym z dwóch filmów wyróżnionych przez Jury Ekumeniczne. Drugim wyróżnionym jest film "Ciemne sprawy" w reżyserii Kivu Ruhorahozy, Rwandyjczyka mieszkającego obecnie w USA.

W konkursie "1-2" dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku reżyserów nagrodę przyznano filmowi "Portret o zmierzchu" w reżyserii Angeliny Nikonowej z Rosji, a w konkursie "Wolny duch" dla filmów niezależnych i nowatorskich - filmowi "Pompeja" w reżyserii Tamae Garateguy z Argentyny.

Laureatem konkursu na najlepszy film dokumentalny został "Gorzki smak wolności", którego reżyserką jest Rosjanka Marina Goldowskaja. Grand Prix w Konkursie Filmów Krótkometrażowych otrzymał film "The Making of Longbird" Brytyjczyka Willa Andersona.

Co jeszcze w niedzielę?

27. Warszawski Festiwal Filmowy zakończy się w niedzielę. Na zakończenie widzowie zobaczą "Niebezpieczną metodę" - najnowszy film Davida Cronenberga z Michaelem Fassbenderem, Keirą Knightley i Viggo Mortensenem w obsadzie.

Opowiada on historię Sabiny Spielrein, pacjentki, asystentki i kochanki Carla Junga, wybitnego psychiatry i ucznia Zygmunta Freuda. "Niebezpieczna metoda" trafi do polskich kin na początku listopada.

W niedzielę wieczorem zostanie ogłoszony jeszcze jeden zwycięzca tej edycji festiwalu - film wytypowany przez widzów otrzyma Nagrodę Publiczności.

PAP\tvn24.pl\\ktom\mtom

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP