Przygotuj się na:

PRACE NA "OBWODNICY" GOCŁAWIA

Mieszkańców Gocławia czekają weekendowe utrudnienia w ruchu. W piątek wieczorem drogowcy rozpoczną wymianę nawierzchni ulicy Meissnera. Północno-wschodnia jezdnia będzie wyłączona z ruchu do poniedziałkowego poranka.

Z Żoliborza zniknęła tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego. Policja szuka sprawcy

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
mp/r
Źródło:
PAP
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plZ budynku przy Suzina zniknęła tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego

Z budynku przy Suzina 3, w którym urodził się i mieszkał Lech Kaczyński, zniknęła tablica upamiętniająca prezydenta. - Nie mamy wiedzy na temat przyczyny jej zniknięcia. Sprawa na pewno będzie wyjaśniana – zapewnia rzeczniczka żoliborskiego urzędu Donata Wancel. Sprawą zniknięcia tablicy zajęła się policja.

Tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego została odsłonięta w połowie maja 2015 roku. Została ufundowana przez dwójkę stołecznych radnych Warszawy - Olgę Johann i Michała Grodzkiego. Zawieszono ją na budynku, w którym urodził się i mieszkał prezydent Lech Kaczyński - przy ulicy Suzina 3 na Żoliborzu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W poniedziałek w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego zniknęła. "W 2015 odsłonięto na Żoliborzu tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2021 zniknęła" – napisał na Twitterze dziennikarz "Wprost" Marcin Dobski.

Żoliborz: sprawa na pewno będzie wyjaśniana

Żoliborski urząd o braku tablicy również dowiedział się z mediów społecznościowych - jak przekazała rzeczniczka Donata Wancel, urzędnicy nie mają wiedzy na temat przyczyny jej zniknięcia. - Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z zarządcą budynku – Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową "Żoliborz Centralny". Pracownik administracji spółdzielni także był zaskoczony jej brakiem. Z informacji przekazanych nam przez zarządcę – nie ma w tym miejscu monitoringu, trudno więc nam się odnieść do przyczyn zniknięcia tej tablicy – tłumaczyła Wancel.

Zaznaczyła przy tym, że nie była to ani inicjatywa urzędu, ani spółdzielni mieszkaniowej. - Sprawa na pewno będzie wyjaśniana – zapewniła.

- Tablica została ufundowana w 2015 roku przez dwójkę radnych miasta stołecznego Warszawy. Urząd Dzielnicy Żoliborz przeprowadził formalną procedurę i uzyskanie pozwoleń na jej powieszenie, a utrzymaniem i bieżącą konserwacją zajmuje się Spółdzielnia WSM "Żoliborz Centralny" – dodała rzeczniczka.

Następnego dnia rzeczniczka żoliborskiej policji Kamila Szulc w rozmowie z PAP poinformowała, że sprawą zajmują się policjanci. - Otrzymaliśmy zgłoszenie kradzieży tablicy upamiętniającej pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego - przekazała policjantka. - Obecnie prowadzimy czynności zmierzające do ustalenia okoliczności tego zdarzenia oraz do zatrzymania sprawcy - dodała Szulc.

Tak wyglądała tablica upamiętniająca Lecha KaczyńskiegoLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

"Bulwersujące"

Sędzia Wiesław Johann, mąż radnej Olgi Johann, która ufundowała tablicę, nie kryje oburzenia: - To dla mnie bulwersujące. Tablica upamiętniała prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był szanowany, miał zasługi zarówno dla miasta, jak i dla kraju. Dla mnie jest to zwykły akt wandalizmu.

Podkreślił, że tablica znajdowała się w przestrzeni publicznej i została umieszczona na budynku zgodnie z przepisami prawa.

Autor:mp/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl