"Najdroższy apartament w Polsce" sprzedany. Miliony wyłożył ekscentryczny inwestor

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
To najdroższy apartament w Polsce
To najdroższy apartament w Polsce
Materiały promocyjne
Materiały promocyjne To najdroższy apartament w Polsce

Najdroższy w Polsce apartament, usytuowany w wieżowcu Złota 44, w sercu Warszawy, został właśnie sprzedany - poinformował deweloper. Właścicielem mieszkania został znany inwestor Rafał Zaorski.

Za apartament o powierzchni 480 metrów kwadratowych (największy w budynku) Rafał Zaorski zapłacił 22 900 000 złotych. Projekt apartamentu to dzieło londyńskiej pracowni Woods Bagot. Jak przekazał deweloper, ta sprzedaż "zamyka komercjalizację budynku".

Rafał Zaorski to ekscentryczny inwestor giełdowy, znawca rynku kryptowalut. Zakup skomentował na Twitterze w swoim stylu: "Tak kupiłem kawalerkę na złotej 44 - 50 piętro - będę przerabiać na 100 mikro apartamentów. Następnie coś w Turcji;)" [pisownia oryginalna].

Inwestycja z problemami, zmienił się właściciel

Złota 44 to jeden z najbardziej charakterystycznych wieżowców w centrum. Zaprojektowała go jedna z największych gwiazd współczesnej architektury - Daniel Libeskind. To od jego nazwiska budynek bywa nazywany "Żaglem Libeskinda", choć sam architekt, opowiadając o inspiracjach, wspominał o orle.

Budowa rozpoczęła się w marcu 2008 i przebiegała z problemami. Po wybudowaniu 17 kondygnacji, z powodu problemów finansowych inwestora, robotnicy opuścili plac budowy. Kolejną przeszkodą było zablokowanie przez sąd administracyjny pozwolenia na budowę. Powodem były protesty sąsiadów. Sąd nie podzielił jednak ich argumentacji, a jedynie wykazał braki formalne w dokumentach wydanych przez wojewodę mazowieckiego.

Pozwolenie odesłano do ponownego rozpatrzenia, a wojewoda utrzymał je w mocy. Prace zostały wznowione w styczniu 2011 roku. 1 lutego 2012 roku na szczycie budynku zawisła wiecha.

W sierpniu 2014 roku wieżowiec przejęły firmy BBI Development i Amstar. Wcześniejszy właściciel, firma Orco, przyznała, że nie jest w stanie dokończyć inwestycji. BBI Development to poważny gracz na warszawskim rynku nieruchomości. Oddał do użytku m.in. ogromny biurowiec z centrum handlowym Plac Unii, Rezydencję Foksal czy Konesera.

Basen, jacuzzi na tarasie, piwniczka do win

Z okazji sprzedaży ostatniego mieszkania deweloper podsumował też inwestycję w liczbach: powierzchnia całkowita - 77 071 metrów kwadratowych, kubatura - 258 769 metrów sześciennych, do wykończenia wnętrz użyto m.in. 22 000 metrów kwadratowych marmuru, 20 000 metrów kwadratowych parkietu z dębu i orzecha amerykańskiego, 11 600 metrów kwadratowych wykładzin dywanowych.

Części wspólne przeznaczone do wyłącznego użytku mieszkańców Złotej 44 to 1800 metrów kwadratowych, w tym taras z całorocznym jacuzzi. W przestrzeni rekreacyjnej znajdują 25-metrowy basen, sauna sucha, łaźnia parowa, sala masażu, w pełni wyposażona siłownia, sala kinowa z symulatorem gry w golfa, strefa biznesowa z VIP lounge i sale konferencyjne. W budynku jest również piwniczka do przechowywania win.

Jak chwali się deweloper, powietrze w apartamentowcu jest filtrowane, a woda - filtrowana i uzdatniana. Apartamentowiec oferuje parking dla jednośladów i stację ładowania pojazdów elektrycznych.

W 2016 roku apartament kupił tu piłkarz Robert Lewandowski.

Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Radosław Świątkowski

Pozostałe wiadomości