Nieznane dzieła Beksińskiego, funeralny tryptyk Dudy-Gracza, wielkoformatowy Danton

W sobotę w Muzeum Sztuki Fantastycznej przy praskim Koneserze rozpoczyna się trzecia edycja wystawy "Sztuka Fantastyczna w Warszawie". Wśród ponad 50 prac zobaczymy dzieła mistrzów gatunku: Zdzisława Beksińskiego czy Jerzego Dudy-Gracza. Jest też gratka dla wielbicieli polskiej szkoły plakatu.

Podczas wystawy goście będą mogli zobaczyć 57 dzieł sztuki - 51 premierowo w Muzeum Sztuki Fantastycznej, a aż 46 z nich będzie po raz pierwszy pokazana publicznie.

Beksiński, Duda-Gracz, Wałkuski

O najważniejszych elementach wystawy opowiedziała nam dyrektorka muzeum Magdalena Jaworska. - Namówiliśmy Wiesława Wałkuskiego, żeby odtworzył "Dantona", czyli obraz, który w 1982 roku powstał w niewielkim rozmiarze na papierze jako plakat do filmu Andrzeja Wajdy. Na naszej wystawie to wybitne dzieło pojawi się w dużym formacie - opowiada Jaworska.

Samą wystawę otwiera tryptyk autorstwa Jerzego Dudy-Gracza poświęcony poecie Rafałowi Wojaczkowi. - Do tej pory dzieło było prezentowane tylko raz, na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Ten wielkoformatowy, funeralny tryptyk jest kwintesencją twórczości Dudy-Gracza - mówi dyrektorka placówki.

Bez wątpienia magnesem na zwiedzających będzie osiem prac Zdzisława Beksińskiego. Dwie z nich - użyczone przez prywatnych kolekcjonerów - były prezentowane publicznie tylko raz. Cztery kolejne obrazy mistrza, powstałe w latach siedemdziesiątych XX wieku, przez 40 lat znane były jedynie z czarno-białych zdjęć, zrobionych w celach archiwizacyjnych.. Zostały odnalezione na ścianach prowincjonalnego domu na obrzeżach małego niemieckiego miasteczka i w 2022 roku wróciły do Polski. Od tego czasu znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie.

"Konfrontujemy mistrzów gatunku z żyjącymi twórcami"

Jaworska nie ukrywa, że nazwisko Beksińskiego przyciąga wielu gości. Ale wskazuje na jeszcze jedną zaletę ekspozycji w Muzeum Sztuki Fantastycznej.

- Ogromnym atutem naszych wystaw jest to, że większość dzieł, które prezentujemy, powstała w ciągu ostatniego roku - wskazuje - To jest bardzo ciekawe dla naszych gości, którzy już po raz trzeci czekają na tę wystawę. To są dzieła tworzone przez współczesnych artystów, którzy żyją obok nich i w tak zupełnie inny sposób postrzegają rzeczywistość - dodaje.

- Konfrontujemy mistrzów gatunku z żyjącymi twórcami, którzy wzrastali na pracach tych pierwszych, czerpali z ich dorobku. Ale przy tym stworzyli własny, absolutnie niepowtarzalny świat. Goście wychodzą zdumieni, bo nie byli świadomi, że jest tylu współczesnych polskich malarzy tworzących w podobnym nurcie. Jest to rzeczywiście wspaniałe malarstwo - podsumowuje Magdalena Jaworska.

Poprzednie dwie odsłony wystawy zgromadziły łącznie około 38 tysięcy odwiedzających.

Otwarcie trzeciej edycji wystawy zaplanowane jest 23 marca na godzinę 11, a pierwsi goście będą mogli spotkać się z większością artystów, których prace będą prezentowane. Podczas dnia otwarcia odbędą się dwa spotkania z twórcami w godzinach 11- 12.30 oraz od 14 do 16. Wystawę można oglądać do 23 czerwca.

Czytaj też: Wielki biały gmach w centrum Warszawy. Jest data otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Rok do otwarcia MSN-u na placu Defilad
Zapowiedź otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Czytaj także: