Zapadł wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie kamienicy przy Noakowskiego 16. Uchyla on decyzję komisji weryfikacyjnej, w której stwierdzono, że do reprywatyzacji tej nieruchomości doszło z naruszeniem prawa. Przewodniczący komisji Sebastian Kaleta zapowiada zaskarżenie wyroku.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zapadł na niejawnym posiedzeniu. Uzasadnienie nie jest jeszcze znane. Dotyczy decyzji komisji weryfikacyjnej w sprawie kamienicy przy Noakowskiego 16, która zapadła tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2017 roku. Komisja uznała wówczas, że reprywatyzacja budynku była nielegalna, ponieważ umowa sprzedaży z grudnia 1945 roku, na podstawie której nabyto prawo własności nieruchomości, została oparta o sfałszowane dokumenty. Ówczesny przewodniczący komisji Patryk Jaki argumentował, że w tej sytuacji nie doszło do skutecznego nabycia praw, przez co spadkobiercy rzekomych nabywców, nie powinni uzyskać statusu stron postępowania reprywatyzacyjnego.
Dodatkowo stwierdzono, że ci, którzy odzyskali nieruchomość od miasta, powinni zwrócić pieniądze. Wszystkich spadkobierców było 11. Łącznie mieli do zapłaty 15 milionów 375 tysięcy złotych. W tym gronie byli także mąż i córka byłej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, mieli wpłacić po 1 mln 87 tys. zł. Jeszcze w styczniu 2018 roku Andrzej i Dominika Waltzowie zwrócili na konto ratusza pieniądze ze sprzedaży kamienicy.
Skargi na decyzje komisji do WSA złożyli beneficjenci reprywatyzacji - w tym Andrzej Waltz - oraz warszawski ratusz.
"Nie znamy przyczyn i uzasadnienia decyzji sądu"
Szef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta, komentując w rozmowie z PAP decyzję sądu, wyraził zdziwienie tym rozstrzygnięciem i zapowiedział skierowanie kasacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - W tej sprawie komisja zgromadziła chyba najsilniejsze dowody wskazujące na niemożliwość przeprowadzenia reprywatyzacji bądź zarobku na niej. Mieliśmy tutaj do czynienia z gigantycznym wielomilionowym zarobkiem na kamienicy, która była przedmiotem szmalcownictwa po II wojnie światowej – wskazał.
Kaleta podkreślił przy tym, że sąd administracyjny w ostatnim czasie orzeka w sprawach reprywatyzacji na posiedzeniach niejawnych bez udziału stron. - W związku z tym nie znamy przyczyn i uzasadnienia decyzji sądu. Dzieje się tak pomimo naszych wielokrotnych wniosków o orzekanie w tych sprawach na rozprawach. Wydawanie orzeczenia bez podania uzasadnienia w tak kluczowej sprawie za zamkniętymi drzwiami nie powinno mieć miejsca – dodał.
Reprywatyzacja Noakowskiego: rodzina Waltzów ma oddać miliony złotych
Odszkodowania
W styczniu 2019 roku komisja weryfikacyjna poinformowała o przyznaniu 575 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla 14 byłych lokatorów nieruchomości przy Noakowskiego 16. Na mocy uchwalonych w ubiegłym roku przepisów poszkodowanym lokatorom wypłacono już część odszkodowań.
Jak dowiedziała się PAP w komisji weryfikacyjnej, uchylenie przez WSA decyzji komisji w sprawie Noakowskiego 16 nie wpłynie na wypłatę kolejnych odszkodowań i zadośćuczynień byłym lokatorom tej kamienicy, ponieważ są one wypłacane z funduszu reprywatyzacji.
Z kolei z informacji udzielonej przez komisję w listopadzie ubiegłego roku wynikało, że do lokatorów, którzy ucierpieli w wyniku reprywatyzacji trafiło 7,5 miliona złotych odszkodowań i zadośćuczynień. Z kolei suma wszystkich dotychczasowych odszkodowań przyznanych przez komisję wynosiła w styczniu 9 milionów 613 tysięcy złotych.
WSA uchyla decyzje komisji weryfikacyjnej
Warszawski sąd administracyjny konsekwentnie rozpatruje kolejne odwołania od decyzji komisji weryfikacyjnej. W styczniu sąd ten uchylił decyzję komisji w sprawie nieruchomości przy Emilii Plater 14. Z kolei w minionym roku uchylono decyzje komisji w sprawach Puławskiej 137, Kredytowej 6 oraz Marszałkowskiej 43, Nowogrodzkiej 6a, Nieborowskiej 13, Piaseczyńskiej 32, Odolańskiej 7, Polnej 46, Noakowskiego 20, Mazowieckiej 12, Widok 22, Krakowskiego Przedmieścia 81 i działek przy Jeziorku Gocławskim. WSA utrzymał natomiast decyzje w sprawach: Pięknej 49, Krakowskiego Przedmieścia 35 i Mokotowskiej 39, Borzymowskiej 34/36, Koszykowej 49a i Nowogrodzkiej 46.
W 2019 r. sąd uchylił nieprawomocnie kilkanaście innych decyzji, natomiast kilka utrzymał w mocy. Dotychczas żadna z tych spraw nie została prawomocnie rozstrzygnięta przez NSA.
Źródło: PAP / tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl