Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE STACJI METRA

Na weekend warszawscy urzędnicy zaplanowali prace modernizacyjne na pierwszej linii metra. Pociągi będą jeździły na skróconej trasie. 

Najnowsze

1,7 miliona złotych wyłudzone "na policjanta CBŚP". Członkowie grupy zatrzymani w samochodzie pełnym gotówki

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwaarszawa.pl
Podejrzani o wyłudzenia metodą "na policjanta CBŚP" (wideo bez dźwięku)KRP I
wideo 2/2
KRP IPodejrzani o wyłudzenia metodą "na policjanta CBŚP" (wideo bez dźwięku)

Do 10 lat więzienia grozi piątce mężczyzn podejrzanych o wyłudzenia metodą "na policjanta CBŚP". Oszuści mieli nakłonić do oddania pieniędzy księgową i starsze małżeństwo. Ich łupem padło w sumie 1,7 miliona złotych. Śródmiejskim policjantom udało się odzyskać część gotówki i zablokować pół miliona na koncie.

Policjanci ze Śródmieścia dostali sygnał o zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej pieniądze metodą na "policjanta CBŚP" od kolegów z Wrocławia. To funkcjonariusze tamtejszej komendy wojewódzkiej wpadli na trop szajki działającej na Mazowszu. W śledztwo zostali zaangażowani śródmiejscy operacyjni i policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu. Nadzór nad postępowaniem objęła natomiast Prokuratura Rejonowa Śródmieście-Północ.

Oficer prasowy śródmiejskiej policji Robert Szumiata wyjaśnia, że ścisła współpraca między policją i prokuraturą pozwoliła skoordynować działania tak, by jak najszybciej ująć przestępców. - W ich namierzeniu i zatrzymaniu liczyła się każda chwila, bo wiadomo było, że jednym z pokrzywdzonych jest właściciel firmy, którego księgowa na wskazane przez oszustów numery kont bankowych dwa dni wcześniej przelała w sumie półtora miliona złotych - wyjaśnia Szumiata.

Księgowa "uwierzyła w historyjkę"

Opisuje też, w jaki sposób członkowie grupy mieli nakłonić księgową do przekazania pieniędzy. - Kobieta uwierzyła w historyjkę opowiedzianą przez mężczyznę podającego się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji, mówiącą o rzekomych przestępcach, chcących włamać się na firmowy rachunek, aby przejąć zgromadzone tam środki. Była przekonana, że oddaje gotówkę w policyjny depozyt. Krok po kroku, bez wiedzy szefa zrobiła wszystko to, co polecili jej oszuści – zaznacza Robert Szumiata.

Z ustaleń policji wynika, że członkowie grupy oszukali wcześniej w podobny sposób starsze małżeństwo z Lublina. Mieli nakłonić 83-latka do przekazania im ponad 140 tysięcy złotych, które były oszczędnościami życia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Pieniądze były dosłownie wszędzie"

Jako pierwsi zostali zatrzymani trzej mężczyźni, na których konta - zdaniem policji - trafiły pieniądze wyłudzone ze wspomnianej firmy. - Dwaj mężczyźni w wieku 33 i 38 lat wpadli podczas wypłacania gotówki z bankomatów. W samochodzie, którym poruszali się oszuści policjanci znaleźli w sumie ponad 157 tysięcy złotych. Pieniądze były dosłownie wszędzie: w podłokietniku, schowku pasażera, w boczkach drzwi, w saszetce jednego z podejrzanych, a nawet w pudełku po butach - opisuje policjant.

Dodaje, że trzeci to koordynujący operacją 52-latek. Zarówno on, jaki czwarta podejrzewana o udział w grupie osoba - 25-latek - zostali zatrzymani w wynajmowanych mieszkaniach.

- Policjanci ze Śródmieścia nie tylko zatrzymali czterech z pięciu podejrzanych w sprawie mężczyzn, ale wraz z policjantami ze stołecznego Wydziału do walki z cyberprzestępczością zablokowali także na jednym z kont ponad pół miliona złotych zapobiegając tym samym ich wypłaceniu przez oszustów - podkreśla oficer prasowy śródmiejskiej policji.

Piąty podejrzany wpadł w ręce policji w jednej z miejscowości na terenie Mazowsza. Jego zatrzymaniem zajmowali się funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu we współpracy z policjantami z Radomia i Płońska.

Pięć osób z zarzutami

Cała piątka usłyszała zarzuty. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował też o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na trzy miesiące. - Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje do dziesięciu lat pozbawienia wolności - podsumowuje Robert Szumiata.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwaarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KRP I Śródmieście

Pozostałe wiadomości