W czwartek stołeczni radni uchwalili budżet na 2016 rok. Jak informuje "Gazeta Stołeczna", w ostatniej chwili, autopoprawką wprowadzono do niego kwotę 6 mln złotych, która ma zostać przeznaczona na Światowe Dni Młodzieży. Odbędą się one w lipcu przyszłego roku. Katolicka młodzież z całego świata przyjedzie jednak nie do Warszawy lecz do Krakowa. Skąd więc takie wydatki w stołecznym budżecie?
Jak wyjaśnił w rozmowie z gazetą Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza, chodzi o działania promocyjne skierowane do pielgrzymów, którzy w drodze do Krakowa zatrzymają się w Warszawie. Urząd Miasta szacuje, że stolice może odwiedzić około 60 tys. osób.
- Z myślą o nich wydamy dwujęzyczny informator, a miejskie Centrum Myśli Jana Pawła II zorganizuje coś w rodzaju strefy kibica - centrum spotkań, gdzie będą m.in. transmisje z Krakowa. Pieniędzy potrzebujemy też na proces rekrutacji wolontariuszy i wzmocnienie obsługi muzeów, w których spodziewamy się zwiększonego ruchu, m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Warszawy - wyjaśniał "Stołecznej" Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.
Na ochronę powietrza 12 razy mniej
Taki kształt budżetu ostro skrytykowało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Na jednym z portali społecznościowych opublikowało grafikę porównującą środki przeznaczone na ŚDM z innymi wydatkami miasta.
"Na opracowanie planów zagospodarowania terenu, które regulują życie całego miasta i są jednym z najważniejszych zadań samorządu wydamy mniejszą sumę niż na festiwal w Krakowie. Brak planowania powoduje wiele miejskich patologi, umożliwia spekulację gruntami, chaotyczną zabudowę, która prowadzi do spadku dostępu do usług publicznych, wzrostu zanieczyszczenia powietrza, coraz dłuższych dojazdów i korupcji przy wydawaniu pozwoleń na budowę. Miasto wyda też dwunastokrotnie mniejszą sumę niż środki na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie na ochronę powietrza" - napisali aktywiści.
Młodzież spotka się z papieżem
Światowe Dni Młodzieży to spotkania z papieżem, odbywające się co dwa - trzy lata. Mają formę kilkudniowego festiwalu. W 1985 roku zapoczątkował je Jan Paweł II. Dwa lata temu do Rio de Janeiro przyjechało ponad 3,5 mln ludzi.
Przyszłoroczne spotkanie odbędzie się w dniach 26-31 lipca w Krakowie, przewodniczyć mu będzie papież Franciszek.
jk/r
Źródło zdjęcia głównego: MikeDotta / Shutterstock.com