Odwołane i opóźnione pociągi w Warszawie. Będą doraźne zmiany w rozkładach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trudny dzień na stacji Warszawa Zachodnia
Trudny dzień na stacji Warszawa ZachodniaTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Trudny dzień na stacji Warszawa ZachodniaTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Opóźnione i odwoływane pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Po poniedziałkowym chaosie związanym z modyfikacją rozkładu wtorek przyniósł jeszcze większy bałagan na torach w aglomeracji warszawskiej. Przewoźnicy tracą cierpliwość, a zarządzająca infrastrukturą spółka PKP PLK powołała zespół, który ma zapanować nad chaosem i zapowiada od środy, 15 marca, doraźne zmiany w rozkładach.

Sytuacji na stacji Warszawa Zachodnia przyglądał się we wtorek po południu reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński. - Pociągi są opóźnione. Niektóre po pięć minut, część po 30 i 60 minut. Są też informacje o wycofanych pociągach, które dzisiaj nie pojadą - opisał nasz reporter. - Nie ma paniki ani tłumu na peronach. Informatorzy PKP udzielają też na miejscu informacji - dodał.

"Na stacji Warszawa Zachodnia występują utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników. W związku z tym, pociągi SKM linii S4 i S40 w obu kierunkach mogą być opóźnione do około 45 minut" - poinformowała Szybka Kolej Miejska w porannym komunikacie. Ponadto odwołano pociąg S40 z Piaseczna do Warszawy Głównej o 8.55 i w przeciwnym kierunku o 10.25. W późniejszym komunikacie poinformowano o kolejnych odwołanych kursach linii S40, ale także S3, kursującej na trasie Legionowo Piaski-Warszawa Lotnisko Chopina.

Utrudnienia dotyczą niemal wszystkich linii Kolei Mazowieckich. Jak podają KM na swojej stronie, zakłócenia w rozkładzie dotykają linii: R1 (Warszawa-Skierniewice), R2/R21 (Warszawa-Łuków/Siedlce-Czeremcha), R3 (Warszawa – Kutno), R6/61 (Warszawa – Czyżew/Tłuszcz - Ostrołęka), R7 (Warszawa-Dęblin), R8 (Warszawa-Skarżysko Kamienna), R9 (Warszawa-Działdowo), R91 (Sierpc-Nasielsk), R92 (Legionowo-Tłuszcz) oraz wszystkich pociągów lotniskowych.

O kłopotach informował też Zarząd Transportu Miejskiego. "W związku z narastającymi utrudnieniami w rejonie stacji Warszawa Zachodnia oraz ich pochodnymi – w obrębie całego Warszawskiego Węzła Kolejowego – od godz. 7.40 do odwołania wprowadza się wzajemne honorowanie biletów KM-ZTM we wszystkich pojazdach WTP w 1 i 2 Strefie Biletowej" - przekazano w komunikacie.

W mediach społecznościowych pojawiają się także sygnały, że komunikaty na wyświetlaczach bywają błędne.

Utrudnienia na stacji Warszawa Zachodnia Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Powołano zespół, będą doraźne zmiany w rozkładach

O powody tej sytuacji zapytaliśmy biuro prasowe spółki PKP PLK, która zarządza infrastrukturą kolejową. Jak poinformowała nas Magdalena Janus, na opóźnienia wpływają prace modernizacyjne na stacji Warszawa Zachodnia. "Zakres przebudowy obejmuje między innymi wymianę torów, sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Dla zapewnienia sprawnych połączeń w trakcie realizowanej inwestycji, PLK SA wspólnie z przewoźnikami ustalają zmiany w rozkładzie" - podkreśliła Janus. Zapewniła też, że "w przypadku wystąpienia zakłóceń w rozkładzie podejmowane są działania dla zapewnienia optymalnej realizacji połączeń".

Poinformowała także, że powołano zespół składający się z przedstawicieli PKP PLK oraz przewoźników. "Wspólnie ustalone zostaną tymczasowe zmiany w rozkładzie, które zapewnią sprawniejsze połączenia na Warszawskim Węźle Kolejowym" - zapowiedziała.

- Na tę chwilę sytuacja jest analizowana przez służby Polskich Linii Kolejowych i przez przewoźników. Podejmowane są wszelkie działania, żeby podróż pasażerów przez Warszawski Węzeł Kolejowy usprawnić - przekazała nam po godzinie 17 Janus.

W wieczornym komunikacie PKP PLK przekazały, że przygotowano rozwiązania dla "sprawnej realizacji połączeń w Warszawskim Węźle Kolejowym. Od środy, 15 marca, zostaną wprowadzane doraźne działania w rozkładzie jazdy. Zarządca infrastruktury dokona korekty liczby pociągów wnioskowanych przez przewoźników. Zoptymalizowana organizacja zapewni sprawne prowadzenie ruchu pociągów na stacji Warszawa Zachodnia. Obecnie zarządca infrastruktury na bieżąco dokonuje korekty ilości pociągów przejeżdżających przez stację Warszawa Zachodnia" - czytamy. Czy korekta oznacza, że pociągów będzie mniej? Magdalena Janus przekazała nam, że "część będzie kursować na skróconej relacji, część może być odwołana".

"Pasażerów prosimy o sprawdzenie przed podróżą rozkładu jazdy pociągów. Szczegóły dostępne są na stronie i aplikacji portalpasazera.pl oraz na stronach przewoźników" - czytamy w komunikacie PKP PLK.

Wczoraj 94 opóźnione pociągi KM, dziś jeszcze gorzej

W związku z chaosem oświadczenie wydał także członek zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda. Na wstępie przypomniał o korekcie rozkładów z 12 marca "w obrębie stacji Warszawa Zachodnia oraz całego warszawskiego węzła kolejowego". Zauważył, że zmiana polega głównie na przekierowaniu pociągów na tzw. linię obwodową, do stacji Warszawa Gdańska.

"W poniedziałek, 13 marca, opóźnione były 94 pociągi KM, które planowo przejeżdżają przez stację Warszawa Zachodnia. Dzisiaj, 14 marca, sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Opóźnienia pociągów wynoszą nawet 100 minut. Ze względu na powyższe utrudnienia wystosowaliśmy pismo do zarządcy infrastruktury w celu podjęcia pilnych i zdecydowanych działań, które pozwolą spółce KM realizować usługi przewozowe, a podróżnym zagwarantują podróż punktualnie i w jak najlepszej jakości. Oczekujemy na jednoznaczne stanowisko PKP PLK S.A" - podkreślił Grajda.

Radni Mazowsza zaapelowali o pilne działania

We wtorek po południu radni województwa mazowieckiego wystosowali apel do PKP PLK "o pilne działania usprawniające komunikację Warszawskiego Węzła Kolejowego". Jak przypomnieli, od stycznia już dwa razy w tej sprawie zbierała się Komisja Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu z udziałem przedstawicieli spółek PKP Polskie Linie Kolejowe i Kolei Mazowieckich.

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Podsędek zaznaczył w komunikacie na ten temat, że "zarządca musi szybko i sprawnie działać w celu znormalizowania sytuacji". Z kolei Krzysztof Strzałkowski, szef Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w sejmiku zauważył, że "problem chaosu na kolei trwa już dłuższy i może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje". Zaapelował też do rządu, by wytłumaczył się z tej sytuacji, by uniknąć katastrofy kolejowej.

Utrudnienia na stacji Warszawa Zachodnia Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pociąg na złym torze i "opóźnienia wtórne"

To drugi dzień z rzędu, kiedy na Warszawskim Węźle Kolejowym pasażerowie zmagają się ze skutkami utrudnień. Poniedziałek był pierwszym dniem roboczym, w którym rozpoczęły kursowanie dwie nowe linie SKM z Piaseczna do Wieliszewa (S4) oraz do stacji Warszawa Główna (S40). Debiut okazał się nieudany. Rano jeden z pociągów w okolicach stacji Warszawa Zachodnia wjechał na zły tor. Incydent popsuł oficjalną inaugurację nowych linii, w której uczestniczyli m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz marszałek województwa Adam Struzik. Samorządowcom nie udało się dotrzeć do Warszawy Głównej. Byli zmuszeni przesiąść się do autobusu.

- Komisja wyjaśni, dlaczego pociąg SKM z Piaseczna do Warszawy Głównej, w okolicy stacji Warszawa Zachodnia, wjechał na niewłaściwy tor - mówił w poniedziałek rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Opóźnienia powtórzyły się w popołudniowym szczycie komunikacyjnym. Jakubowski zapewniał nas, że pociągi kursują zgodnie z rozkładem. - Jeśli są jakieś opóźnienia, to mogą to być opóźnienia wtórne - wskazywał.  

Autorka/Autor:dg, katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji kolejowej Warszawa Gołąbki doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Pociąg potrącił mężczyznę. Są utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na torach. Pociągi opóźnione

Śmiertelny wypadek na torach. Pociągi opóźnione

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

46-letnia mieszkanka Warszawy została przygnieciona przez nissana, którego wcześniej zaparkowała na wzniesieniu. Pierwszej pomocy udzielił kobiecie świadek zdarzenia. Poszkodowana trafiła do szpitala. Policja wyjaśnia szczegóły zdarzenia.

Własne auto przygniotło ją do muru

Własne auto przygniotło ją do muru

Źródło:
PAP

"O tym, że pośpiech to zły doradca przekonał się w sobotę 20-letni dostawca pizzy, który spiesząc się z dostawą do klienta jechał w mieście z prędkością 102 kilometrów na godzinę" - informuje policja.

Chciał dostarczyć gorącą pizzę, stracił prawo jazdy

Chciał dostarczyć gorącą pizzę, stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przyleciał z Indii, na warszawskim Okęciu pokazał malezyjski paszport. Jak się okazało podrobiony. Podróżny jest obywatelem Sri Lanki. Usłyszał zarzuty, ale zgłosił wolę ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski.  

Przyleciał z podrobionym paszportem, chce zostać w Polsce

Przyleciał z podrobionym paszportem, chce zostać w Polsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W porannym szczycie aktywiści z Ostatniego Pokolenia zablokowali centrum Warszawy. Utworzył się korek.

Ostatnie Pokolenie blokowało jezdnię w centrum

Ostatnie Pokolenie blokowało jezdnię w centrum

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali pięć osób i zabezpieczyli ponad kilogram narkotyków, 130 tysięcy papierosów bez polskich znaków akcyzy, 10 automatów do nielegalnych gier oraz 80 tysięcy złotych w gotówce. To efekt wspólnej akcji policji, Krajowej Administracji Skarbowej i straży granicznej w powiecie płockim.

Weszli jednocześnie na teren 10 posesji i dwóch byłych zakładów fryzjerskich

Weszli jednocześnie na teren 10 posesji i dwóch byłych zakładów fryzjerskich

Źródło:
PAP

Ponad stu funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zatrzymało 22 osoby podejrzane o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej różnego rodzaju oszustw finansowych w sieci. W sprawie postawiono 40 zarzutów.

Ponad 100 policjantów w akcji, 22 osoby zatrzymane

Ponad 100 policjantów w akcji, 22 osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nielegalne przedmioty w bagażach Meksykanina. Podróżny zabrał do Polski między innymi ptasie pióra, kolczyki z piór, fragmenty skór zwierzęcych, preparowane ptasie skrzydła. "Tłumaczył, że przywiezione przedmioty posłużą do ozdobienia stroju na występy, które mają przybliżyć Polakom kulturę meksykańską i aztecką" - informuje KAS.

Przyleciał z "gniazda węży". W bagażu miał kolczyki z piór i fragmenty skór zwierzęcych

Przyleciał z "gniazda węży". W bagażu miał kolczyki z piór i fragmenty skór zwierzęcych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 300 pracowników uwija się codziennie jak w ukropie na budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spektakularny biały budynek w centrum Warszawy zostanie otwarty dla zwiedzających w październiku. Zajrzeliśmy do niego z kamerą.

Światło "uniesie" wielką bryłę, widoki miasta mają zachwycać

Światło "uniesie" wielką bryłę, widoki miasta mają zachwycać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nastolatek "nadział" się na szkolne ogrodzenie i trafił do szpitala. Czy wybrał skok przez płot, bo wejście na boisko było zamknięte? Dzielnicowi urzędnicy przyznają, że to, przy którym doszło do wypadku rzeczywiście było zamknięte, ale inna brama jest otwarta całą dobę i na boisko można wejść bezpiecznie.

Zamknięta brama na szkolne boisko i wypadek nastolatka. Urzędnicy: jedno wejście jest zawsze otwarte

Zamknięta brama na szkolne boisko i wypadek nastolatka. Urzędnicy: jedno wejście jest zawsze otwarte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl