Teren u zbiegu Młynarskiej, Obozowej i Ostroroga, w sąsiedztwie pomnika Electio Viritim upamiętniającego miejsce wyboru królów elekcyjnych, był przez lata niezagospodarowanym trawnikiem, który pełnił rolę dzikiego parkingu. W 2017 roku mieszkańcy Woli złożyli w budżecie partycypacyjnym projekt, który zakładał stworzenie w tym miejscu kameralnego skweru z dużą ilością zieleni, elementami małej architektury, alejkami i niedużą fontanną. Projekt zwyciężył, uzyskując 800 głosów i został skierowany do realizacji.
Skwer gotowy, ale co z fontanną?
Oprócz ławek i zieleni na skwerku pojawiły się: plac zabaw, przyrządy do ćwiczeń, a także ogrodzony wybieg dla psów. Okoliczni mieszkańcy zwrócili jednak uwagę, że wciąż nie uruchomiono fontanny. W połowie lipca radny Sebastian Kędzierski napisał w tej sprawie interpelację, w której zapytał dlaczego atrakcja jest wyłączona. Odpowiedzi udzieliła na początku sierpnia Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka do spraw zrównoważonego rozwoju i zieleni w stołecznym ratuszu. Jak wyjaśniła urzędniczka, fontannie brakuje przyłącza elektroenergetycznego. Wykonanie instalacji zlecono firmie Innogy ponad dwa lata temu.
"Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy realizując inwestycję na terenie Skweru Wolnej Elekcji, podpisał w lipcu 2019 r. umowę przyłączeniową z INNOGY, która wskazywała termin wykonania przyłącza elektroenergetycznego dla fontanny zlokalizowanej na ww. terenie w ciągu 17 miesięcy czyli do końca 2020 r." – napisała Glusman. Firma nie wywiązała się z zadeklarowanego terminu i pod koniec ubiegłego roku poinformowała urząd, że budowa przyłącza przedłuży się. Ten stan trwa do dziś.
Zapytaliśmy, z czego wynika tak duże opóźnienie i kiedy fontanna zostanie uruchomiona. - Budowa przyłącza dla obiektu - park z fontanną przy: ul. Sołtyka/Obozowa - została wykonana przez Innogy Stoen Operator we wrześniu 2021 roku - przekazała Aleksandra Smolarska-Flis z biura prasowego Innogy. Dodała, że do wolskiego urzędu przesłano zgłoszenie potwierdzające wykonanie prac, jak i fakturę na opłatę za przyłączenie. - Obecnie potrzebne jest opłacenie faktury przez klienta i zgłoszenie instalacji wewnętrznej do odbioru. Powodem opóźnienia w realizacji prac były problemy z uzyskaniem prawa do terenu dla projektowanego przyłącza - przekazała Smolarska-Flis.
Jak przekazał nam w czwartek Tomasz Keller z urzędu dzielnicy Wola, informacja o wykonaniu przyłącza dotarła do wolskiego ratusza około dwa tygodnie temu. - W tym tygodniu odbędzie się spotkanie, na którym nastąpi odbiór tego przyłącza m.in. spisanie protokołu. Następnie po odbiorze firma Water System potrzebuje około 2-3 dni, aby wszystko uruchomić - poinformował Keller.
Plac Wodny czeka na naprawę
W tej samej interpelacji Kędzierski zapytał również o niedziałającą od dłuższego czasu fontannę Plac Wodny w Ogrodzie Krasińskich. Atrakcję otwarto w 2014 roku po kompleksowym remoncie zabytkowego zieleńca w jego południowej części. Justyna Glusman wyjaśniła, że fontanna pozostaje wyłączona ze względu na zniszczone w akcie wandalizmu elementy. Połamana została jedna z płyt kamiennych, wyrwano również część kostki brukowej, która otacza "pluskowisko".
"Ponieważ Ogród Krasińskich podlega nadzorowi konserwatorskiemu, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy jako jednostka zarządzająca i administrująca terenem Ogrodu, wystąpił do Mazowieckiego Konserwatora Zabytków o wydanie decyzji, dotyczącej warunków i sposobu naprawy/wymiany zdewastowanych elementów Placu Wodnego" - napisała Glusman. Zapewniła również, że po uzyskaniu decyzji konserwatora co do sposobu wymiany lub naprawy zniszczonych elementów, fontanna zostanie ponownie uruchomiona.
Autorka/Autor: dg/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl