Najnowsze

Kliczko do weteranki Powstania Warszawskiego: jest pani moim idolem

Najnowsze

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Władimir Kliczko rozmawia z Wandą Traczyk-Stawską
Władimir Kliczko rozmawia z Wandą Traczyk-StawskąWarszawa/twitter.com
wideo 2/2
Warszawa/twitter.comWładimir Kliczko rozmawia z Wandą Traczyk-Stawską

W niedzielę podczas uroczystej sesji Rady Warszawy tytuł honorowego obywatela miasta otrzymał mer Kijowa Witalij Kliczko. Wyróżnienie w jego imieniu odebrał brat polityka Władimir. W mediach społecznościowych pojawiło się krótkie nagranie na którym Kliczko zwraca się do weteranki Powstania Warszawskiego Wandy Traczyk-Stawskiej. - Jest pani moim idolem - mówi.

Krótkie, zaledwie dziesięciosekundowe nagranie pojawiło się na Twitterze stołecznego ratusza. Widzimy na nim Władimira Kliczko, który rozmawia z weteranką Powstania Warszawskiego Wandą Traczyk-Stawską. - Jest pani moim idolem - zwrócił się do powstanki Kliczko. - Dziękuję! Jestem tylko zwykłym żołnierzem - odpowiedziała Traczyk-Stawska.

Wanda Traczyk-Stawska zapewniła Kliczkę, że Polacy całym sercem wspierają Ukrainę. Podkreśliła, że wspominając osamotnioną, walczącą w 1944 roku Warszawę nasuwają się skojarzenia z tym, co dzieje się teraz w Ukrainie. - Chcę powiedzieć o tym, co wszyscy czujemy. Widzimy Warszawę w powstaniu, która nie dostała pomocy i myślimy o was i wołamy: dajcie broń jak najszybciej. Wszystkiego dobrego dla was - powiedziała Traczyk-Stawska.

Do spotkania doszło z okazji uroczystej sesji Rady Warszawy. Zgodnie z tradycją przeddzień rocznicy Powstania Warszawskiego radni przyznają tytuły Honorowego Obywatela Warszawy. W tym roku otrzymali je była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i mer Kijowa Witalij Kliczko. W imieniu Witalija wyróżnienie odebrał jego młodszy brat Władimir - zawodowy bokser.

"Wystarczyło kilka minut rozmowy, żeby nasz gość powiedział o Pani Wandzie Traczyk Stawskiej, ze jest jego idolką. Pani Wanda z całego serca wspiera walczących o swoją wolność i europejską przyszłość Ukraińców" - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

"Dobrze wiecie, co to wojna"

Witalij Kliczko, którego wystąpienie zostało wyświetlone na ekranie, podziękował za przyznanie tytułu honorowego obywatela miasta oraz podkreślił, że Ukraina dziś nie tylko broni własnej niepodległości, ale i demokracji całej Europy. - Zwyciężymy, bo od tego zależy przyszłość Europy i całego demokratycznego świata - powiedział. Dodał, że Polacy, podobnie jak Ukraińcy, doznali wielu krzywd ze strony Związku Radzieckiego i bardzo dobrze rozumieją Ukraińców. Kliczko przypomniał, że ponad milion Ukraińców znalazło schronienie w Polsce, a Warszawa stała się międzynarodowym centrum pomocy Ukrainie.

Z kolei Władimir Kliczko podczas swojego wystąpienia podkreślił, że Ukraińcy wyznają te same zasady, co Polacy - zasady demokratyczne. - Dobrze wiecie jako Polacy, jako warszawianie co to wojna. Macie podobną historię do naszej, przeżyliście najazd i okupację hitlerowską, następnie staliście się tak jakby częścią imperium sowieckiego. Dlatego dobrze rozumiecie, jakie odczucia mamy my w czasie tej wojny" - powiedział Władimir Kliczko. Dodał, że przyznanie tytułu honorowego obywatelstwa Witalijowi Kliczce nie jest jedynie zaszczytem dla niego i jego samego, ale dla wszystkich Ukraińców. - Wyznajemy te same zasady co Polacy, zasady demokratyczne i nasze narody wiedzą, że trzeba walczyć (...) dobrze wiemy, że Polska - społeczeństwo, ale także rząd polski od samego początku napaści rosyjskiej, od 2014 roku nieustannie nas wspiera - mówił.

Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/warszawa

Pozostałe wiadomości