W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie 5 kwietnia będzie obowiązywał zakaz noszenia broni. Rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane przez szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i opublikowane w Dzienniku Ustaw we wtorek.
Rozporządzenie przewiduje wprowadzenie zakazu "noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na obszarze miasta stołecznego Warszawy w dniu 5 kwietnia 2023 roku", czyli w środę.
Ze względów bezpieczeństwa
W uzasadnieniu projektu rozporządzenia, przygotowanym przez MSWiA, czytamy, że "wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym jest uzasadnione koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas mającej odbyć się w Polsce w dniu 5 kwietnia 2023 r. oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy, Pana Wołodymyra Zełeńskiego".
W uzasadnieniu wyjaśnia się, że zakaz został wprowadzony z uwagi na "obecną sytuację geopolityczną, a przede wszystkim prowadzone działania wojenne na terytorium sąsiedniej Ukrainy wynikające z trwającej od ponad roku agresji Federacji Rosyjskiej na to państwo".
"Wprowadzenie zakazu noszenia oraz przemieszczania broni dla osób posiadających ją legalnie jest zgodne z przepisami ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji i ma na celu wyeliminowanie możliwości wystąpienia sytuacji zaburzenia właściwej atmosfery planowanych rozmów, np. na skutek zagubienia broni przez jej posiadacza bądź siłowego jej odebrania przez inne osoby" – wskazano.
Wołodymyr Zełenski w Warszawie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński ma przybyć do Warszawy w środę. Jak poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, jego wizyta potrwa jeden dzień. Ukraińskiemu przywódcy będzie towarzyszyć małżonka, pierwsza dama Ołena Zełenska. Będzie to wizyta "pełnowymiarowa", a więc z ceremoniałem powitania, rozmowami w cztery oczy i rozmowami delegacji. Według przedstawicieli Kancelarii Prezydenta i MSZ wśród najważniejszych omawianych tematów będą sprawy bezpieczeństwa, gospodarka i "kwestie historyczne".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock