40, 50, 60... rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Warszawie

Autor:
mp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 będą mogły przyjąć wszystkie osoby powyżej 50. roku życia
Trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 będą mogły przyjąć wszystkie osoby powyżej 50. roku życiaTVN24
wideo 2/6
TVN24Trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 będą mogły przyjąć wszystkie osoby powyżej 50. roku życia

W ciągu ostatnich dwóch dni w Warszawie odnotowano ponad 120 nowych zakażeń koronawirusem. Te liczby rosną z tygodnia na tydzień, ale jednocześnie wzrasta poziom wyszczepienia mieszkańców - wynosi obecnie 67 procent. Oznacza to, że dwie dawki szczepionki przyjęło ponad 1,2 miliona osób. To trzeci najlepszy wynik w Polsce i pierwszy wśród dużych miast.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 974 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w całej Polsce. Resort przekazał, że minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 14 osób. Najwięcej zakażeń (156) potwierdzono w województwie mazowieckim.

Rośnie również liczba zakażeń na terenie stolicy. W czwartek i środę pozytywne wyniki testu na koronawirusa otrzymało po ponad 60 osób, we wtorek było ich przeszło 50. W ubiegłym tygodniu te liczby oscylowały w okolicach 40 dziennie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Tymczasem stołeczny ratusz pochwalił się, że w Warszawie bardzo dobrze idzie akcja szczepień przeciwko koronawirusowi. "Warszawa liderem szczepień wśród dużych miast w Polsce Już ponad 67% mieszkanek i mieszkańców stolicy jest w pełni zaszczepionych. Dziękujemy Wam za odpowiedzialność i troskę o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo innych" - napisało miasto na Facebooku. Z rządowej strony wynika, że chodzi o ponad 1,2 miliona osób zaszczepionych w Warszawie.

Warszawa dostanie 100 tysięcy złotych nagrody

Lepszy wynik od stolicy osiągnęły tylko dwie znacznie mniejsze miejscowości. Podkowa Leśna w powiecie grodziskim, gdzie w pełni zaszczepionych jest ponad 2,6 tysiąca osób (68,8 procent mieszkańców). Drugie jest miasteczko Wronki w Wielkopolsce, gdzie zaszczepiono 12,8 tysiąca osób, co stanowi 67,2 procent wszystkich.

Przekroczenie progu 67 proc. oznacza, że gmina dostaje nagrodę w konkursie Gmina na Medal #SzczepimySię organizowanym przez rząd. Taką nagrodę otrzymała już Podkowa Leśna. Jak czytamy na rządowej stronie, Gmina na Medal #SzczepimySię to jeden z trzech konkursów, który ma zachęcić do udziału w programie szczepień przeciwko covid. "Pierwsze 500 gmin w Polsce, w których poziom wyszczepienia mieszkańców osiągnie minimum 67 proc., wygrywa 100 tys. zł" - czytamy na stronie.

Jak wskazano w opisie, konkurs kończy się w momencie uzyskania przez 500 gmin poziomu 67 proc. zaszczepionych mieszkańców lub 31 grudnia 2021 r. Podkreślono też, że osoba zaszczepiona to mieszkaniec danej gminy, który otrzymał pełny cykl szczepień szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej.

W których miejskich placówkach wykonano najwięcej szczepień?

Na początku września jedna z ochockich radnych Sylwia Mróz i przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zapytały w interpelacji o liczbę wykonanych szczepień przeciwko koronawirusowi w placówkach miejskich. Z odpowiedzi udzielonej przez wiceprezydent Warszawy Renatę Kaznowską wynika, że najwięcej - ponad 139 tysięcy - szczepień wykonał Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego na Targówku. Nieco mniej, bo ponad 107 tysięcy zostało wykonanych w SPZOZ Warszawa Wola-Śródmieście. Na trzecim miejscu znalazł się SZPZLO Warszawa-Ochota z ponad 85 tysiącami szczepionek. Najmniej wykonano ich w Warszawskim Szpital dla Dzieci SPZOZ (646) i Centrum Medycznym "Żelazna" (921). Łącznie w tych miejskich placówkach wykonano 649 256.

Oprócz tego blisko 230 tysięcy szczepionek zostało podanych w miejskich Punktach Szczepień Powszechnych. Najwięcej na Stadionie Legii (przeszło 76 tysięcy). Ponad 23 tysiące szczepień wykonano też w punktach weekendowych organizowanych przez miasto.

Autor:mp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości