Przygotuj się na:

UROCZYSTOŚCI, PRZEMARSZE - ZMIANY W KOMUNIKACJI

Ze względu na planowane w piątek zgromadzenia publiczne, a także uroczystości związane z 82. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Niektóre linie autobusowe zostaną skierowane na objazdy. Jak informuje ZTM, utrudnienia wystąpią również w niedzielę.

TVN Warszawa | Okolice

Podkowa Leśna wygrała 100 tysięcy złotych w konkursie szczepionkowym

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Podkowa Leśna z największą liczbą zaszczepionych TVN24
wideo 2/3
TVN24Podkowa Leśna z największą liczbą zaszczepionych

To zasługa mieszkańców i ich dbałości o profilaktykę - mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej - gminy, w której przeciwko koronawirusowi zaszczepiło się najwięcej osób. I przyznaje, że 100 tysięcy złotych wygranej w rządowym konkursie to dużo pieniędzy. Gmina ma w planach wydać je na rehabilitację, która pomoże mieszkańcom w walce ze skutkami koronawirusa.

Podkowa Leśna w powiecie grodziskim pod Warszawą ma już 67,9 proc. w pełni zaszczepionych osób. To największa liczba na liście opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Przekroczenie 67 proc. oznacza, że gmina dostaje nagrodę w konkursie Gmina na Medal #SzczepimySię organizowanym przez rząd. Obecnie na drugim miejscu znajduje się Warszawa z wynikiem 66,2 proc. w pełni zaszczepionych mieszkańców. Trzecie miejsce zajmuje Raszyn z wynikiem 65,7 proc.

Burmistrz Podkowy Leśnej: to zasługa mieszkańców

- Lista została opublikowana 30 sierpnia, a w zeszłym tygodniu otrzymaliśmy już pieniądze - potwierdza burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński. - To zasługa głównie mieszkańców i ich dbałości o profilaktykę - dodaje.

W gminie mieszka około 3,8 tys. osób, z czego - jak przyznaje sam burmistrz - większość mieszkańców stanowią seniorzy. 91 proc. to osoby w wieku 70 plus. - Podkowianie poszli do szczepień, gdy tylko była taka możliwość. To jest pewnie kompilacja wielu czynników związanych z przyzwyczajeniem do profilaktyki. Programy szczepień przeciwko grypie mają tu też znaczenie dla seniorów. To te, które organizuje miasto i jeszcze programy związane z onkologią. Mieszkańcy są przyzwyczajeni, że trzeba dbać o siebie. Do tego dochodzi pragmatyka, np. podróżowanie turystyczne i biznesowe oraz świadomość i odpowiedzialność obywatelska - wskazuje Tusiński pytany o to, co przyczyniło się do sukcesu. Burmistrz jednocześnie przyznaje, że bardzo szybko gminie udało się osiągnąć 67 proc. wyszczepień.

Jak podaje, jedną dawką zaszczepionych jest w sumie 70,5 proc. mieszkańców gminy, a dwiema dawkami 67,9 proc.

Pieniądze przeznaczą na ochronę zdrowia

Zapytany o to, na co gmina ma w planach wydać wygrane pieniądze, odpowiada: - 100 tysięcy na pewno częściowo wydamy na program rehabilitacji dla dzieci w szkołach. Dlatego, że przez dwa lata miały utrudniony dostęp do zajęć ruchowych. Do tego wsparcie psychologiczne przy powrocie do szkoły. Dalej: program wiązany z ewentualną rehabilitacją skutków postcovidowych, ponieważ jest to duży problem. Plus wsparcie psychologiczne zorganizujemy w szerszej akcji - wymienia Tusiński. I dodaje: - Po wysypie problemów społecznych na linii stosunki sąsiedzkie widzimy, że nam te wszystkie lockdowny, siedzenie w domu i alienacja trochę zaszkodziły.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy już w lipcu, że w Podkowie Leśnej jest największy procent zaszczepionych. Wówczas było to 59,9 procent mieszkańców.

Konkurs Gmina na Medal

Jak czytamy na rządowej stronie, Gmina na Medal #SzczepimySię to jeden z trzech konkursów, który ma zachęcić do udziału w programie szczepień przeciwko covid. "Pierwsze 500 gmin w Polsce, w których poziom wyszczepienia mieszkańców osiągnie minimum 67 proc., wygrywa 100 tys. zł" - czytamy na stronie.

Jak wskazano w opisie, konkurs kończy się w momencie uzyskania przez 500 gmin poziomu 67 proc. zaszczepionych mieszkańców lub 31 grudnia 2021 r. Podkreślono też, że osoba zaszczepiona to mieszkaniec danej gminy, który otrzymał pełny cykl szczepień szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej.

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, gov.pl