Podczas prac archeologicznych prowadzonych przy Anielewicza odkryto nie tylko fundamenty kamienicy dawnego getta, ale również warsztat sztućców z linią produkcyjną. Mury budynku zostały rozebrane, natomiast warsztat wydobyto z ziemi. Zostanie umieszczony w Muzeum Getta Warszawskiego.
"Podczas przygotowawczych prac budowlanych zostały znalezione nie tylko pojedyncze przedmioty, ale cały warsztat sztućców z linią produkcyjną! Zachowane pozostałości wskazują, że mamy do czynienia z zakładem, który był czynny przed II wojną światową i działał w trakcie niemieckiej okupacji na terenie dawnego getta warszawskiego" - informuje Muzeum Getta Warszawskiego w mediach społecznościowych.
"Podjęte z piwnic obiekty, po zabezpieczeniu i konserwacji zachowawczej zostaną w przyszłości wyeksponowane i udostępnione szerokiej publiczności na wystawie stałej Muzeum" - napisano na Facebooku.
Zespół Muzeum Getta Warszawskiego został powiadomiony o niezwykle ciekawym znalezisku odkrytym w pozostałościach...
Posted by Muzeum Getta Warszawskiego / Warsaw Ghetto Museum on Wednesday, June 21, 2023
Inwestor rozebrał fundamenty kamienicy
O pracach archeologicznych prowadzonych przy ulicy Anielewicza informowaliśmy po raz pierwszy w marcu. Na przeznaczonej pod budowę bloku działce pomiędzy Karmelicką a Jana Pawła II odkryto relikty przedwojennej zabudowy Dzielnicy Północnej. Mury o wysokości około jednego metra stanowiły fragmenty przyziemia i sutereny kamienicy. Zachowało się też jej brukowane podwórko. Przedwojenny adres: Gęsia 33. W czasie wojny ulica była na obszarze getta Warszawskiego. Najprawdopodobniej budynek został rozebrany przez Niemców po upadku powstania w getcie w 1943 roku.
Pomimo apeli mieszkańców mury zostały rozebrane przez inwestora. Otrzymał na to zgodę Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Elementy bruku jeżeli stan ich zachowania na to pozwoli – również murów ceglanych – wtórnie zostaną wkomponowane w projektowany budynek i jego otoczenie - zapewnił Andrzej Mizera, rzecznik prasowy MWKZ.
"Inwestor działa zgodnie z wydanymi przez MWKZ decyzjami dotyczącymi prowadzenia badań archeologicznych. Inwestor rozważy wkomponowanie wydobytych elementów wykopaliskowych, jak np. bruk, w otoczenie nowopowstającego budynku, o ile ich stan zachowania na to pozwoli" - poinformowała w mailu do redakcji tvnwarszawa.pl spółka MAL-BUD-1, generalny wykonawca inwestycji przy Anielewicza.
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Getta Warszawskiego