Negatywy pół wieku przeleżały w piwnicy, odkryto je przypadkiem. Dom kultury szuka osób ze zdjęć

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zdjęcia z lat 60. i 70. XX wieku odnalezione w piwnicy domu kultury
Zdjęcia z lat 60. i 70. XX wieku odnalezione w piwnicy domu kultury
MDK Łazienkowska
MDK ŁazienkowskaZdjęcia z lat 60. i 70. XX wieku odnalezione w piwnicy domu kultury

Około 500 negatywów wykonanych w latach 60. i 70. XX wieku znaleziono w piwnicy Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Łazienkowskiej. Pracownicy placówki chcą rozszyfrować, kim są osoby ze zdjęć.

Na kartony z wykonanymi w latach 60. i 70. negatywami natknęli się podczas porządkowania piwnicy pracownicy MDK. - Albumy znajdujące się na wierzchu okazały się puste i chcieliśmy wykorzystać je do bieżących działań. Coś mnie jednak tknęło i zajrzałem głębiej. Pod warstwą pustych albumów ukryte były prawdziwe skarby. Jak się okazało, część albumów skrywała prawdziwe perełki fotograficzne - relacjonuje cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Tuszkowski, wicedyrektor MDK Łazienkowska.

Negatywy odnalezione w piwnicy przedstawiają osoby i wydarzenia związane z działalnością MDK założonego w 1952 roku. Część z nich już wywołano. Na zdjęciach widać m.in.: gimnastyczki na sali sportowej, młodzieżowy kwartet kontrabasowy podczas jednej z prób czy dzieci biorące udział w zajęciach z modelarstwa. Uwieczniono także pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych pozujących przy autobusie, najprawdopodobniej w zajezdni przy ulicy Ostrobramskiej, oraz wodowanie łodzi na Wiśle.

Projekt "Historie z Duszą"

Wiele negatywów skrywa wciąż nieodkryte historie sprzed lat. Zdjęcia zostaną wywołane, zeskanowane i udostępnione mieszkańcom Warszawy. W tym celu nawiązana została współpraca m.in. z Centrum Archiwizacji Społecznej. Ponadto w MDK Łazienkowska rozpoczął się projekt edukacyjny "Historie z Duszą", który ma na celu odnalezienie zarówno autorów zdjęć, jak również poznanie historii sfotografowanych uczestników. Osoby, które biorą udział w zajęciach, starają się odpowiedzieć na pytania: jak potoczyły się dalsze losy sfotografowanych osób, czy udział w zajęciach Młodzieżowego Domu Kultury wpłynął na ich życie, a także jak wspominają tamte czasy.

W rozszyfrowaniu zagadek uczestników projektu wspiera Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, który pomógł również zabezpieczyć odnalezione negatywy.

Z kolei pracownicy MDK Łazienkowska apelują do mieszkańców stolicy o to, aby zgłaszali się do nich, jeśli na odnalezionych fotografiach rozpoznali siebie albo kogoś z rodziny lub przyjaciół. Więcej informacji na temat historycznych zdjęć znajduje się na profilu na Facebooku: Projekt "Historie z Duszą".

Uczestnicy warsztatów "Historie z Duszą"MDK Łazienkowska
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MDK Łazienkowska

Pozostałe wiadomości