Popularna wśród mieszkańców Pragi Północ tężnia solankowa przy placu Hallera zostanie zmodernizowana. Jak informuje rzecznik prasowy dzielnicy, pojawi się między innymi nowe zadaszenie. Prace zaplanowano na przyszły rok.
Tężnie solankowe powstają w Warszawie zazwyczaj z inicjatywy mieszkańców, jako projekty budżetu obywatelskiego. To konstrukcje wykonane z tarniny, drzew iglastych lub brzozowych. Po gałęziach spływa woda solankowa. W przypadku tężni na placu Hallera, sprowadzana z Ciechocinka. Urzędnicy zapowiadają, że ta ciesząca się bardzo dużą popularnością lokalna atrakcja przejdzie modernizację.
Zadaszenie i nowa tarnina
Mateusz Kędzierski, rzecznik północnopraskiego urzędu, że decyzję o modernizacji tężni podjął zarząd dzielnicy. - Polegać będzie na wykonaniu jej zadaszenia, lepszym zabezpieczeniu przed wchodzeniem osób na teren części tężni, gdzie ścieka woda i później wraca w obiegu zamkniętym do inhalacji oraz wymianie tarniny - wyjaśnia Kędzierski.
Inwestycję przeprowadzi Zarząd Praskich Terenów Publicznych. - Z informacji przekazanych przez dyrekcję ZPTP wynika, że inwestycja jest planowana na przyszły rok a jej czas oraz koszt nie został jeszcze precyzyjnie oszacowany -zastrzegł Kędzierski.
Najlepsza przestrzeń publiczna
Tężnia została wybudowana przez Wydział Infrastruktury Urzędu Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy w ramach realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego na rok 2017. Została doceniona w konkursie Nagród Architektonicznych Prezydenta Miasta Warszawy w 2019 roku. Tężnia z placu Hallera zwyciężyła w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna. Obiekt otrzymał również nagrodę specjalną za rozwiązania proekologiczne.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl