Warszawa sprzedaje Dobrą w Cannes

fot. Karol Kobos/tvnwarszawa.pl
fot. Karol Kobos/tvnwarszawa.pl
Źródło: | Fakty TVN
W Cannes trwają największe targi inwestycyjne w Europie. Warszawa chwali się przede wszystkim Stadionem Narodowym. Zbliżające się Euro 2012 jest tematem przewodnim wszystkich miast gospodarzy turnieju. Stolica szuka też we Francji inwestorów dla kilkudziesięciu nieruchomości - m.in. terenów po zagłębiu klubowym przy Dobrej.

- Pierwszy oznaki Euro 2012 w Cannes widać już przed głównym wejściem, gdzie umieszczono logotypy miast gospodarzy. Poza tym stoiska polskich miast, w których zostaną rozegrane mecze podczas Euro są umieszczone zaraz koło siebie – relacjonuje z Francji dziennikarz tvnwarszawa.pl Karol Kobos.

- Razem z innymi miastami-gospodarzami mistrzostw postawiliśmy na wygląd nawiązujący do piłki nożnej i tego się trzymamy także w tym roku. Trudno nie mówić o Euro 2012 na rok przed imprezą – tłumaczył kilka dni temu rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk.

Stoisko z odzysku

Zwiedzający stoisko stolicy Polski nie znajda jednak tam zbyt wielu nowości. Stoisko jest mniejsze, ale równocześnie bardzo podobne do poprzedniego. Wykorzystano te same meble, a głównym elementem prezentacji znów jest wielka wizualizacja Stadionu Narodowego, który nie jest inwestycją miasta, tylko rządu.

Nieruchomości do sprzedaży

Miasto będzie też kusić inwestorów nieruchomościami na sprzedaż. W sumie jest ich blisko 70, wśród nich m.in. działka przy ulicy Dobrej - ta, na której jeszcze niedawno działało pierwsze warszawskie zagłębie klubowe. Na liście jest też należący do miasta kawałek pałacu Branickich przy ulicy Miodowej, w którym przez jakiś czas planowana była ambasada Kataru.

Nieustająco do kupienia są działki w okół Pałacu Kultury, gdzie uchwalono plan miejscowy dopuszczający wysoką zabudowę.

W 2010 roku miasto sprzedało 18 nieruchomości za ponad 60 milionów złotych. W tym roku chce zarobić trzy razy więcej.

Smyk, Sezam, Spire i Senator

W środę palny na najbliższe lata przedstawiła firma Ghelamco, która rok temu właśnie w Cannes pochwaliła się po raz pierwszy dwoma projektami - ekskluzywnym biurowcem Senator przy Bielańskiej i wieżowcem Warsaw Spire przy Towarowej.Firma chce wybudować wieżowce także przy rondzie Daszyńskiego po zachodniej stronie ul. Towarowej. Kolejny po przeciwnej stronie ul. Towarowej i jeszcze jeden przy pl. Zawiszy. Ich budowa nie ruszy jednak przed zakończeniem Warsaw Spire. – Wiążemy swoją przyszłość z Warszawą na długie lata – zapowiedzieli na targach przedstawiciele dewelopera.

Ghelamco pokazuje w Cannes Warsaw Spire fot. Karol Kobos/tvnwarszawa.pl
Ghelamco pokazuje w Cannes Warsaw Spire fot. Karol Kobos/tvnwarszawa.pl
Źródło: | Fakty TVN

Z kolei nowy właściciel Smyka prezentuje w Cannes projekt jego rewitalizacji i rozbudowy.

Firma BBI chwali się natomiast projektami loftów w dawnej fabryce wódek Koneser na Pradze i nowym Sezamem. Projekt budowy nowego biurowca w miejscu dawnego domu handlowego został właśnie uzgodniony z konserwatorem zabytków, a inwestor ma lada dzień uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Firma Celtic szuka partnerów do budowy miasteczka na terenie dawnych zakładów w Ursusie.

Warszawa szuka w Cannes przede wszystkim inwestorów chętnych do wejścia w partnerstwo publiczno-prywatne. Chwalić będzie się szykowanym do realizacji w tym roku programem budowy wiat przystankowych i przekonywać do wspólnej budowy parkingów podziemnych. Ratusz podpisał właśnie wartą 2 miliony złotych umowę z konsorcjum pod przewodnictwem Ernst&Young na doradztwo przy tym projekcie.

Wojsko szuka kupca

W Cannes można znaleźć także stoiska Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Mienia Wojskowego. - Wojsko szuka m.in.: kupca na Twierdzę Modlin - zwraca uwagę Karol Kobos. Warto przypomnieć, że do tej pory już kilka razy wystawiano twierdzę na sprzedaż. Do tej pory nie udało się jednak znaleźć kupca.

par

Czytaj także: